KOZCAĞIZ BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

Çok yakında gövde inşaatına başlanacak

KOZCAĞIZ BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR Güncel

Haber Merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Bartın il merkezini ve Kozcağız Beldesini taşkın zararlarından da koruyacak, Bartın’da toplam 24 bin 600 dekar zirai alanın sulanması için gereken suyun depolanmasını sağlayacak olan Kozcağız Barajı’nda çalışmaların hızla devam ettiğini açıkladı.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kozcağız Barajı ile ilgili yaptığı açıklamada  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun iştiraki ile 9 Temmuz 2014 günü temeli atılarak yapımına başlanan inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Depolama hacmi 46 milyon m3 ve temelden yüksekliği 54 metre olan Kozcağız Barajı sulama ve taşkın koruma maksatlı olarak inşa edildiğini ifade eden Tunç, Bartın Irmağı’nın kolu olan Kozcağız Çayı üzerinde inşa edilen barajın fiziki gerçekleşmesi ise yüzde 42 seviyesinde bulunduğunu belirtti. Tunç, “Derivasyon tünelinin tamamlandığı projede, su derivasyon tüneline çevrildi. Dolusavak betonu, menba ve mansap batardolarında imalatlar devam ediyor, gövde sıyırma kazıları ise tamamlandı. Barajın gövde inşaatına da yakın zamanda başlanıyor” dedi.

“Hassasiyet gösteriyoruz”

Yılmaz Tunç, Bartın’da inşaat safhasında 3 adet baraj ve 1 gölet inşaatının olduğunu belirterek, Kozcağız, Kışla, Kirazlıköprü barajı ile Ulus Eldeş gölet inşaatlarının taahhüt edilen tarihlerde tamamlanması için çalışmaların titizlikle sürdüğünü, Bartın için çok önemli olan bu dev yatırımları Bartın'a kazandırmak için gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam