BAYRAM ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜ

Esnafa şeker gibi geldi

BAYRAM ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜ Güncel

 

Nevin Özbakan

Ramazan Bayramı öncesinde Bartın sokaklarında başlayan hareketlilik Arife Günü gece saatlerine kadar devam etti. Üniversite öğrencilerinin yavaş yavaş Bartın’dan ayrılmasıyla durağan günler geçiren esnaflar, bayram öncesi yaşanan yoğunluktan memnun kaldı.

Binlerce vatandaşın bayramlık alışveriş yapmak için sokaklara çıktığı bayram öncesinde Bartın yine tarihi kalabalık günler yaşadı. Giyim ve gıda üzerine hizmet veren dükkanlar bayram yoğunluğundan en fazla nasibini alan işletmeler oldular. Marketler, ayakkabıcılar, elbise mağazaları ve berber dükkanlarında  da aşırı yoğunlukların yaşanırken Arife Günü bir çok mağaza ile iş yeri gece yarısına kadar hizmet sundu.

ARİFE GÜNÜ YOĞUNLUK DORUĞA ULAŞTI

Neredeyse tüm vatandaşların bayram öncesi ortak telaşlarından biride yeni elbiselere sahip olmaktı. Pazaryerine kurulan tezgahlar özellikle bayanların ilgi odağı olurken eşlerine, çocuklarına ve yakınlarına bayramlık alma telaşına düşen bayanlar pazaryerlerinde ki doluluğu artırdılar. Özellikle Arife Günü yaşanan kalabalık Bartın’da tarihi bir kalabalık olarak nitelendirildi.

OTOPARK SIKINTISI YİNE GÜNDEMDE

Bartın’da vatandaşların en şikayetçi oldukları konuların başında ise otopark sıkıntısı ve trafik yoğunluğu yer aldı. Her bayram arifesinde yaşanan sıkıntıların en başlıcası olarak hafızalara kazınan durum  Ramazan Bayramında da değişmedi. Gurbetçilerin de gelmeleriyle şehirdeki araç yoğunluğu iki katına çıktı. Öte yandan trafik ekipleri şehir merkezinde yaşanan yoğunluğu kontrol etmek için büyük çaba sarf etti.

ESNAF BAYRAM ELIŞVERİŞİYLE NEEFES ALDI

Kalabalıktan alışveriş yapmakta zorlananlar ve trafik yoğunluğundan dolayı araç parkı gibi konularda sıkıntı çekenlerin dışında halinden en memnun olanlarsa esnaflardı. Bayram yoğunluğundan dolayı işlerinin iyi gittiğini belirten esnaflar “Zor bir dönemde bayram alışverişleri nefes almamızı sağladı. İstanbul, Ankara gibi farklı şehirlerden bayram tatillerini geçirmek üzere ilimize gelen gurbetçilerimizde çoğunlukla alışverişlerini Bartın’da yapıyorlar. Bu da Bartın’da ekonominin canlanmasına katkı sağlıyor. Okullarında açılması piyasada ki hareketliliği daha da artırdı. Önümüzdeki günlerde de bu hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

MAĞAZALAR TIKLIM TIKLIM

Bartın’da ki ayakkabı ve giyim mağazaları Arife Günü tıklım tıklımdı. Alışverişlerini son günlere bırakan ya da işleri nedeniyle bırakmak zorunda kalan vatandaşlar birçok mağazada bayramlık ayakkabı ve elbise alabilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Mağazalarda kalabalık ve yoğunluklardan dolayı zor anlar da yaşandı. Tüm mağazaların dolduğu günde elbise alanlar hem deneme kabinlerinde hem de ücret ödeme noktalarında uzun süre sıra beklemek zorunda kaldılar.

PAZARDA İĞNE ATSALAR YERE DÜŞMEDİ

Yoğunluğun en çok olduğu noktalardan biride pazaryerleri oldu. Vatandaşlar giyim kıyafetlerinin satıldığı tezgahlarda aradıklarını bulabilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Yoğun kalabalık nedeniyle pazar yerlerinde “İğne atsan yere düşmez.” değimi gerçeklik noktasına yaklaştı.

BERBERLER TAM MESAİ YAPTI

Arife Günü tüm mağazalar ve dükkanlar gibi tam mesai yapan berberlerden birçoğu müşteri yoğunluğundan dolayı bayram sabahına kadar çalıştılar. Bayramın 1’inci gününün ilk ışıklarına kadar çalışan berberlerde yoğun kuyruklar oluştuğu görüldü.

 

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam