KUMLUCA’DA BİN KİŞİ ORUCUNU BİRLİKTE AÇTI

Beldeye şehitler meydanı yapılacak

KUMLUCA’DA BİN KİŞİ ORUCUNU BİRLİKTE AÇTI

Nurdan Eroğlu

Kumluca Belediyesi, her yıl geleneksel olarak gerçekleştiği halk iftarını bu yıl da düzenledi. Kadir Gecesinde düzenlenen iftarda bin kişi orucunu birlikte açmanın mutluğunu yaşadı. İftar sonrasında Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Beldeye içerisinde Kumlucalı şehitlerinin isimlerinin yer alacağı bir Şehitler Meydanı yapmak istediklerini ifade eden Can, Kapalı pazaryeri çalışmaları tamamlandığında projeye başlayacaklarını söyledi.

Kumluca Belediyesi, her yıl geleneksel olarak gerçekleştiği halk iftarını bu yıl da düzenledi. Kadir Gecesinde düzenlenen iftarda bin kişi orucunu birlikte açmanın mutluğunu yaşadı. Kuran-Kerim tilaveti ve ilahi dinletisinin yapıldığı iftara Bartın Vali Yardımcısı Murat Karasu, Garnizon  Komutanı Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, İl Jandarma Alay Komutanı Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye çalışanları da katıldı.

“ATIL OLAN BU ALANI DÜZENLEDİK”

İsmail Can iftar sonrasında Kumluca Belediyesinin beldede yürüttüğü çalışmalarla ilgili hala bilgi verdi. iftarın yapıldığı alanın daha önce atıl durumda olduğunu ifade eden Can, “Bu akşam bu programı gerçekleştirdiğimiz bu mekan daha önce atıl durumdaydı. Çöplük gibi bir alandı. Biz bu alanı geçen yıl düzenleyip düğün salonu olarak inşa etmiştik. Bu yıl da çatısını ahşap kaplama ile kapatarak daha şık ve güzel hale getirdik. Bir ay gibi kısa bir sürede bu çalışmaları tamamlayan ekibimizi tebrik ediyorum. Ve her zaman olduğu gibi bizlerden desteğini esirgemeyen bize malzeme yardımı yapan Bartın Belediye Başkanımız Cemal Akın’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Sabır gösterdiğiniz için sizlere de teşekkür ediyorum” dedi.

KAPALI PAZARYERİNİN İHALESİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAPILACAK

Geçtiğimiz haftalarda temeli atılan Kapalı pazaryerinin önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacağını söyleyen Can, “Sizlerin bize verdiği emanete en iyi şekilde sahip çıkmak , sizlere layık olabilmek için sözlerimizi yerine getirebilmek için gece gündüz demeden ekibimizle birlikte gayretle çalışıyoruz. Devam eden çalışmalarımız arasında kapalı pazaryeri projemiz var. Temeli atıldı. Önümüzdeki günlerde de ihalesi yapılacak. İnşallah bu sene tamamlayacağız. Yine devam eden çalışmalarımız arasında ırmağın karşısındaki alanda mesir alanı çalışmamamız var. Kurban Bayramına da bunu yetiştirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ KUMLUCA’DA YOLU OLMAYAN CADDE VE SOKAK BIRAKMAMAK”

Yol ve cadde çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Can, “Yol ve cadde çalışmalarımız da bir taraftan devam ediyor. Kumluca’da hedefimiz mahallelerimizde dahil olmak üzere ulaşıma elverişsiz olan yol bırakmamak, tüm caddelerimizi ve sokaklarımızı ulaşıma elverişli hale getirmek. Bu konuda da gayretle çalışıyoruz. Bizlere verdiğiniz destek için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Su işlerimizi tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan ayı boyunca herhangi bir su esintisi ve bulanma yaşanmadı” ifadelerinde bulundu.

“ŞEHİTLER MEYDANI OLARAK İNŞA ETMEK İSTİYORUZ”

Son olarak içerisinde Kumlucalı şehitlerinin isimlerinin bulunacağı Şehitler Meydanı projesinden bahseden Can, şu açıklamalarda bulundu:

“Hazırladığımız projelerden bir tanesi ki bu proje benim çok önemsediğim bir proje Şehitler Meydanı Projesi. Şuanda geçici pazaryeri olarak faaliyet gösteren Orman İşletmesi içerisindeki alanı bölgemizdeki şehitlerimizin isimlerinin yer aldığı Şehitler Meydanı olarak inşa etmek istiyoruz. Bu konuda gerekli peyzaj çalışmalarını tamamladık ve maliyet hesaplarını da yaptık. Kapalı pazaryeri tamamlanıp yerine geçtiği zaman biz buradaki çalışmalarımıza başlayacağız. Bu mekanda Kumluca bölgemizde şehit olan tüm şehit kardeşlerimizin isimleri meydana yapılacak havuzun etrafındaki anıtlarda yer alacak.

“TÜM ŞEHİTLERİMİZİN İSMİNE BU MEYDANDA YER VERECEĞİZ”

Kumluca merkezindeki Atatürk Anıtını tören meydanına taşıyıp burada güzel bir şekilde yer alacak. 1993 yılında askerlik yaptığım sırada Şehit Turgut Ergül benim devremdi. Onun şehadet haberini almıştık. Tabi ki o günkü duygular tarif edilmez. Ben göreve geldiğim zaman şehit ailesiyle görüşerek şehit Turgut Ergül kardeşimizin ismini bir caddeye ya da sokağa veya yapacağımız bir tesise vermek istediğimi ifade etmiştim. Daha sonra Sinan Oruç kardeşimiz şehit oldu. Ardından 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminde Mustafa Yaman hocamız şehit oldu. Dolayısıyla biz tüm şehitlerimizin ismine bu meydanda yer vermek istiyoruz.

“BUNU KENDİME GÖREV ADDEDİYORUM”

Ben askerlik şubesinden ve Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden bölgemizdeki şehitlerin isimlerini aldım ancak Çanakkale’de, Kıbrık’ta, Kore’de ailesinden şehit olanlar varsa bize bildirsinler. Biz onların isimlerine bu meydanda yer vermek istiyoruz. Bir Türk evladı ve Kumluca’lı olarak bunu kendime görev addediyorum. Biz unutmadık. Bölücü örgütle mücadele ederken kahramanca şehit olan Turgut Ergül kardeşimizi de, Yılmaz Korkut kardeşimizi de Sinan Oruç kardeşimizi de yine görevi başında şehit olan Erol Arcan öğretmenimizi de,  görevi başında şehit olan Mustafa Yaman hocamızı da unutmadık. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Bir Türk evladı olarak bu bizim görevimizdir. Katıldığınız için hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Kadir Gecenizi de tebrik ediyorum.”

İftar sonrasında protokol üyeleri bir süre çay içip sohbet etti.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam