TUNÇ MECLİSTE FETÖ ÖNERGESİ HAKKINDA KONUŞTU

“FETÖ ile kararlı mücadeleyi başlatan ve sürdüren AK Parti’dir ”

TUNÇ MECLİSTE FETÖ ÖNERGESİ HAKKINDA KONUŞTU Güncel

 

Haber Merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  CHP’nin FETÖ/PDY yapılanmasının 2009 yerel seçimlerinden itibaren tüm seçimlerdeki etkilerinin araştırılmasına ilişkin verdiği önerge hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuştu.  Tunç,  “40-50 yıldan bu yana, devletin içerisine sızmış olan FETÖ ile mücadeleyi başlatan parti AK Parti’dir. Bu mücadeleyi hiçbir dönemde olmadığı kadar kararlı, sistemli ve kapsamlı bir şekilde sürdüren parti AK Parti’dir” dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  CHP’nin  FETÖ/PDY yapılanmasının 2009 yerel seçimlerinden itibaren tüm seçimlerdeki etkilerinin araştırılmasına ilişkin verdiği önerge hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuştu.  Meclis kürsüsünde ilk olarak Babalar Gününü kutlayan Tunç, “Başta şehit babalarımız olmak üzere tüm babalarımızın Babalar Günü'nü kutluyorum; çocuklarıyla, aileleriyle birlikte huzurlu ömürler diliyorum” ifadelerinde bulundu. CHP’nin 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimlerine kadar gerçekleştirilen tüm yerel ve genel seçimlerde, referandumda ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev alan il ve ilçe seçim kurulu başkan ve memurlarıyla ilgili olarak; FETÖ/PDY yapılanmasıyla alakalı soruşturma açılanlar varsa ve bu kişilerin yapmış olduğu işlemlerden dolayı mağduriyetler oluşmuşsa bu mağduriyetlerin araştırılması ve giderilmesi için gerekli tedbirlerin alınması maksadıyla bir araştırma önergesi verildiğini belirten  Tunç, “Seçimlerin sağlıklı yapılmadığı şeklindeki iddialar her seçim sonrasında tartışılan bir husustur, ancak bunların somut belgelere ve delillere dayandırılması gerekir” dedi.

“ÇOK ŞEFFAF BİR SEÇİM SİSTEMİMİZ VAR”

Ülkemizde seçimlerin Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) gözetim ve denetiminde gerçekleştirildiğini hatırlatan Yılmaz Tunç, “Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, Yargıtay ve Danıştay Genel Kurullarınca gizli oyla seçilen üyelerden oluşur. İl ve ilçe seçim kurullarında da yine, ilçe ve illerde seçim kurulu başkanları hâkimlerin gözetim ve denetimi altında tüm siyasi partilerin, seçime katılan siyasi partilerin üyelerinden oluşan -hem ilde hem ilçede hem de Yüksek Seçim Kurulunda- temsilcileri vardır ve onların gözetim ve denetimi altında, şeffaf bir şekilde, tüm vatandaşlarımızın gözetimine de açık olan bir sistem söz konusudur. Sandık kurullarında da yine aynı şekilde tüm siyasi partilerimizin temsilcileri bulunur. Müşahitlerin ve vatandaşların gözetimine de denetimine de açık bir şekilde, aleniyet ilkesi içerisinde seçimler gerçekleştirilir. Yine SEÇSİS ve SEÇBİS sistemleri, Avrupa'da belki de en ileri noktada olan ülkelerden bir tanesiyiz. Bu noktada da çok şeffaf bir sistemimiz var. Teknoloji seçimin emrindedir. SEÇSİS sistemiyle, SEÇBİS sistemiyle, siyasi partilerin hatta tüm vatandaşların denetimine açık bir sistem söz konusudur. Oy kullanacağımız yere baktığımızda komşularımızı, aynı apartmanda kimlerin oy kullanacağını bile görebilmekteyiz. Oy kullandığımız sandığa bir tuşla ulaşıp orada hangi partinin ne kadar oy aldığını görebilmekteyiz. Yine sandık sonuç tutanakları tüm siyasi partilerimizin temsilcilerine verilmektedir. Siyasi partilerin genel merkezleri anbean SEÇSİS sistemiyle sonuçları takip edebilmektedirler. Başından, oy kullanmadan sonuçların açıklanmasına kadar her şey şeffaf bir biçimde gerçekleşmektedir ve anbean tüm siyasi partilerin gözetimine açık bir sistem söz konusudur” şeklinde konuştu.

“İTİRAZLARIN DEĞERLENDİRİLMEDİĞİ NOKTASINDAKİ GÖRÜŞ DOĞRU DEĞİL”

Grup önerisinde, ıslak imzalı tutanak sonucu ile YSK veri tabanına işlenen sonuçlar arasında büyük farklıklar olduğunun ve itirazların da yeterince değerlendirilmediğinin iddia edildiğini kaydeden Yılmaz Tunç, “Tabii, bu iddiaların somut delillerle açıklanması gerekir. İtirazın yeterince değerlendirilmediği iddialarına baktığımız zaman böyle bir şey söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse en çok tartışılan seçim 30 Mart 2014 yerel seçimleridir. Bu seçimler sonucunda itirazlar neticesinde 2'si il merkezli, Ağrı ve Yalova olmak üzere, 12 belediye başkanlığı seçimi iptal edilmiş. Yapılan ikinci seçimde Yalova'yı CHP, Ağrı'yı da HDP kazanmıştır. 2 ilçede 40 adet belediye meclis üyeliği seçimi iptal edilmiştir. 2 ilçede 7 adet il genel meclisi üyeliği seçimi itirazlar üzerine iptal edilmiştir. Demek ki itirazların değerlendirilmediği noktasındaki görüş doğru değildir. Türkiye'de 1950'li yıllardan önce açık oy gizli tasnif şeklinde seçimlerin yapıldığını okuyoruz, büyüklerimizden dinlemiştik ancak artık günümüz Türkiye’sinde her şey şeffaf, açık oy gizli tasnif değil, gizli oy açık tasnif ilkesi gereğince seçimler hâkim denetiminde tüm siyasi partilerin ve halkımızın gözü önünde gerçekleştirilmektedir”  ifadelerinde bulundu.

“FETÖ, PDY YAPILANMASIYLA EN ÇOK MÜCADELE EDEN PARTİ AK PARTİ'DİR”

Seçim kurullarında FETÖ, PDY mensubu görevlilerin, müdür ve memurlarının olduğuna dair iddianın önemli bir iddia olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirten Tunç, “Ancak bu bir Meclis araştırması konusu değil. Böyle bir iddia varsa, o memurdan dolayı birtakım işlemler, yanlış işler yapılmışsa bunun gereğinin yapılacağı yer adli soruşturmalar ve idari soruşturmalardır. Bu konuda örnek varsa, bildiğiniz belge, bilgi varsa mutlaka adli makamlara ulaştırmanız gerekir. Yoksa özellikle 17-25 Aralıktan itibaren gerçekleştirilen seçimler, iki genel seçim, bir yerel seçim, referandum, Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmak üzere beş kez seçim yapıldı, bu dönem içerisinde 17-25 Aralık 2013'ten sonra FETÖ, PDY yapılanmasıyla en çok mücadele eden parti AK Parti'dir. Dolayısıyla eğer böyle bir şaibe varsa bu, AK Parti'nin aleyhine olan bir durumdur. Eğer elinizde bilgi, belge varsa bunu adli makamlarla, savcılıklarla paylaşmanız gerekir. Meclis araştırmasıyla burada bir sonuca varamayız çünkü bir adli soruşturma gerektirir. Suçtur bu. Bu suçu işleyen memurlar varsa, FETÖ mensubu, gözaltına alınmış ya da açığa alınmış bu tür memurların yaptığı işlemlerden dolayı eğer bir şüpheniz varsa bu en çok AK Parti'nin aleyhinedir. Çünkü FETÖ, PDY'yle en çok mücadele eden, şu bahsettiğiniz seçimler sırasında AK Parti'dir. Çünkü AK PARTİ gerçekten 17-25 Aralıktan sonra, FETÖ'nün terör örgütü olarak ortaya çıkmasından sonra mücadele eden bir partidir ve bu mücadelede de hep AK PARTİ yalnız bırakılmıştır. Keşke bu mücadelede tüm siyasi partilerden destek bulabilseydik. MİT Müsteşarı tutuklanmaya kalkışıldığında MİT Kanunu'nda yapılan değişikliğe hep birlikte sahip çıkabilseydiki, 17-25 Aralık yargı darbesinde FETÖ'nün sahte delillerine sarılmak yerine hep birlikte karşı çıkabilseydik, MİT tırlarının durdurulması olayında Türkiye IŞİD'e ya da DAEŞ'e destek veren bir ülke algısı oluşturma çabasına hep beraber karşı çıkabilseydik, işte, o zaman eğer bunları yapabilseydik 15 Temmuz darbe girişimi gerçekleşmeden FETÖ/PDY yapılanması çökertilebilir ve ülkemiz 249 şehit vermez ve 2 binden fazla gazimiz de mağdur olmazdı” dedi.

“MHP DIŞINDA DESTEK OLAN OLMADI”

“15 Temmuz gecesi ve sonrası Mecliste ve Yenikapı'da gerçekleştirmiş olduğumuz birlikteliği keşke sonrasında da sürdürebilseydik” diyen Tunç, “Darbecilerin temizlenmesi için ilan edilen OHAL'i hep birlikte burada oy birliğiyle geçirebilseydik ama olmadı. OHAL'in uzatılması kararlarına hep beraber destek olabilseydik. Mecliste MHP'nin dışında bu noktada destek bulamadığımızı herkes zaten görüyor.” şeklinde konuştu.

“SANKİ DARBEYİ BAŞKALARI YAPMIŞ”

Darbecilerin yargılanmasına da değinen Tunç, “Darbecilerin savunmalarını izliyoruz. Duruşmalara gidiyoruz milletvekilleri olarak. Sanki darbeyi başkaları yapmış, dışarıdan gelmişler, birileri darbe yapıp gitmiş. Sulandırmalar, birtakım ifadeler, kendisini tatbikatın içinde bulduğunu söyleyenler, "Terör hareketi olduğunu zannettik” diyenler, kontrollü darbeye varan söylemler ve maalesef bunlara da siyasi olarak bu kontrollü darbe lafına destek olan siyasi söylemler de maalesef olmaya devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

“BU ÖRGÜTÜ DEŞİFRE EDEN AK PARTİ İKTİDARIDIR”

“FETÖ'nun siyasi ayağı bahane edilerek AK Parti'ye operasyon yapmaya çalışmak da FETÖ'nün ekmeğine yağ süren bir durumdur” diyen Yılmaz Tunç, “Bu durum FETÖ'nün üstünün örtülmesine yardımcı olmaktan başka bir şey değildir. AK Parti FETÖ'yle mücadeleyi başlatan bir siyasi iktidardır. Kırk elli yıl boyunca, tüm siyasi iktidarlar döneminde, devletin kurumlarına sızan bu örgütü deşifre eden AK Parti iktidarıdır. FETÖ'nün siyasi ayağını aramak istiyorsak, FETÖ'nün terör örgütü olduğu anlaşıldıktan sonra, sırf AK Parti düşmanlığı nedeniyle FETÖ'nün yanında yer alanlara bakmak gerekir” şeklinde konuştu.

“BU MİLLÎ BİR MESELEDİR”

Milletvekili Tunç konuşmasının sonunda şunları söyledi:

“FETÖ ve diğer terör örgütleriyle hiçbir dönemde olmadığı kadar kararlı, istikrarlı, sistemli ve kapsamlı bir mücadele yapan parti AK Parti’dir. Bu mücadelede Türkiye'nin yanında değil de FETÖ'nün yanında olan yabancılar var, bunları görüyoruz. Bu mücadelede Amerika'dan, Avrupa'dan, Yunanistan'dan bir şey beklemiyoruz. Bu millî bir meseledir. Bu millî meselede tüm siyasi partilerin birlikte olmak zorunluluğu vardır; ülkemizin bekası için, ülkemizin dirliği için, milletimizin bütünlüğü için. Bu mücadelede birlik ve beraberlik içerisinde olmak zorundayız. Bu mücadelenin liderliğini yapan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yollarda yürümek yerine, hukuk ve demokrasi mücadelesinde birlikte yürümek zorundayız diyor, genel kurulu saygılarımla selamlıyorum.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam