DİKKAT! YAPILANDIRMADA SON GÜN 30 HAZİRAN

Bu son fırsat

DİKKAT! YAPILANDIRMADA SON GÜN 30 HAZİRAN Güncel

Nurdan Eroğlu

Bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını kapsayan 7020 sayılı kanundan yararlanmak isteyenler için son tarih 30 Haziran 2017.

27 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giren, “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hakkında açıklamalarda bulunan Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener, vatandaşların bu büyük fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyledi. Bartın SGK, vatandaşları, bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili 7020 sayılı kanundan istifade etmeleri konusunda uyarırken Bartın TSO Yönetim Kurulu da kanunun yarattığı fırsatlar konusunda üyelerini uyardı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, 30 Mart 2017 tarihine kadar Belediyeye emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçları olan vatandaşların 7020 Sayılı Yapılandırma Kanunundan faydalanabileceğini duyurdu. Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi borcu yapılandırması için son gün hatırlatmasında bulunarak, vergi borcu yapılandırmasının bir daha yapılmayacağını söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan 7020 sayılı kanuna başvuru süresinin 30 Haziran'da bittiğini belirterek, " Vatandaşlarımız bu son ve büyük fırsattan yararlansın. Süre uzatımı kesinlikle olmayacak." dedi. Öğrenciden çiftçiye geniş bir kitleyi ilgilendiriyor Bakan Ağbal, yaptığı açıklamada, 7020 sayılı kanunun esasen 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 tarihlerinde ödenmemiş kamu alacaklarını yapılandırmak amacıyla çıkarıldığını söyledi. Buna karşın, daha önceki yapılandırma kanunlarına hiç müracaat etmemiş vatandaşların da bu kanun kapsamında, geçmiş dönemlere ait borçları için başvuruda bulunabileceklerini belirten Ağbal, "Bir daha yeniden yapılandırma kanunları olmayacak. Bu son fırsat. Kanun, öğrenciden çiftçiye, memurdan esnaf ve sanayiciye kadar çok geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Vatandaşlarımız bu son ve büyük fırsattan mutlaka yararlansın." diye konuştu. Vatandaşların yeniden yapılandırmaya müracaat etmelerini çok önemsediklerini dile getiren Ağbal, "Süre uzatımı kesinlikle olmayacak. Tüm vergi dairelerimiz de perşembe ve cuma günleri saat 00.00’a kadar açık olacak." ifadelerini kullandı. Ağbal, müracaatların vergi dairelerine bizzat gidilerek, posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sayfası üzerinden yapılabileceğini söyledi. GİB'in internet sitesinden 30 Haziran'a kadar ister gece ister gündüz, her an başvuru yapılabileceğine dikkati çeken Ağbal, şu ana kadar başvuruların büyük kısmını internetten aldıklarını, vatandaşların bu kanalı kullanarak, işlemlerini rahatça yapabileceğini kaydetti.

ÖDEMELER TEMMUZDA BAŞLIYOR

Önceki yapılandırma kanunlarında vatandaşların başvurularını ağırlıkla son güne bıraktıktan sonra ek süre istediğini gördüklerini anlatan Ağbal, "Müracaata gidildiğinde para istemiyoruz. Bu ay sadece başvuru yapılacak. Ödemeler temmuzda başlıyor." dedi. Bakan Ağbal, Haziran ayında müracaat edildikten sonra, ilk ödemelerin vergi dairelerine olan borçlar için Temmuz ayında, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ise Ağustos ayı içerisinde yapılacağını, ödemelerde de 36 aya kadar taksit imkanı bulunduğunu bildirdi. Uygulamadaki son rakamları da paylaşan Ağbal, "Bayramdan önceki son rakamlara göre, 1 milyon 423 bin dilekçe ile 723 bin vatandaşımızın başvurusunu aldık. 5,6 milyar liralık alacak bu sayede yapılandırıldı. Bu rakamların özellikle son 3 günde hızla artmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

ECRİMİSİLLER DE KANUN KAPSAMINDA YAPILANDIRILABİLECEK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kanun kapsamına giren alacaklara ilişkin olarak ise: "Maliye Bakanlığına olan vergi borçları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gümrük vergisi borçları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait kredi borçları kanun kapsamında olacak. Maliye Bakanlığı açısından bakıldığında tüm vergiler, vergi cezaları, gecikme zamları ve faizleri yeniden yapılandırma kapsamında bulunacak. Trafik, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, karayollarında usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları, öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller de kanun kapsamında yapılandırılabilecek. SGK'ya olan prim borçları ve buna bağlı idari para cezaları da kanun kapsamında yapılandırılabilecek." dedi.

BU SON FIRSAT

Kanundan yararlanan vatandaşların, borçlarının büyük bir bölümünden kurtulduklarının altını çizen Ağbal, "Vatandaşlarımız mutlaka başvurularını yapsınlar. Vergi borçlarının ödenmesi için önlerinde 1 ay, SGK'ya olan borçlar için 2 ay daha olacak. Kanundan yararlananlar, bugüne kadar birikmiş gecikme faizlerinin neredeyse tamamına yakınından kurtuluyor. Neredeyse ana parayı ödeyerek, borçlar kapanıyor. Bir daha böyle genel yapılandırma kanunları olmayacak. Bu son fırsattan tüm vatandaşlarımızı yararlanmaya davet ediyorum. Başvurularını yapan vatandaşlarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum." dedi.

ŞENER: “BORÇLAR TAKSİTLER HALİNDE ÖDENEBİLECEK”

Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener de, “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”dan yararlanmak isteyen vatandaşların en geç 30 Haziran tarihine kadar vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Kanunla; vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Borçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatılmıştır. Başkanlık/Defterdarlık olarak tüm personelimiz ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz. Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık yüzde 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor. Yapılandırma devam ettiği sürece; Borcu yoktur belgesi alınabilecek. Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek. Vatandaşlarımız, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır.

BİRÇOK BORÇ İÇİN YAPILANDIRMA FIRSATI VAR

Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 - 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

TAKSİTLER 2 AYDA BİR ÖDENECEK

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil. Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil.

PEŞİN ÖDEMEYE YÜZDE 50 İNDİRİM

Vatandaşlarımıza peşin ödeme avantajını tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

İLK 2 TAKSİTİN ZAMANINDA ÖDENMESİ ŞART

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaktır.

KANUNLA İLGİLİ SORULAR YANITLANIYOR

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığı'nın www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir. Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir Kanun olan yeni yapılanma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkanlar dahilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.”Bartın SGK da, 7020 sayılı kanun ile ilgili olarak önemli bir açıklama yaptı. Açıklamasında yapılandırmanın hangi borçları kapsadığını madde madde sıralayan Bartın SGK İl Müdürlüğü, bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacaklarının da yapılandırma kapsamına alındığını bildirdi.

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA BELEDİYE BORÇLARI DA VAR

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 30 Mart 2017 tarihine kadar Belediyeye emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçları olan vatandaşların 7020 Sayılı Yapılandırma Kanunundan faydalanabileceğini duyurarak yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin 30 Haziran'a kadar Bartın Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne başvurabileceğini belirtti.

Bartın Belediyesi Başkanı Cemal Akın, Belediyeye emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçları olan vatandaşların 7020 Sayılı Yapılandırma Kanunundan faydalanabileceğini kaydederek “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7020 Sayılı Kanun 27 Mayıs 2017 tarih, 30078 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla mükelleflerimize 31 Mart 2017 tarihine kadar olan emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçlarını yeniden yapılandırma imkânı sağlanmıştır. Kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerimizin 30 Haziran 2017 tarihine kadar Belediyemiz Mali Hizmetler Müdürlüğüne müracaat etmeleri önemle rica olunur." dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam