VALİ DİRİM’DEN İKİNCİ HALK İFTARI

Dirim: “Dünyada güçlü olmalıyız”

VALİ DİRİM’DEN İKİNCİ HALK İFTARI Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın Valisi Nusret Dirim, bu yıl ikinci kez halk iftarı düzenledi. Valilik önünde düzenlenen iftarda bin 600 kişi orucunu birlikte açarken Vali Dirim iftarda yaptığı konuşmada “Dünyanın birçok ülkesinde insanlar sıkıntı çekiyorlar. Bu adaletsizliğin an önce sona ermesini diliyoruz. Bizim milletimiz dünyaya şekil verme iddiasında olan bir ülke. Bizim anladığımız dünya nizamında adaletsizlikler ve haksızlıklar hiçbir zaman olmayacak. Biz bu yüzden dünyada güçlü olması gereken bir toplumuz” dedi.

 

Bartın Valisi Nusret Dirim, bu yıl ikinci kez halk iftarı düzenledi. Valilik önünde düzenlenen iftara protokol başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcileri, kamu kurum il müdürleri, şehit aileleri, gazilerimiz ve yakınları, huzurevi sakinleri, engelli ve yaşlı vatandaşlar, sevgi evlerinde kalan çocuklar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, muhtarlar, basın mensuplarının katılımıyla halk iftarı düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftar programında, Valimiz Nusret Dirim ve eşi Burcu Dirim davetlilerle yakından ilgilendi.

KUR’AN’I KERİM TİLAVETİ GÖNÜLLERİ MEST ETTİ

İftarda ilk olarak Kur’an’ı Kerim Tilaveti okundu. Bartın İl Müftülüğünde görevli imam hatipler tarafından okunan Kur’an ve söylenen ilahiler gönülleri mest etti. Törene katılamayan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın mesajlarının okunmasının akabinde kürsüye gelen Vali Nusret Dirim, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma gerçekleştirdi.  Halkın Ramazan ayını tebrik eden Dirim, “Burada iftar açmayı biz gelenek haline getirmek istiyoruz. Bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bu mekanda Bartın’ın tüm kesimlerinden geniş bir katılım ile iftar sofrasında bir araya gelmeyi önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirmek istiyoruz. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ramazan’ınızı tebrik ediyorum. Kadir geçenizi şimdiden tebrik ediyorum. Sağlık içerisinde bayrama ulaşmanızı diliyorum” dedi.

“ORUÇ İBADETİ TÜRK MİLLETİNİN MİLLİ BİR İBADETİDİR”

Ramazan’ın dini duyguların coştuğu bir ay olduğunu dile getiren Dirim şöyle devam etti:

Ramazan tabi ki insanların dini duygularının coştuğu ve zirveye ulaştığı çok özel bir zaman dilimi. Yapılan hayırların büyük bir kısmının Ramazan ayında gerçekleştirildiğini biliyoruz. Bu zaman dilimini hem bireysel olarak hem de toplum olarak derinden hisseden bir milletiz. Oruç ibadeti Türk milletinin milli bir ibadetidir. Çünkü toplumun tüm kesimleri bu ibadeti yerine getiriyor. Bizler burada rahatça toplanıp iftarımızı açabiliyoruz. Fakat ülkemizin sıkıntılı bölgeleri var. Dünyanın acı çeken, gözyaşı döken bölgeleri var. Bu bölgelerde insanlar bu şekilde maalesef bir araya gelemiyorlar. Evlerinden yurtlarından edilmiş, gelecek kaygısı içerisinde ne yapacağını bilemeyen birçok insan olduğunu biliyoruz.

“5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz”

Bunun temelinde de gelişmiş ülkelerin sömürü düzeni var. Yoksa dünyada ki bütün nimetler insanlar arsında adil bir şekilde paylaşılsa hiç kimse açlık ve susuzluk çekmeyecek. Ancak paylaşılmadığı için dünyanın birçok ülkesinde insanlar sıkıntı çekiyorlar. Bu adaletsizliğin an önce sona ermesini diliyoruz. Bizim milletimiz dünyaya şekil verme iddiasında olan bir ülke. Bizim anladığımız dünya nizamında adaletsizlikler ve haksızlıklar hiçbir zaman olmayacak. Biz bu yüzden dünyada güçlü olması gereken bir toplumuz. Bugün 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz. Bunun dışında birçok Iraklıya, Afganlıya, Somaliliye ve dünyanın birçok yerinden sıkıntılardan kaçan göçmenlere ev sahipliği yapıyoruz. Avrupa’nın tereddütle baktığı bu insanlara kucak açıyoruz. Bunun için güçlü olmalıyız. Bunun için büyük olmalıyız. Daha çok çalışmalıyız. Bu duygular içerisinde katıldığınız için hepinize tekrara teşekkür ediyorum.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam