PEDALDAŞLARDAN BARTIN’A BİSİKLET YOLU TALEBİ

Yetkililer seslendiler

PEDALDAŞLARDAN BARTIN’A BİSİKLET YOLU TALEBİ Güncel

 

Haber Merkezi

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği, yöneticilere seslenerek Bartın’da bisiklet yolu istediklerini söyledi. Çaycuma ve Kozcağız Beldesi’nde bisiklet yolu olduğunu ifade eden dernek, şehir merkezinden İnkumu ve Kutlubeyyazıcılar Kampüsüne kadar bisiklet yolu istedi.

 Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği, yöneticilere seslenerek Bartın’da bisiklet yolu istediklerini söyledi. Çaycuma ve Kozcağız Beldesi’nde bisiklet yolu olduğunu ifade eden dernek, Bartın’da bisiklet yollarının olmayışını kamuoyunun takdirine bıraktıklarını söyledi. Dünyada bisiklet yollarının gittikçe arttığını kaydeden Dernek Yönetim Kurulu, “Dünyada bisiklet yolları gittikçe artıyor. Ülkemizde de başta Konya olmak üzere, Bursa, Kocaeli, Antalya, İstanbul ve İzmir kentlerinde öncelikli olarak bisiklet yollarına ağırlık veriliyor. Artan trafik sorunu ve beslenmeye dayalı sağlık sorunlarının artışı kentsel ulaşımda bisiklete  olan ihtiyacı tetikliyor ve bisiklet doğaya bıraktığı karbon izi ile çevreci  bir ulaşım aracı olarak tercih ediliyor. Farklı ülkelerde bisiklete binenler için güvenlik amaçlı ayrılmış bisiklet yolları yapılırken, kullanıcı sayısının artması ve yolun paylaşılması kültüründen hareketle bisiklet şeritleri de planlanmakta ve yayaların da rahat yürüyebildiği, otopark ve araç gürültüsünden uzak temiz ve sürdürülebilir kentler bu biçimiyle öngörülmektedir” dedi.

“İZMİR AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU”

Avrupa Bisiklet Yarışması’na İzmir’den 5 bin 65 sporcu katıldığını belirten Yönetim Kurulu açıklamaya şöyle devam etti:

Son olarak 2017 yılı Mayıs ayında Avrupa’da 52 kentin bisiklet kullanımında birbirine meydan okuduğu Avrupa Bisiklet Yarışması (European Cycling Challenge – ECC) İzmir’in Avrupa Şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır. İzmirli 78 bisiklet takımı 855 bin kilometrenin üzerinde pedal çevirerek İzmir’i Avrupa Şampiyonu yaparken, İzmir ile birlikte Mersin ilimiz de önemli başarıya imza atmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’de bisiklet kullanımını arttırmak için yaptığı özel bisiklet yolları ve BİSİM Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (BİSİM) sayesinde artan bisiklet kullanımı, İzmir’e Avrupa Şampiyonluğunu getirmiş,  Avrupa Bisiklet Yarışması’na İzmir’den 5 bin 65 sporcu katılmıştır. 1-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında 14 ülkeden 52 takımın yarıştığı Avrupa Bisiklet Yarışması (European Cycling Challenge – ECC)’nda. Mersin ile birlikte Türkiye’yi temsil eden İzmir, 52 takım arasında Barselona, Porto, Roma, Budapeşte, Napoli, Zagrep, Gdansk gibi 51 Avrupa kentini geride bırakarak Avrupa Şampiyonu olmuştur. Bartınlı bisikletçiler olarak İzmir’i kutluyor, 2018 yılında Bartın’ın da yarışmada birlikte pedal çevirmesi dileğimizi iletiyoruz.

“BARTIN’A BİSİKLET YOLU LAZIM”

Bartın Üniversitesi kurulduğundan bu yana sayıları gittikçe artan öğrencilerimiz ve kent merkezinde kısa mesafede işe bisikleti ile gitmek isteyen vatandaşlarımız için Bartın’ın bisiklet dostu bir kent olabileceğine inanıyoruz. Ölçek itibariyle bu denli kısa mesafelerde araç trafiğinin özendirilmesinin doğru olmadığını savunuyor, yıllardan bu yana ihmal edilen bisiklet yollarımızın artık planlanmasını talep ediyoruz. Yakın komşumuz Çaycuma’da kent merkezinde 10 kilometreyi aşkın ve yine Kozcağız beldemizde 2kmye yakın bisiklet yolu varken 26 yıllık bir il olan Bartın’da bisiklet yollarının olmayışını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Belediye yöneticilerinin İnkum’da yaz sezonunda ağırlıklı kullanılacak bisiklet yolu çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Fakat İnkum’a da bisiklete binilerek gidebilmek istiyoruz.  Yine kent merkezinden üniversitenin Kutlubey kampüsüne bisikletli yol bağlantısının olması gerektiğini düşünüyoruz. Bisiklet kent yaşamından izole edilmiş, kent çeperinde salt spor olsun diye kullanılacak bir araç olmaktan öte, önemli ve az yer kaplayan hem de sağlıklı ve ucuz bir ulaşım aracıdır.  Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim olmak üzere, Sayın Milletvekillerimiz, İl Özel İdare ve Karayolları Bölge Yöneticilerimiz ile Belediye Başkanı Sn. Cemal Akın’ın bu haklı talebimizi anlayışla karşılayacağını ümit ediyor, Bartın’ın nüfusu ile oranlandığında ülkemizin bisiklet dostu ve sağlıklı bir kent olması yolunda önünde hiçbir engel bulunmadığını belirtmek istiyoruz. Bartın’a bisiklet yolu lazım. Bisiklet yollarımızı istiyoruz.”         

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam