SU BORÇLARI DA YAPILANDIRMADA KAPSAMINDA

Belediyeye borcu olanlar dikkat!

SU BORÇLARI DA YAPILANDIRMADA KAPSAMINDA Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediyesi, 30 Mart 2017 tarihine kadar Belediyeye emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçları olan vatandaşların 7020 sayılı yapılandırma kanunundan faydalanabileceğini açıkladı. Bu borçlara yeniden yapılandırma imkanı getirildiğini ifade eden Belediye yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin 30 Haziran’a kadar Bartın Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne başvurabileceğini kaydetti.

Bartın Belediyesi, 30 Mart 2017 tarihine kadar Belediyeye emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçları olan vatandaşların 7020 sayılı yapılandırma kanunundan faydalanabileceğini açıkladı. Belediye yapılandırmayla ilgili yaptığı açıklamada “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7020 Sayılı Kanun 27 Mayıs 2017 tarih, 30078 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla mükelleflerimize 31 Mart 2017 tarihine kadar olan emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçlarını yeniden yapılandırma imkanı sağlanmıştır. Kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerimizin 30 Haziran 2017 tarihine kadar Belediyemiz Mali Hizmetler Müdürlüğüne müracaat etmeleri önemle rica olunur” dedi.

KESİNLEŞMİŞ BORÇLARA ÖDEME KOLAYLIĞI

Peki 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması kanunu ne gibi kolaylık getiriyor? Yapılandırmadan nasıl faydalanıyor? İşte bu soruların cevabı!

Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.
Kanundan yararlanan vatandaşlar, yıllık yüzde 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiliyor. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.

36 AY VADE İMKANI

Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor. Yapılandırma devam ettiği sürece; Borcu yoktur belgesi alınabilecek. Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek.
Vatandaşlarımız, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamış bulunuyor. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlar, 1 Temmuz 2016 - 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabiliyor. Ayrıca, çok sayıda vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek.
YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

BAŞVURU VE ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil. Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak.

İLK TAKSİT ÖDEMELERİ 31 TEMMMUZ

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

TAKSİTLERİN İLK 2'SİNİN ZAMANINDA ÖDENMESİ ŞARTI VAR

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesi. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak. Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilecek.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam