IFAD’IN BÜTÇESİ ARTTIRILIYOR

40 milyon dolara çıkacak

IFAD’IN BÜTÇESİ ARTTIRILIYOR Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın’la birlikte Kastamonu, Sinop, Amasya ve Tokat’ın da yararlandığı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun (İFAD) bütçesi artırılıyor. 3 ilin bütçesi 35 milyon dolardan 40 milyon dolara çıkarılacak. Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, 40 milyon dolarlık projeden Bartın’a düşecek olan payın 40 milyon TL’den fazla olacağını ifade etti.

Bartın’la birlikte Kastamonu, Sinop, Amasya ve Tokat’ın da yararlandığı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun (İFAD) bütçesi artırılıyor. 3 ilin bütçesi 35 milyon dolardan 40 milyon dolara çıkarılacak. Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, 40 milyon dolarlık projeden Bartın’a düşecek olan payın 40 milyon TL’den fazla olacağını ifade etti. Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek projeler içinse yüzde 50 ile yüzde 80’e varan hibelerin verileceğini dile getiren Bayram, “IFAD kapsamında Heyetler Bartın’a gelip gidiyor. Geçen günlerde ikinci bir ziyaret geldiler. Köylerimizi ziyaret ettiler. 3 ilin bütçesi 35 milyon dolardı. Onun bütçesi yakında 40 milyon dolara çıkacak. Yani bu 40 milyon dolarlık projeden Bartın’a düşecek olan pay 40 milyon TL veya daha fazla olacaktır. 40 milyon TL ile yüzde 50 ile yüzde 80’e varan hibelerle projeler yapılacak” dedi.

AMAÇ DAĞLIK KÖYLERİN REFAHINI SAĞLAMAK

Projenin amacı dağlık yüksek kesimlerin sosyal refahını artırmaya yönelik olduğunu kaydeden Bayram, “ Ama tabi bu projenin amacı dağlık yüksek kesimlerin sosyal refahını artırmaya yönelik olduğu için 300 metre ve yukarı olan köyleri kabul edecekler. 300 metreden yukarıda olan köylerde aklınıza gelebilecek kırsal kalkınmayı olumlu etkileyen her şeye proje ve yatırımlara desteği verecekler. Seradan tutun da bahçeciliğe hayvancılığa arıcılığa hatta ve hatta marjinal konulara kadar ahşap işlemeciliği köy fırını gibi aklınıza gelebilecek her şeye destek verilebilecek. Oradaki bölgeyi daha yaşanabilir hale getiren ve gelir getiren projelere destek verilecek” şeklinde konuştu.

“BARTIN’DA TARIMSAL NÜFUS AZ”

Bartın’da tarımsal nüfusun azlığına dikkat çeken Bayram, “ Ama maalesef nüfusun azlığı ve girişimcilik ruhunun olmaması bizi zaman zaman bu konuda karamsarlığa itiyor. Ama yine de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Heyet, geçenlerde Özbaşı ve Bakraçboz köylerini gezdi ve oradan memnun ayrıldılar. Bu köylerde her türlü yatırımın yapılacağını kabul ediyorlar” ifadelerinde bulundu.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE 157 PROJE

Genç Çiftçi projelerinin sonuçlandığını da açıklayan Bayram, “Genç Çiftçi Projelerimiz sonuçlandı. 157 kişiye destek verilecek. Koyun, sığır genelde hayvancılık projeleri var. 157 projeden 99’u hayvancılık. Bunlardan da bir kısmı vazgeçiyor. Bitkisel üretime daha doğrusu meyve bahçesi kurmaya bir müracaat vardı. İki kişide laleye başvurmuştu. Hayvancılık üzerine yoğunlaşma olmasının sebebi ise getirisinin hemen başlaması. Bahçe kursanız 4-5 yıl beklemeniz gerekiyor araziler küçük. Bu sebeple çiftçimiz daha çok geliri hemen gelen ve biraz daha yüksek geliri olan ürünleri seçiyorlar. İşte çileği, laleyi, serayı seçmelerinin nedeni o. Mesela ipek böcekçiliğinin de geliri yüksek ama biraz uğraşı isteyen bir seçenek” dedi.

FINDIK KÜLLEME VE ZARARLI BÖCEKLERLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Fındıkta Külleme hastalığının Karadeniz’de yoğun olduğunu dile getiren Bayram, “Fındıkta külleme hastalığı mevsimsel olduğu için rutubet ve sıcaklığın çok uygun olması gerekiyor. Şartlar uygun olduğunda külleme ortaya çıkmıyor. Bazı illerde şartlar oluşmadığı için ortaya çıkmıyor. Bu sene biraz Karadeniz’de yaygın ve mücadelesini yapıyoruz. Yine seralarımızda faydalı böcek salınımını yapıyoruz. Domateste özellikle zararlı bir böceğe karşı çalışma yapıyoruz. Onun da hem ilaçlı mücadelesi var hem de faydalı böcek salınımıyla mücadelesi var. Biz seralarımızda ilaç kullanımını azaltmak için iki yıldır faydalı böcek deniyoruz” şeklinde konuştu.

FINDIK REKOLTE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Fındıkta rekolte tahmini çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bayram son olarak “Fındıkta rekolte tahmini çalışmalarımız devam ediyor. Ama ortalama Bartın’ın verimi 7 bin ton civarındadır. Çalışmalar devam ediyor. Yüzde 50 hibeli tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda yine butik otel desteği verdik. 25 odalı olacak. Mugada yolu üzerinde Beşköprü Köyünde böyle bir proje var. Bizim amaçlarımız arasında kırsal kalkınma olduğu için bu tür projelere de destek verebiliyoruz. Bizim amaçlarımız arasında kırsal kalkındırmak olduğu için ahşap, mermer işleme gibi projelere destek veriyoruz. Yine tel kırma atölyesi gibi projelere destek verebiliyoruz. Makinelerin yüzde 50 sini karşılayabiliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam