İNKUMU SEZONA HAZIR

Halktan belediyeye tam not

İNKUMU SEZONA HAZIR Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediyesi’nce İnkumu Yeni Mahalle’de yapılan çevre düzenlemeleri kapsamında yapımı tamamlanan bisiklet yolu Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Pedaldaşlar Derneği üyelerinin katılımıyla açıldı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Akın, İskele Mahallesi için çalışmaların Ekim’de başlayacağını söyledi. İnkumu’nda Bartın Belediyesi tarafından verilen can kurtaran hizmetinin de start aldığını dile getiren Akın, geçen sezon 475 boğulma vakasından 470’inin kurtarıldığını kaydetti.

Bartın Belediyesi’nce İnkumu Yeni Mahalle’de yapılan çevre düzenlemeleri kapsamında yapımı tamamlanan bisiklet yolu Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Pedaldaşlar Derneği üyelerinin katılımıyla açıldı. İnkumu’nda hayata geçirilen hem alt yapı hem de çevre düzenlemesi çalışmalarını anlatan Bartın Belediye Başkan Cemal Akın, İskele Mahallesi’ndeki çalışmalara da Ekim ayında başlanacağını belirtti. Bisiklet yollarını arttırmak için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyleyen Başkan Akın, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bisiklet yolunu Boğaz mevkiinden Orduyeri Köprüsü altına kadar yapmak istiyoruz. Daha önce yapmaya başlamıştık ama farklı sebepler dolayısıyla durdurulmuştuk. Onunla ilgili tekrar bir girişimde bulunduk. Boğaz’dan belli bir yere kadar, Gürgenpınarı’na kadar geldik. Stabilize şeklinde açmıştık orayı. Muhakkak bisiklet yollarını yapmak istiyoruz. Burada böyle bir imkânımız oluştu ve yaptık. Tabi İnkumu’nda belli çalışmalar yaptık. İnkumu’nda bildiğiniz gibi kanalizasyon fosseptiklerdeydi. Büyük sıkıntı vardı. Sokaklara taşıyordu ve hijyen yoktu. Her gün buradan 250-300 ton fosseptik çekiyorduk ve insanlar mikrop yuvasında yaşamak zorunda kalıyordu. Bir Avrupa Birliği Projesi ile yüzde 85’ü Avrupa Birliği hibesi, yüzde 6’sı Çevre Bakanlığı hibesi ve yüzde 9’u Bartın Belediyesi katkısı ile 11 kilometre kanalizasyon sistemini yaptık. Paket arıtma yapıldı ve bin 430 metrede derin deniz deşarjı yapıldı. Aşağı yukarı 14 milyonluk bir proje. Biz belediye olarak üzerimize düşeni yaptık. Artık burası mavi bayrak almalı diye düşünüyorum.

İSKELE MAHALLESİ İÇİN ÇALIŞMALAR EKİM’DE BAŞLAYACAK

İnkumu’nda yolları da genişlettik. Yol genişletme çalışmasıyla beraber bisiklet yolunu oluşturduk. Ara yolları yaptık ve ayrıca çöplerde burada sıkıntı veriyordu. Çöpleri yerin altına aldık ve yeşil alanlar oluşturup yeni oturma bankları yaptık. Aydınlatmayla ilgili de çalışmalarımız oldu. Burası karanlık bir noktaydı. İnkumu’nda belki de 50 yıldan bu zamana gelen sıkıntıları çözmüş olduk. Ekim ayında İskele Mahallesi’nde çalışmalara başlayacağız ve bir sonraki yaza o çalışmalarda yetişmiş olacak. Bartın’da yaşayan insanlar her şeyin en güzeline layık. Bunu canı gönülden ifade ediyorum. Biz de elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz.

“DAHA ÇOK BİSİKLET YOLU OLUŞMASI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Bartın’da bisiklet kullanan çok arkadaşımız var. Pedaldaşların sayısı oldukça fazla. 300 tane il dışından gelen arkadaşlarımızla Bartın’da 3 gün süren bir tur yapmıştık. Bu tür organizasyonları, etkinlikleri destekliyoruz. Bartın’ın tanıtımı ve insanlara bisiklet kullanma alışkanlığı kazandırma konusunda önemli olduğunu düşünüyorum bu tür etkinliklerin. Almanya’da ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde bisiklet kullanımı çok yaygın. Bisiklet kullanan belediye başkanları var. Herkes birbirine saygılı. İnşallah ülkemizde ve ilimizde de bu şekilde hareket edilir ve yaygınlaşır. Bisiklet kullanımı aynı zamanda sağlık açısından da çok önemli. Kendinizi ve toplumu bisiklet kullanımına alıştırmak hayat kurtarmak demektir. Daha çok bisiklet yolu oluşması ve bisiklet kullanan insan sayımızın artması bizim için önem taşıyor.”

PEDALDAŞLAR: “BİSİKLET YOLLARI ARTTIRILMALI”

Bartın Pedaldaşlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Artar da dernek adına Başkan Akın’a teşekkür ederek “Bartın’da bunlara ihtiyaç vardı. Bartın’daki eksikliği dışarıdan festivale gelen arkadaşlarımıza anlatamıyorduk. Türkiye’de bisiklet kullanımı artıyor ve aynı şekilde de Bartın’da artıyor. İnsanlar bisiklet yolları olmadığı için balkonlarında, ardiyelerinde olan bisikletlerini indiremiyorlardı. Bartın’da sadece yetişkinlerden değil çocuklarının güvenliğini düşünen aileler tarafından da bisiklet yollarına yönelik taleplerin artacağını düşünüyoruz. Biz Pedaldaşlar olarak 4 yıldır Bartın’da prestijli festivaller yapıyoruz. Bisiklet yollarımızı gösteremediğimiz için burukluk yaşıyorduk. Onları İnkumu’na getirdiğimizde artık göstermiş olacağız. Sayın Valimiz ve İl Sağlık Müdürümüz bu konuların önemini bizden daha iyi biliyorlar. Duble yollarda da bisiklet yollarının yapılmasını istiyoruz. Mesela Bartın-Kozcağız arasında bir duble yol çalışması olacak. Bu çalışmada mutlaka bisiklet yolu olması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı şekilde Bartın şehir merkezinden Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsü’ne kadar bir bisiklet yolu ağının Bartın’daki trafik sıkıntısına kısmi de olsa çözüm sağlayacağına inanıyoruz. İnanırsak bunları yapabiliriz. Bisiklet gerçekten bir kültür ve aynı zamanda artan trafik nedeniyle zorunluluk haline dönüşüyor. Başkanımıza Bartın’a ve İnkumu’na yakışır bir bisiklet yolu kazandırdığı için Pedaldaşlar adına teşekkür ediyoruz.” dedi.

VATANDAŞLARDAN TAM NOT

Bartın Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce İnkumu’nda sol tarafta gerçekleştirilen çalışmalar vatandaşlardan tam not aldı. Bisiklet yolu açılışı sırasında İnkumu’nda yürüyüş yapan vatandaşlar Belediye Başkanı Cemal Akın’ın önünü keserken “İnkumu’nda gerek alt yapı gerekse çevre düzenlemesi olarak gerçekten çok güzel ve önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesini sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Yapılan tüm çalışmalarla İnkumu çok daha güzel bir hale geldi. Yıllardır çözülmeyen sorunlar da ortadan kalktı.” diyerek teşekkür ettiler.

475 VAKADAN 470’İ KURTARILDI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İnkumu’ndaki boğulma olaylarının önlenmesi amacıyla oluşturulan cankurtaran ekibi ile donanım ve ekipmanlar hakkında basın mensuplarına bilgiler vererek geçtiğimiz yıl İnkumu’nda meydana gelen 475 boğulma vakasından 470’inin kurtarıldığını kaydetti. Bartın Belediyesi Can Kurtaran Ekibinin gerekli bilgi ve donanıma sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Akın,  şunları söyledi:

“Başkan Akın İnkumu’nda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bartın Belediyesi olarak biliyorsunuz İnkumu sahili yetki alanımız içerisinde ve 3 kilometrelik sahilimiz var. İtfaiye Müdürümüzün başkanlığında 10 tane cankurtaran arkadaşımızla burada çalışıyoruz. Geçen yıl burada 475 tane boğulma vakası oldu. Bunların 470’i kurtarıldı 1 tanesi kalp krizi geçirdiğinden dolayı rahmetli oldu. 1 tanesi de sabah çok erken saatlerde denize girdiği için kurtarılamadı. 3 tanesi de maalesef çok uğraş verilmesine rağmen çok büyük dalgalar olduğu için Sahil Güvenlik de geldiği halde onları maalesef kurtaramadık. Ama 470 vatandaşımızı burada kurtardık.

ZODYAK BOTLAR VE JET SKİ DE HİZMET VERECEK

Bir zodyak botumuz var. Yine bir tane daha ilave zodyak botumuz var 2 tane oldu böylece. Geçen yıl da bir tanede jet ski aldık. Jet ski ile beraber burada çalışıyoruz. 20 ayrı noktada can simidi ve ipi var. Onları da kullanıyoruz. Yine hemen girişte çeken akıntının ne olduğunu anlatıyoruz, ışıklı tabela ile denize girilip girilmeyeceğinin bilgisini vererek vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bu bilgileri Bartın Belediyesi olarak Sahil Güvenlik’ten alıyoruz. Eğer denize girilemeyeceği zamanlarda ise bütün hoparlörlerden bunun ilanlarını yapıyoruz.

HEM BİLGİLİ HEM DE DONANIMLILAR

Bütün ekipmanlarımız moderndir. Bütün arkadaşlarımız bu konularda bilgili arkadaşlarımızdır ve bütün cankurtaran arkadaşlarımız ehliyetli arkadaşlardır. Bu arada 20 bin civarında Jandarma ile beraber bilgilendirme ile ilgili broşürler basıldı. Onlarda dağıtılıyor. Allah dert sıkıntı vermesin inşallah. Allah kimseye de bu acıyı göstermesin. Göstermemesi ile ilgili de bizde tedbir amaçlı cankurtaranlarımızla burada çalışıyoruz.”

“BARTIN’A GÜZEL İŞLER KAZANDIRIYORUZ”

Başkan Akın son olarak da basın mensuplarıyla Bartın Belediye’nce Avrupa Birliği Hibesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile yaptırılan İnkumu Ön Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Tesisin işleyişi ve sistemi hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Başkan Akın, “Büyük emeklerle hazırladığımız proje ile Bartın’ımızın ve İnkumu’nun kanalizasyon sorununu ortadan kaldırıyoruz. Bu durum bizleri çok mutlu ediyor. Çünkü yıllardır yaşanan sorunlarla mücadele etmekten usanan vatandaşımızın bu büyük sıkıntısını ortadan kaldırmak bizlere nasip oldu. Kolay bir iş değildi ama bizler kolayı değil, zoru yapmak için bu göreve geldik. Halkımızın menfaatleri doğrultusunda, yapılması gereken neyse onu yaptık. Hiçbir zaman işten kaçmadan, gece gündüz alın teri dökmeye razı olarak göreve geldik. Bu düşünce yapımızla birlikte verdiğimiz emeklerin karşılığını da alıyoruz. Bartın’ımıza güzel işler kazandırıyoruz. İnkumu’nun alt yapı sorununu kökünden hallettik. Müteahhit firma yetkilileri ve personeli ile birlikte burada titiz ve hummalı bir çalışma yürüttük. Bartın Belediyesi olarak uzun uğraşlar sonucunca geçtiğimiz yıllarda yapımını başlattığımız İnkumu kanalizasyon hattı, atık su arıtma tesisi ve derin deniz deşarjı çalışmalarında deşarj çalışması tamamlandı ve hizmete girdi. Buradaki çalışmalar kapsamında sahilden bin 430 metre mesafeye uzanan boru hattı döşeme çalışması tamamlandı. Arıtma tesisindeki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte de uzun yıllar İnkumu’na hizmet edecek bir alt yapıya kavuşmuş oldu.

50 YILLIK SORUN ORTADAN KALKTI

Burada paket arıtma yapıyoruz. Kanalizasyon bin 430 metreden buraya geliyor temiz suyunu dışarı veriyor, geri kalan posasını da biz alıyoruz. Biyolojik bir arıtma olduğu için de bakteriler bu posaların çok büyük bir kısmını yiyor. Yani burası kendi kendini bertaraf eden bir sistemle çalışıyor. Bu sistemle beraber Bartın’ın gözde tatil beldesi İnkumu’nda 50 yıldır büyük bir sorun olan fosseptikte olan ve sokaklara taşan kanalizasyon artık kalmadı. Bu arıtma vasıtasıyla bunu gerçekleştirmiş olduk. Bu arıtma tesisi Bartın Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği Projesiydi. Bu projenin yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 9’u Bartın Belediyesi ve yüzde 6’sı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dallıca’daki Arıtma Tesisi ile birlikte yapılan bir proje. Her iki projenin toplam bedeli de 31 milyon TL ve 3 milyon TL’si Bartın Belediyesi bütçesinden nakit olarak ödendi. Burası Avrupa Birliği’nin kontrolünde yapıldı ve İspanyol bir misafir firma burada bulundu. Buradaki veriler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor. Burası şuan geçici kabulünü aldı inşallah kabulünü de aldıktan sonra Bartın’a hizmet verecek.” dedi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam