MİLLİ SEFERBERLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

2 bin 500 işyerine ziyaret

MİLLİ SEFERBERLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın İŞKUR Müdürü Adnan Arslan, “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” kapsamında Bartın’da yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Şuana kadar, yaklaşık 2 bin 500 işyerini ziyaret ettiklerini ifade eden Arslan, 3 bin istihdam hedefini aşacaklarını söyledi. Arslan ayrıca  meslek edindirme kursları, uygulamalı girişimcilik eğitim kursları, artı istihdam, işbaşı eğitim programı ve engellilere yönelik hibe programları ile açıklamalarda da bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan “Milli Seferberlik” kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından ilan edilen “Çalışma Hayatında Milli Seferberlike yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iki kurumu olan İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci ile beraberindeki çalışanlar “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” kapsamında il genelinde vatandaşlarla bire bir iletişime geçerek ihtiyaçlarına çözüm üretiyor. Seferberlik kapsamında “Akıl Teriyle Alın Teriyle” anlayışı içerisinde İŞKUR hizmet binalarının dışına çıkan personel iş arayanları kayıt altına almanın yanı sıra vatandaşların sorunlarına da çözüm üretiyor. Özellikle insanların yoğun olarak bulunduğu pazar yerleri, parklar ve caddelerde konuşlanarak stant açan iş ve meslek danışmanları iş arayanları uygun işlere yönlendirerek eşleştirme hizmeti veriyor. Ayrıca meslek öğrenmek isteyenler mesleki eğitim kurslarına, mesleğinde tecrübe kazanmak isteyenler işbaşı eğitim programlarına, kendi işyerini açmak isteyen vatandaşlar da girişimcilik eğitim programlarına yönlendiriliyor. Bununla birlikte pasif işgücü hizmetleri kapsamında sunulan işsizlik sigortasıyla ilgili de bilgilendirme yapılıyor. Yine Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında engelliler başta olmak üzere sosyal hayata katılamayan vatandaşlar da evlerinde ziyaret edilerek İŞKUR hizmetlerinden faydalanmaları sağlanıyor.

İŞYERLERİNİN YÜZDE 70’NE ZİYARET

İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan, Bartın’da artı 3 bin istihdam için yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ile ortak çalışmalar da yürütüldüğünü kaydeden Arslan, yaklaşık 2 bin 500 işyerini ziyaret ettiklerini belirtirken şu açıklamalarda bulundu:

“İşsizlik dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda mücadele noktasında azami gayret sarf ediyor. Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı Milli Seferberlik kapsamında Bakanlığımızın da başlattığı İstihdam Seferberliği ülke çapında uygulanıyor. İlimizde ise Sayın Valimizin destekleriyle bu çalışma hızlı bir şekilde devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüzle birlikte bu konuda çalışmalar yapıyoruz. İstihdam teşviklerinin vatandaşlarımıza tanıtılması, istihdamı destekleyecek projelerin ve programların uygulanması ve bu çalışmaların sahalarda yürütülmesi kurumumuzun görev alanına giriyor. Bundan dolayı da bu alanlarda tüm çalışmalarımızı sonuca yani istihdama odaklı bir şekilde sürdürüyoruz. Ben dahil tüm personelimizle olabildiğince sahada olmaya çalışıyoruz. Çünkü sahada olup açık işleri tespit etmeden vatandaşlarımıza bir alternatif sunma ihtimalimiz yok. Bunun için sahada işverenlerimizi ziyaret ederek açık işleri ve işverenin ihtiyacı olduğu işleri tespit etmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı da hızla yürütüyoruz. Şuana kadar ilimizdeki 2 bin 500’e yakın iş yerine ben ve danışmanlarımız bizzat ziyaret ederek ihtiyaçları tespit ettik. Yani işyerlerimizin yüzde 70’ini ziyaret ettiğimizi söyleyebilirim.

3 BİN İSTİHDAM HEDEFİ AŞILACAK

Bu ziyaretlerin sonunda aşağı yukarı 4 bine yakın açık iş tespiti söz konusu. Bu önemli bir rakam. Burada hedefimiz bütün ihtiyaçları ortaya koyup vatandaşlarımıza daha çok alternatif sunabilmek ve mümkünse vatandaşlarımızı mesleklerine göre işlere yönlendirmek. Bu 4 bine yakın açık iş tespitinden yüzde 50’sini şuana kadar işe yerleştirmiş bulunuyoruz. Belirlediğimiz hedefleri hemen hemen gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. İnşallah bu yılsonuna kadar istihdam seferberliği kapsamında hedeflediğimiz 3 bin artı istihdamı gerçekleştireceğiz. Hatta bu rakamı geçeceğimizi de düşünüyorum ki bu yönde hedeflerimizi de belirleyip planladık. Şuanda 2 bin 500’ün üzerinde artı istihdam gerçekleştirmiş durumdayız. Hedefimizin 3 bin olduğu düşünülürse bu rakamdan da anlaşılacağı üzere bu hedefimize ulaşmamız son derece yakın bir zamanda olacak gibi görünüyor. Tabi hedefimiz 3 bin diye biz bu rakamda kalmayacağız daha çok insanı iş ve aş sahibi yapabilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Şunu da belirtmek isterim bu çalışmalarımızda ilimizdeki işverenlerin hepsinin bir emeği söz konusu. Bu yüzden ben desteklerinden dolayı başta Sayın Valimize ve tüm işverenlerimize teşekkür ediyorum.

ENGELLİ KONTENJANLARI DOLDU

 Engellilerimize yönelik istihdama gelecek olursak şunu söyleyebilirim ki ilimizde engelli kontenjanı açık olan bir iş yerimiz yok. Yani iş yerlerimizin hemen hemen engelli kontenjanları kapanmış durumda. Zaten arkadaşlarımız da bu konuyu yakından takip ediyor. Engelli kontenjanı dolduğunda iş yerlerimizi bu konuda bilgilendiriyor. İlimizdeki engelli kontenjanlarımız dolu. Bu bizim için çok sevindirici bu durum. İşverenlerimize bu konudaki anlayışı ve ilgisinden dolayı da teşekkür ediyorum. Bartın’da engelli çalıştırmayayım gibi bir mantık söz konusu değil. İlimizde bu kültür oluşmuş durumda. Aynı zamanda engellilere yönelik kendi işlerini kurabilmek noktasında teşvikler söz konusu. Biz bu teşvikleri engelli vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Açtığımız her girişimcilik kursunda engelli vatandaşlarımıza yönelik özel kontenjan ayırıyoruz. Mutlaka ve mutlaka engellilerimize bu konuda öncelik tanıyoruz. Toplum yararına olan projelerimizde de engelli vatandaşlarımız öncelikli durumda. Engelli vatandaşlarımızı kesinlikle her projede ve programda öncelikli kapsamda değerlendiriyoruz. İlimizde her iş arayan ve işveren vatandaşımızın bir danışmanı söz konusu. Engelli vatandaşlarımızda danışmanları vasıtasıyla birebir teşvik gelişmeleri konusunda bilgilendiriliyor. Engellilerimiz her zaman pozitif bir ayrımcılığa tabi.

İŞ BAŞI EĞİTİMLERDE 168 PROGRAM AÇILDI

İşbaşı eğitim programlarımızda istihdam seferberliği kapsamında hızla ilerliyor. Şuana kadar 168 işbaşı eğitim programından yaklaşık 300 vatandaşımız faydalanmış durumda. Bartın’daki işletmelerimizin geneli küçük işletmelerden oluştuğu için tabi bir iş yerinden çalışan sayısıyla da orantılı olduğu için 2 ya da 3 kişiyi faydalandıramıyoruz. İş gücü yetiştirme ve meslek edindirme kursları kapsamında şuana kadar açılan 12 kurstan aşağı yukarı yine 300 kişi faydalandı.

TOPLUM YARARINA PROGRAMLARDA 750 KİŞİ ÇALIŞIYOR

 Toplum yararına projelerimiz bir taraftan devam ediyor. Bu kapsamda tüm ilçe ve beldelerimizde 750’ye yakın çalışanımız söz konusu. İşlerine devam ediyor. Bartın’da vatandaşlarımız İŞKUR’un bütün imkânlarını azami şekilde kullanıyor. Toplum yararına projeleri iş başı eğitim programları, mesleki eğitim kursları, girişimcilik kursları hızla devam ediyor. İŞKUR iş bulan bir kurum olmanın yanı sıra girişimcilik kursları da açmak suretiyle kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımızı da destekliyor. Tabi bu kursları KOSGEB ve Ticaret ve Sanayi Odamızla birlikte açıyoruz. Kursların finansmanını ise kurumumuz gerçekleştiriyor. Ticaret ve Sanayi Odamız kurs yerini sağlıyor, bürokratik işlemleri de KOSGEB gerçekleştiriyor. Kursiyerlerimize gittikleri kursun özelliğine göre günlük ücretini ödüyoruz. Bütün bu çalışmaların hepsinin amacı istihdamı desteklemek ve arttırmak, işsizliği önlemek ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderip onları rahata kavuşturmak. Biz de bu yönde bütün imkanlarımızı ilimiz için kullanmayı planladık. Bu hedef doğrultusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

KADIN VE ENGELLİLER ÖNCELİKLİ!

Toplum yararına işe yerleştirmeyi hedeflediğimiz 500 kişi de mevzuata göre iş yerleri belirlenip kura sonucunda işlerine başladılar. Tabi aralarında işinden ayrılan olursa yerine yedikleri belirlenecek. Bu çalışmamızda rutin süreç içerisinde devam ediyor. Tabi bu proje 6 aylık süreyi kapsıyordu. Bunun da 3 ayı geride kaldı. Bu projenin meyvelerini de beldelerimiz ve ilçelerimizde dâhil olmak üzere gittiğimiz yerlerde görüyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Bu programlarımızda engelli vatandaşlarımız, kadınlar ve 35 yaş üzeri vatandaşlarımız öncelikli. Biz kadınlarımızın iş hayatına girmesi için desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu doğrultuda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Engelli vatandaşlarımız, kadınlar ve 35 yaş üzeri vatandaşlarımız iş bulma zorluğu çeken gruplar arasında yer alıyor ve hem Genel Müdürlüğümüz hem de Bakanlığımız tarafından öncelikli gruplar olarak değerlendiriliyor.

“ BAŞARILARIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Bütün kurumlarımızda dahil olmak üzere yaptığımız her çalışma ülkemiz için, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız için dolayısıyla kendimiz için.  Milli seferberlikte olduğu gibi devletimizin bütün kurumları birlikte çalıştığı zaman başarılı oluyor. Bütün kurumlarımız Sayın Valimiz başkanlığında birlik ve beraberlik içerisinde bu işe sahip çıktı. Verdiğimiz rakamlardan da anlaşıldığı gibi bu seferlik amacına ulaşacak bir noktaya geldi. Yaptığımız her çalışmada birlik ve beraberliğimizi, ülke bütünlüğünü koruyacak davranışlar sergilemek zorundayız. Bunu yaptığımız zaman başarılı oluyoruz.  Geçen yıl, yıl boyunca çalışıp ulaştığımız zamanlara bu yıl ilk 6 ayda ulaştık ve bu rakamları geçtik. Yani çalışmalarımız da yüzde 100 bir artış söz konusu. Bu çalışmalarda kurumumuza destek olan bizimle işbirliği içerisinde bulunan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, basınımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalışmaları yaparken bizi her zaman destekleyen Valimiz Nusret Dirim’e de özellikle şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah bu başarılarımız artarak devam edecek.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam