KURUCAŞİLELİLER BELEDİYE İFTARINDA BULUŞTU

Dirim’den yol ve tekne yapımı vurgusu

KURUCAŞİLELİLER BELEDİYE İFTARINDA BULUŞTU Güncel

Nurdan Eroğlu

Kurucaşile Belediyesi her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği halk iftarını bu yıl da düzenledi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı iftarda konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, şuanda yapımı devam eden Çakraz-Kurucaşile-Cide sahil yolunun önemine değindi. Dirim, yol bittiğinde Kurucaşile’nin  ulaşımda Ankara ve Türkiye’ye daha entegre olacağını ve ilçedeki güzelliklerin gözler önüne serilebileceğini söyledi.

Kurucaşile Belediyesi her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği halk iftarını bu yıl da düzenledi.  İlçe limanında düzenlene iftara Bartın Valisi Nusret Dirim, Amasra’dan deniz yoluyla geldi. Dirim, iftar öncesinde hem karadan hem de denizden ilçede incelemelerde bulundu. İftara Nusret Dirim’in yanı sıra Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Kurucaşile Kaymakam Vekili Murat Ekinci, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Mahmut Şahin, İŞKUR İl Müdürü Adnan Aslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Abdişapa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav ve İl Başkanı Yardımcısı Murat Yıldırım, İl Genel Meclisi Üyeleri Murat Erfındık ve Yusuf Ziya Aldatmaz ile bine yakın vatandaş katıldı.

SAYIN: “BİR ARADA İFTAR YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

İftar öncesinde bir konuşma yapan Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, bir arada iftar yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Sayın, “Belediyemiz tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu güzel iftar sofrasında sizlerle bir araya gelmenim mutluluğunu yaşıyorum.  Allah bu sene de bizleri Ramazana eriştirdi. Hep beraber bir aradayız. 11 ayın sultanı Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken biz de ilçemizde halkımızla beraber bir arada iftar yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle tuttuğumuz oruçların ve yaptığımız ibadetlerin Cenab-ı Hak kabul buyursun. Başı rahmet ortası marifet sonu ise cehennemden kurtuluş olan bu Ramazanın manevi havasını teneffüs etmek, bu güzel ayı en güzel şekilde değerlendirmeyi ve temizlenmiş olarak bayrama ulaşmayı Allah bizlere nasip etsin. 11 ayın sultanı Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde Ramazan ayının sizlere, ailenize ve sevdiklerinize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. İnşallah nice Ramazan aylarında yine hep birlikte olmayı Cenab-ı Allah bizlere nasip etsin. Gelecek Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik eder, hepinize hayırlı Ramazanlar dilerim” dedi.

DİRİM: “ARANIZDA BULUNMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

Başkan Sayın’ın konuşmasının ardından halka seslen Bartın Valisi Nusret Dirim de şuanda yapımı devam eden Kurucaşile sahil yolu ve ilçenin geçim kaynağı arasında olan ahşap  tekne ve yat yapımının  önemine dikkat çekti. Nusret Dirim şunları söyledi:

“Aranızda bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geçen sene de bir Ramazan sofrasını Kurucaşile’yle paylaşmıştık.  Bugün de Başkanımız Kurucaşile sakinleriyle bizleri böylesine güzel bir mekanda  ve güzel sofrada buluşturdu. Allah kabul etsin. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun. İşte bu Ramazanın güzelliği ve bereketi. İnsanlar bu vesileyle bir araya gelme fırsatı buluyorlar. Herkes aynı duyguyu ve aynı amacı yaşayıp paylaşıyor. Ramazanın bu güzellikleri artarak devam etsin. Şimdiden Kadir Gecenizi tebrik ediyor hep birlikte Bayrama erişmeyi diliyorum.

“KURUCAŞİLE YOLU BİTTİĞİNDE İLÇE TÜRKİYE’YE ENTEGRE OLACAK”

Kurucaşile Bartın’ın en güzel yerlerinden birisi. Hatta Türkiye’nin en güzel yerlerinden birisi.  Başkanımızla biraz önce ilçede bir gezinti yaptık ve şunu konuştuk “Keşke Ankara’ya Kurucaşile yakın olsaydı ve Ankaralılarda bu güzellikleri yakından görebilselerdi” dedik. ama inşallah çevre sahil yolu bittiği zaman Kurucaşile ciddi bir şekilde Bartın’a, Ankara’ya hatta Türkiye’ye entegre olacak. Ve bu güzellikler insanların daha kolay ulaşabileceği bir hale gelecek.

“KURUCAŞİLE TEKNE YAPIMINDA BİR MARKA”

 Üniversitemizin bulunması da buraya ciddi bir değer katıyor. Üniversitemiz gelecek yıllarda burada daha da güçlenecektir. Kurucaşile’nin geleceğini parlak görüyorum. Buranın daha güzel bir noktaya gelmesi için arkadaşlarımızla birlikte gayret gösteriyoruz. Burası aynı zamanda ahşap tekne ve yatın Türkiye’deki en önemli merkezlerinden birisi. Kurucaşile denilince Türkiye’de ahşap el yapımı tekne akla geliyor. Bu konuda Kurucaşile’nin bir marka olduğunu görüyoruz. Tabi bu sektör şuanda maddi olarak ciddi bir pay alamıyor. Ancak kendini geçindirebilecek kadar bir pay alabiliyor.  Bu nedenle bu sektörü el birliğiyle güçlendirmemiz  ve çeşitlendirmemiz gerekiyor.

“KURUCAŞİLE’DEKİ BİRİKİMİ BARTIN’A AKTARMALIYIZ”

Bartın merkezde de ciddi bir gemi yapım birikimi var. Bartın çektirmesi biliyorsunuz Türkiye’nin özellikle yük taşımacılığında markası olmuş bir tekne ama şuan maalesef bunu üreten yok. Bartın’da bu sektör tamamen tükenmiş durumda. Buradaki gelişmeleri oraya da bir miktar aktarıp bölgemizde yeniden tekne yapımını ekmek yenilen, para kazandıran bir sektör halinde canlı bir şekilde görmek istiyoruz. Bunun için de çabalarımız var. İnşallah önümüzdeki dönemde Tekkeönü’nde güzel gelişmeler olur. Ramazan-ı Şerifinizi tekrar tebrik ediyor ve Bayramınızı şimdiden kutluyorum.”

İftar sonrasında Belediye tarafından çocuklar için düzenlenen Karagöz ve Hacivat gösterileri yapılırken protokol üyeleri de çay sohbeti gerçekleştirdi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam