AVRUPA BARTIN’DA BULUŞTU

Avusturya Ateşesi üniversitede

AVRUPA BARTIN’DA BULUŞTU Güncel

Nurdan Eroğlu

Turizm çalışanlarına dil öğretmek amacıyla yürütülen Avrupa Birliği (AB) projesinin kapanış toplantısı Bartın Üniversitesi’nde yapıldı.  6 ülkeden katılımcıların katıldığı toplantıda Avusturya Ticaret Ateşesi Christian Maier de yer aldı. Maier, Türkiye ve Avusturya arasındaki ticaret ortaklığına değinerek “Her yıl 500 bin Avusturyalı Türkiye’ye turizm amaçlı gelmektedir” dedi.

Bartın Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü tarafından yürütülen “MENTALK: Turizm Sektöründe Çalışan Erkekler için Alternatif Dil Öğrenme Teknikleri” adlı projenin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Erasmus Plus projesi kapsamında İtalya, Avusturya, Norveç, Portekiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan’dan katılımcılar yer aldı. İngilizce olarak gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, projenin önemine değinerek “Mentalk projesine 2014-2020 yılları arasındaki dönemde AB Bakanlığı’nın Erasmus Plus ‘Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği” projeleri kapsamında desteklediği bir stratejik ortaklık projesidir. Stratejik ortaklık projelerinin amaçları arasında yenilikçi yaklaşımlar ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılmasını artırmak; ayrıca eğitimin kalitesi ve kapsamını yenilemek ve artırmak suretiyle kişilerin mesleki gelişimini teşvik etmek de yer almaktadır. Bu doğrultuda, 2015 yılında başlayan Mentalk projesi ile kırsal bölgelerde turizm sektöründe çalışan erkek öğrencilere yönelik bir öğretim metaryali, rehber kitap ve bir platform geliştirildi. Proje kapsamında yapılan bu çalışmaların hızla küreselleşen dünyamızın bir gereği olarak ülkemize ve bölgemize faydalı olacağını umuyorum” dedi.

HER YIL 500 BİN AVUSTURYALI TÜRKİYE’YE GELİYOR

Toplantıda Türkiye ve Avusturya arasındaki ticaret ortaklığına değinen Avusturya Ticaret Ateşesi Christian Maier, “Türkiye’de Avusturya’da turizme odaklanmış iki ülkedir. Nüfus ve yüz ölçümü bakımından birbirinden oldukça farklı iki ülkedir. Nüfus ve yüz ölçümünü ele aldığımızda Türkiye Avusturya’dan nerdeyse 10 kat daha büyüktür. Ancak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere baktığımızda her iki ülke arasında verimli bir işbirliği kuvvetli bir şekilde devam etmektedir. Ticaretimiz her sene artarak devam etmektedir. Bunda turizmin önemli bir payı bulunmaktadır. Her yıl 500 bin Avusturyalı Türkiye’ye turizm amaçlı gelmektedir. Turistler ile geliştirilecek samimi ve sıcak ilişkiler oldukça önemlidir. Ne kadar dil bilirseniz o kadar çok turist sizi ziyaret edecektir. Bu projede bundan dolayı önemli bir yere sahiptir”  şeklinde konuştu.

Proje yürütücüsü Neslihan Köse ise yapılan çalışmalardan bahsederek, “Proje kapsamında oluşturulan dil öğrenme içerikleri, öğretim materyalleri ve çevrimiçi platform projenin potansiyel tüm paydaşlarıyla paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam