YAZ GELDİ ORMAN YANGINLARINA DİKKAT!

Bartın ve Ulus Orman İşletme yangınlara hazır

YAZ GELDİ ORMAN YANGINLARINA DİKKAT! Güncel

 

Nevin Özbakan

Bartın ve Ulus Orman İşletme Müdürlüğü personeline orman yangınları eğitimi verildi. Bartın Orman İşletme Müdürlüğünde gerçekleştirilen eğitime Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Cevdet Çiçek de katıldı. Yaz aylarında otların kurumasından dolayı orman yangınları riskinin oldukça arttığını ifade eden Çiçek, “Ekiplerimizle yangında ilk mücadele süremizi 15 dakika civarında belirledik. Ekiplerimize güveniyoruz” dedi.

Bartın ve Ulus Orman İşletme Müdürlüğü personeline orman yangınları eğitimi verildi. Bartın Orman İşletme Müdürlüğünde gerçekleştirilen eğitime   Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Cevdet Çiçek, Bartın Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, işletmelerin teknik personeli, orman muhafaza memurları ve yangın işçileri katıldı. yangın araçların hazırda bulundurulduğu eğitimde  2017 yaz döneminde olası yangınlara karşı işletme müdürlüklerince önem arz eden yerlerde konuşlandırılarak hazır bekletilecek olan yangına müdahale ve sevk araçlarının bakım ve onarımlarının tamamlanmasının ardından yangın işçilerinin iş güvenliği kıyafetlerinin kontrolü ve öncelikli güvenlik tedbirleri hatırlatıldı.

İLK MÜCADELE SÜRESİ 15 DAKİKA

Eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulunan Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Cevdet Çiçek yaz aylarında otların kurumasından dolayı orman yangınları riskinin oldukça arttığına dikkat çekti. Orman yangınlarında ilk mücadele süresini 15 dakika civarında belirlediklerini kaydeden Çiçek, “Bölgemizde yaz dönemlerinde hava sıcaklıklarının yüksekliği ve yağışların azlığı nedeniyle otlarda müthiş bir kuruma oluyor. Otların çok kuru olması demek yangının çok hızlı şekilde ilerlemesi demektir. Bu nedenle her an için hazırlıklı olmamız ve olası bir yangın anında kısa sürede müdahale etmemiz gerekmektedir. Ekiplerimizle ilk mücadele süremizi 15 dakika civarında belirledik. Ekiplerimize güveniyoruz. Bölge Müdürlüğümüz için yangınsız bir yıl diliyoruz” dedi.

ALO 177 ORMAN YANGIN İHBAR HATTINI ARAMAYI UNUTMAYIN!

Eğitimde ayrıca işletme müdürlükleri personeline yangınların çıkış nedenlerine piknikçilerin ormanlık alanlarda değil mesire yerlerinde piknik yapmaları, çiftçilerin bahçe temizliklerini ateş yakmadan yapmaları, çobanların ve avcıların orman alanlarında ateş yakmamaları konusunda uyarılmaları, vatandaşlara ormanlar için uygun ve tehlike arz eden durumlarda ALO 177 Orman Yangın İhbar Hattını  7/24 ücretsiz olarak arayabileceklerinin hatırlatılması gerektiği de vurgulandı.

 

 

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam