Ankara'nın denizi İnkumu oldu

BAYRAM TATİLİNİ FIRSAT BİLEN ON BİNLERCE İNSAN DENİZE GİRMEK İÇİN İNKUMU'NA AKIN ETTİ

Ankara'nın denizi İnkumu oldu Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın'ın tatil beldesi İnkumu bayram tatili boyunca  on binlerce tatilciyi ağırladı. Ankaralıların tatil için ilk  tercihlerinden birinin İnkumu olması 'Ankara'nın denizi İnkumu' dedirtti. Bayram tatilini fırsat bilen on binlerce insan denize girmek için İnkumu'na akın etti. Bayram tatili süresince yoğun günler geçiren İnkumu'nda araç park edecek yer kalmadı. 3 kilometre uzunluğa sahip İnkumu plajı da tıklım tıklım doldu. Bartın'ın yanı sıra Zonguldak, Karabük, Bolu, Kastamonu, Ankara gibi illerden de binlerce tatilci araçlarıyla İnkumu'na akın etti. Diğer sahip bölgelerine göre yakınlığı nedeniyle Ankaralıların tatil        tercihleri arasında yer alan İnkumu'nda boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için alınan tedbirlerde işe yaradı.
TABELALI UYARI
Bartın belediyesi tarafından İnkumu girişine konulan elektronik tabela inkumu'na gelen vatandaşlara denizin tehlike durumuna göre 'denize girilebilir', 'denize girilmez' şeklinde uyarılar verdi. Elektronik tabelanın hemen yanında yer alan bir başka tabelada ise çeken akıntı hakkında bilgiler yer aldı. Denize giren ve çeken akıntıya kapılan vatandaşların neler yaparak akıntıdan kurtulabileceklerine dair bilgilerin yer aldığı tabelada; cankurtaranların olduğu bölgelerde denize girilmesi, akıntıya karşı değil yanlara doğru yüzülmesi, dalgalı havalarda denize girilmemesi, çeken akıntıya kapılması durumunda sakin olmaya çalışılması ve yardım için ellerin kaldırılması gerektiğine dair bilgiler verildi.Ayrıca tabelada acil servis, itfaiye, jandarma ve sahil güvenliğe ait telefon numaraları paylaşıldı. Jandarma ekipleri tarafından da çeken akıntı hakkında bilgilerin yer aldığı 
broşürler dağıtıldı.
İNKUMU ESNAFI BAYRAMDAN MUTLU
Havaların geç ısınması ve Ramazan ayı boyunca durağan 
günler geçiren İnkumu'nda yaşanan yoğunluk en çok esnafları mutlu etti. Esnaflar bayram yoğunluğundan dolayı işlerinin iyi gittiğini belirtirlerken havaların yaz mevsimi boyunca iyi gitmesi durumunda yatırımlarının karşılığını alabileceklerini söylediler.
İNKUMU BİSİKLET YOLU VE 
DÜZENLEMELER BEĞENİ KAZANDI
Bartın Belediyesi tarafından İnkumu'nda sezon öncesi tamamlanan çalışmalar halkın büyük beğenisini kazandı. Özellikle İnkumu'nda yazlıkları olanlar bayram tatilinde bu sezon ilk kez İnkumu'na geldiklerini belirtip bisiklet yolu ve yürüyüş yolları ile yol ve ara sokak çalışmalarını beğendiklerini söylediler.
CANKURTARANLAR GÖREVDE
Bartın Belediyesi tarafından İnkumu'nda boğulma vakalarının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan cankurtaran uygulaması sayesinde İnkumu sahilinde bayram boyunca boğulma vakası yaşanmadı. Geçtiğimiz           yıllarda özellikle bayram tatilleri ve hafta sonları yaşanan boğulma vakalarında çok sayıda vatandaş  hayatını kaybetmişti.
Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı Cankurtaranlar zodyak bot ve jetski ile hizmet verdi. 20 ayrı noktada can simidi ve ipi kullanıldı.
GEÇTİĞİMİZ YIL 470 KİŞİ KURTARILMIŞTI
Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı Cankurtaranlar İnkumu'nda 2016 yılının yaz sezonunda toplamda 475 boğulma vakasına müdahale etmişler ve müdahale edilen vakalardan 470'i kurtarılmıştı. 2017 yılı yaz sezonunda da göreve başlayan cankurtaran ekipleri bayram tatili boyunca boğulma olaylarının önlenebilmesi için tam mesai yaptılar.
VATANDAŞLAR BİREBİR UYARILDI
Açılan vatandaşları uyaran, bot ve jet ski ile sürekli sahil şeridini kontrol altında tutan cankurtaranlarında çalışmalarıyla bayram boyunca on binlerce tatilciyi ağırlayan İnkumu'nda boğulma vakası yaşanmadı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam