BAKKA PİLOT DALGA ENERJİ SANTRALİ  KURUYOR

Dalgadan elektrik üretilecek

BAKKA PİLOT DALGA ENERJİ SANTRALİ  KURUYOR Güncel

Haber Merkezi

Bartın, Karabük ve Zonguldak’tan sorumlu olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) dalgada enerji elde edecek olan  Pilot Dalga Enerji Santrali  kuracak. Bir süredir bu konuda çalışmalar yapan ajans pilot tesisi Zonguldak’ta yapacak. Pilot Dalga Enerji Santrali  içinse Zonguldak Valisi Ali Kaban’ında katılımıyla Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak İl Özel İdaresi, Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, BAKKA ve CSG Exploration and Production firması arasında mutabakata varıldı.

Bartın, Karabük ve Zonguldak’tan sorumlu olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) dalgada enerji elde edecek olan  Pilot Dalga Enerji Santrali  kuracak. Bir süredir bu konuda çalışmalar yapan ajans konuyla ilgili “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından bir süredir bölgemizde Dalga Enerjisi Pilot Tesisi kurulması üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Dalgadan enerji elde edilmesi pilot tesisiyle alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve farkındalık yaratılması, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının desteklenmesi ve dalga enerjisi üretim tesisinin verimliliğinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Pilot Dalga Enerji Santrali ile ilgili bir proje grubu oluşturulmuş ve 30 Aralık 2016 tarihinde proje ekibiyle Ajans hizmet binasında bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen toplantı neticesinde projeyle ilgili tüm tarafların yetki, görev ve sorumlulukları içeren bir mutabakat zaptı oluşturulmuştur” dedi.

25 EVİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYABİLECEK KAPASİTEDE

Dalga Enerji Santralinin 25 evin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu ifade eden ajans, “Söz konusu mutabakat zaptı çerçevesinde Avustralya merkezli CSG Exploration and Production Services firması tarafından 50 kW kurulu güce sahip bir pilot tesis kurulması planlanmakta olup söz konusu yatırım ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Sistemin üreteceği elektrik ortalama 25 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Pilot tesiste üretilecek elektrikle Zonguldak'ta yapımı sürmekte olan ve Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından çalışmaları yürütülen Manolya Parkın enerji ihtiyacının karşılanması planlanmaktadır. 9 Haziran 2017 Cuma günü Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Hizmet Binasında Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantı ile Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak İl Özel İdaresi, Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve CSG Exploration and Production firması arasında Pilot Dalga Enerji Santrali mutabakat zaptı imzalanmıştır” ifadelerinde bulundu. ğraflar

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam