ÇED YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

İşte yapılan değişiklikler!

ÇED YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI Güncel

Muhammet Civan

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını açıkladı. Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşü istenen kurum ve kuruluşların 30 gün içerisinde görüşlerini bildirmediği takdirde görüşün olumlu kabul edileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını açıkladı. Konunun 27 Mayıs’ta Resmi Gazetede yayınladığını ifade eden Ali Özcan, “”Bakanlığımız tarafından hazırlanan “ÇED Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 27 Mayıs 2017 tarihli ve 20077 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklik ile Yönetmeliğin, yürütmesi durdurulan maddeleri ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından verilen kararlara ilişkin ÇED Yönetmeliğinin EK-1 ve Ek-2 listelerinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca ÇED sürecinin daha hızlı ve etkin yürütülebilmesi amacıyla Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tarafından alınan kararlar doğrultusunda Yönetmelikte değişiklik yapılmasına karar verildi” dedi.

“EŞ ZAMANLI BAŞVURU YAPILABİLECEĞİ HÜKMÜ EKLENDİ”

Değişikliğe göre İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantılarında; komisyonun salt çoğunlukla toplanmasında yaşanan problemler, komisyon, üye sayısı ve yazılı görüşler dahil salt çoğunluk ile toplanır şeklinde düzenlendiğini kaydeden Özcan, “ÇED Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre,  İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantılarında; komisyonun salt çoğunlukla toplanmasında yaşanan problemler, komisyon, üye sayısı ve yazılı görüşler dahil salt çoğunluk ile toplanır şeklinde düzenlendi. ÇED kararı alınmadıkça projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez hükmü gereği süreç tamamlanmadan diğer izin ve lisanslara başvurulamadığı bu nedenle yatırıma başlama süreçlerinin uzadığı şeklinde eleştirilere maruz kalınması üzerine, fıkraya diğer izinler için eş zamanlı başvuru yapılabileceği hükmü eklendi” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşü istenen kurum ve kuruluşların 30 gün içerisinde görüşlerini bildirmediği takdirde görüşün olumlu kabul edileceğini de belirten Özcan, “ÇED süreçlerinin daha hızlı ve etkin yürütülmesi için inceleme değerlendirme toplantısı sonrasında ve seçme, eleme kriterlerine tabi projelerle ilgili olarak Bakanlığımız tarafından yetkili kurum/kuruluşlardan görüş talep edilmesi durumunda 30 takvim günü içerisinde görüş bildirmeyen kurum/kuruluş görüşleri olumlu kabul edilir hükmü eklendi. Daha önce tebliğ ile belirlenen “ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan ve eşik değeri olan projelerde yapılacak kapasite artışı ve/veya genişletilmesinin planlanması durumunda uygulamaya esas düzenlemeler Yönetmeliğe hüküm olarak dahil edildi” ifadelerinde bulundu.

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam