YAZ GELDİ BOĞULMALARA DİKKAT!

Karadeniz’in şakası olmaz

YAZ GELDİ BOĞULMALARA DİKKAT! Güncel

 

Haber Merkezi

Bartın Valiliği, yaz tatili sezonun başlamasıyla birlikte vatandaşları sahillerde boğulma vakaları konusunda uyardı. Bu konuda alınan tedbirleri aktaran Valilik, plajlarda cankurtaran organizasyonu dışında jet ski, sürat teknesi ve özel tekne bulundurulması, indirilmesi veya alınması yasaklandığını da kaydetti. Yasaklara uymayanlara ise cezalar kapıda.

Bartın Valiliği, yaz tatili sezonun başlamasıyla birlikte vatandaşları sahillerde boğulma vakaları konusunda uyardı. Bu konuda alınan tedbirleri detaylı bir şekilde aktaran Valilik, vatandaşları da kurallara uymaya ve yetkililere yardımcı olmaya davet etti. Valilik, kurallara uymaya ve yetkililere yardımcı olmaya davet etti. Valilik, plajlarda yaşanan boğulma olaylarını önlemek adına her yıl Valilik bünyesinde ve Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı koordinesinde icra edilen “Plaj Boğulmalarını Önleme Faaliyetleri Toplantısı”nın 9 Mayıs 2017 tarihinde icra edildiğini ve bu toplantıda alınan kararlar gereği boğulma olaylarının önüne geçmek maksadıyla yaz sezon hazırlıklarına başlandığını anımsattı. Valilik açıklamasında, 1 Haziran 2017 tarihinde “Sahil ve Plaj Alanlarında Can Emniyeti Tedbirleri” konulu bir genelge yayınlandığı ve bu genelge ile ilimiz plajlarında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Cankurtarma Yönetmeliği ve Cankurtarma Talimatında belirtilen hususlar dahilinde Cankurtaran Organizasyonlarının kurulmasının kararlaştırıldığını belirtti.

ÇEKEN AKINTIYA KARŞI TURİSTLER BİLGİLENDİRİLECEK

Valiliğin boğulma olaylarının önüne geçmek için aldığı tedbirler ve kararlar şu şekilde:

 “Vatandaşların özellikle cankurtaran bulunan plajlarda denize girmesinin sağlanması, boğulma olaylarının sık yaşandığı plajlarda ambulans ve sağlık ekibi görevlendirilmesi, havanın aşırı rüzgarlı ve denizin dalgalı olduğu zamanlarda İl Özel İdaresi ve Belediye Başkanlıkları tarafından anonslar yapılarak vatandaşlarımızın uyarılması, Karadeniz’in cilvesi olarak nitelendirilen ‘Çeken Akıntı’ hususunda farkındalığın sağlanması maksadıyla yerli turistlerimizin ve öğrencilerimizin bilgilendirilmesi hedeflenmiştir.

YASAKLARA UYMAYANLARA CEZA!

Bahse konu Genelgede cezai müeyyidelere de yer verilmiş olup; Plajlarda deniz sahasında vatandaşlarımızın can emniyetini sağlamak maksadıyla; Yapılan anonslara ve Cankurtaranların uyarılarına rağmen aşırı dalgalı denizde yüzmeye devam edilmesi, yerleştirilen yüzer bariyerlere bot/tekne veya her türlü yüzer unsurun bağlanması, İnkumu, Güzelcehisar ve Mugada plajlarında, kumsal alanda veya yüzme alanlarında cankurtaran organizasyonu dışında jet ski, sürat teknesi ve özel tekne bulundurulması, indirilmesi veya alınması yasaklanmış olup, yasağa uymayan vatandaşlara 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uyarınca Kolluk ve Zabıta ekipleri tarafından idari yaptırım uygulanması kararlaştırıldı. Görevlendirilen cankurtaranlar 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 6/c maddesi kapsamında ‘Kamu Görevlisi’ sayıldığından görevli olan cankurtaranlara cebir ve tehdit kullanan kişiler hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 265. maddesi gereği kanuni işlem yapılarak nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilmesi kararları alınmıştır.

ÇADIR VE ARAÇ İÇİNDE KONAKLAMA YASAK

Amasra Kaymakamlığınca yayınlanan 7 Haziran 2017 tarihli ve 32 numaralı Karar yazısında da vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması, orman yangınlarının önlenmesi ve sahillerin genel temizliği konuları değerlendirilerek Çakrazboz, Çakraz, Gökündemirci, Tarlaağzı, ve Akkonak plajlarında 2017 yılı yaz sezonu boyunca plajlarda vatandaşlarımız tarafından kurulan çadırlarda ve araç içinde geceleme yapılması İl İdaresi Kanunu gereğince yasaklanmış olup, aksine hareket eden vatandaşların 5326 sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca cezalandırılması hükümlerine yer verilmiştir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam