BARTIN’IN TURİZM ALANLARI TESPİT EDİLİYOR

Bakanlığa başvurulacak

BARTIN’IN TURİZM ALANLARI TESPİT EDİLİYOR Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın’ın turizm alanları tespit ediliyor. Bartın Valisi Nusret Dirim, başkanlığın Turizm Alanlarının Tespiti toplantısı yapıldı. Toplantıda merkeze bağlı Kızılkum-Mugada-Hatipler Bölgesi, Ulus İlçesindeki Ulukaya Şelalesi ve Drahna Vadisi ile Amasra İlçesindeki İnpiri Köyü ve Ahatlar Köyünün turizm potansiyeli ve alt yapı çalışmalarının tespit edilmesine karar verildi. Tespitler sonucunda ise turizm alanı çalışmaları hazırlanarak  Kızılkum-Mugada-Hatipler Bölgesi, Ulukaya Şelalesi, Drahna Vadisi, İnpiri Köyü ve Ahatlar Köyü’nün turizm alanı olması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurulacak. 

Bartın’ın turizm alanları tespit ediliyor. Bartın Valisi Nusret Dirim, başkanlığın Turizm Alanlarının Tespiti toplantısı yapıldı. Valilikte yapılan toplantıya ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanı, ilgili kurum ve kuruluşlar ile meslek kuruluşları temsilcileri katıldı. Toplantıda  Kültür ve Turizm Bakanlığının ülke genelinde turizm potansiyeline sahip olan alanların tespiti ve ülke turizmine kazandırılması çalışmaları kapsamında,  Bartın Merkez İlçeye bağlı Kızılkum-Mugada-Hatipler Bölgesi, Ulus İlçemizde yer alan Ulukaya Şelalesi ve Drahna Vadisi ile Amasra İlçemizde bulunan İnpiri Köyü ve Ahatlar Köyü için turizm potansiyelini istenilen nitelikte değerlendirilip sürdürebilir hale getirilebilmesi amacıyla altyapı çalışmalarına ilişkin tespitlerin yapılmasına karar verildi.  Bu tespitler sonucunda turizm alanı çalışmaları hazırlanacak ve bu alanlar için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunulacak.

KIZILKUM-MUGADA-HATİPLERDE SON YILLARDA TURİZM ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Peki alt yapısıyla birlikte turizm alanı tespit çalışmalarının yapılacağı Kızılkum-Mugada-Hatipler Bölgesi, Ulukaya Şelalesi, Drahna Vadisi, İnpiri Köyü ve Ahatlar Köyü’nün özelliği ne?

 Kızılkum-Mugada-Hatipler Bölgesi, Bartın’ın önemli sahil kesimleri arasında yer alıyor. Özellikle İnkumu’ndan sonra Bartın’ın en uzun plajlarının yer aldığı bölge olarak bu bölgeyi sayabiliriz. Kızılkum, Mugada ve Hatipler turizmi geliştirmek amacıyla İl Özel İdaresi tarafından son yıllarda bir takım çalışmalar gerçekleştiriliyor.  Bölgede yoğun bir şekilde imar planlaması çalışmaları yapılırken  Karavan Parkı Projesi ve Mugada ile Hatipler Plajlarını birbirine bağlayacak  yol projesi turizmi geliştirme projeleri arasında yer açılıyor.  Mugada plajı şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mugada muhteşem doğası ve mütevazi kır lokantalarıyla dikkat çekiyor. Sadece denize girmek ve piknik yapmak isteyenlerin tercihi olmakla kalmayan plaj balık lokantaları, çadır kamp alanları fotoğraf makinalarına sunduğu manzaralarla birçok alternatifi içinde barındıran 2 kilometre uzunluğundaki temiz kumuyla görülmesi gereken yerlerden biri.

ULUKAYA ŞELALESİ HERKESİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

Bartın Ulus ilçesine 17 kilometre mesafede bulunan doğa harikası Ulukaya’da 10 metre genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan su, yaklaşık 20 metre yükseklikten düşüyor. Batı Karadeniz için önemli bir turizm bölgesi olan Ulukaya günden güne tanınırlığını artırırken yerli ve yabancı turistlerinde ilgisi gittikçe artıyor. 1 kilometre uzunluğundaki kanyonda kayaların arasından fışkıran suyun döküldüğü alanı görüp fotoğraf ve video kaydı yapan ziyaretçiler kanyonun başlangıç noktasında bulunan dinlenme alanında yanlarında getirdikleri yiyecek ve içeceklerin yanı sıra köylüler tarafından yapılan çay ve gözleme ile doğanın sunduğu muhteşem görselliğin yanında unutulmaz bir ziyafet imkanı buluyor.

ŞELALE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİNİ ÇEKİYOR

Ulukaya Şelalesi, kanyonu, çevresindeki ormanlık alanlar ve yürüyüş parkurlarıyla insanların ilgisini çekiyor. Son yıllarda gerek çevresindeki ışıklandırma, yol düzenleme, korkuluk gibi çalışmalar gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün  tanıtıcı  faaliyetleriyle şelale bölgesindeki turizm potansiyeli de gelişiyor. Şelale saklı kalmış doğal güzellikleri, mitolojik öyküleri de öne çıkartılarak tanıtılıyor. Bu amaçla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü şelale için Türkçe, Almanca, Rusça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 5 dilde, mitolojik hikayenin yazılı olduğu tabela hazırlattı ve kanyon girişi ile çeşitli alanlara astı. Ulukaya Şelalesi, mitolojik öyküsünü de öne çıkarak 'aşk acısını dindiren şelale' adıyla tanıtılıyor. Ve bu da yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

İŞTE HERKESİ DERİNDEN ETKİLEYEN O HİKAYE!

Şelaleyle ilgili mitolojik hikayeye göre, geçmişte bölgede yaşayan uzun boylu ve iri vücutlu Selamnos, ormanlık alanda karşılaştığı, çevrede güzelliğiyle ünlü Hera'ya aşık olur. Güneşin ağaçların arasından zor girdiği ve orman güllerinin güzellik kattığı alanlarda aşklarını yaşayan gençler, Hera'nın ailesinin karşı çıkmasına karşın bir süre sonra evlenir. Çiftin evliliğinin ilk yıllarındaki mutluluk, Selamnos'un anlaşılamayan ve uzun süren rahatsızlığı nedeniyle zayıf, çelimsiz ve çirkin hale gelmesiyle bozulmaya başlar. Hera, artık seven değil, eşinden nefret eden kadın haline dönüşerek Selamnos'tan sürekli uzak durur. Eşinin kendisinden nefret etmesine üzülen Selamnos, Ulukaya'nın zirvesine çıkarak Hera'nın ismini haykırıp, kendini boşluğa bırakır. Aşk tanrısı Eros, aşk acısının böyle sonlanmasını istemediğinden Selamnos'un bedenini yere değer değmez, şelaleye dönüştürerek suyu kutsar. Kutsiyete göre, her kim şelaleden su içerse, mendilini ıslatırsa ya da yüzünü yıkarsa Selamnos'un acıları azalır, içinde yeni ya da geçmişten kalma aşk acısı yaşayanlar da bundan arınır.

DRAHNA VADİSİ VE KANYONU

Ulus – Pınarbaşı yolunun 17 km’sindedir. Drahna Kanyonu’nun yakınlarında, Ulukaya Köyü’nde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun oluşturduğu Şelale yaklaşık 15 metrelik yükseklikten akar. Efsaneye göre şelale suyunu tadan kişi aşk acısını unutur. Drahna vadisinde Ulukaya Şelalesini ve kanyonunu gezebilirsiniz. Uluçay kenarında bulunan mesire alanında piknik yapabilirsiniz. Ulukaya Köyünden organik ürünler satın alabilirsiniz. Ulus ilçesinde bulunan Hasan Dede Camiini ve türbesini ziyaret edebilirsiniz. Küre Dağlarının muhteşem güzelliğinde treking yapabilir, bol bol fotoraf çekebilirsiniz.  

İNPİRİ’DEKİ GÜRCÜOLUK MAĞARASI

Gürcüoluk mağarası Bartın’a bağlı Amasra’nın yaklaşık 10 km güneydoğusunda, geniş bir karstik platonun üzerinde bulunan Gölleryazı mevkiinde, Makaracı köyünün 2 kilometre doğusundaki iki büyük dolini birbirinden ayıran bir sırtın kenarında yer alır. Mağaraya, Amasra-Çakraz (Bartın-Sinop) karayolu üzerinde bulunan İnpiri ve Karakaçak köyü sapaklarından gidilmekte.  Toplam uzunluğu 169 metre girişe göre en derin noktası -5 metre olan Gürcüoluk mağarası yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağara. Mağara tek bir galeriden oluşmuştur ancak damlataş sütunları mağarayı çok sayıda salon ve odacığa ayırmış. Genişliği 2-2.5 metre, yüksekliği 1-7 metre arasında değişen mağaranın içi, görünümleri son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile kaplı. Ayrıca tabanında, özellikle doğu giriş galerisinde kalın bir erime ve birikim toprağı var. Bu topraklar büyük ölçüde fosilleşmiş. Gelişimini tamamlamış ancak, mağara içi şekillenmesi devam eden Gürcüoluk mağarası gerek görünümleri son derece güzel damlataşları gerekse kolay ulaşım imkanı ve güzel doğal bir çevreye sahip olması nedeniyle cazibesini korumakta.
 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam