YÖNETMELİK YAYINLANDI

Komşu gürültüsüne son

YÖNETMELİK YAYINLANDI Güncel

 

Nevin Özbakan

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmeliğin yayınlandığını ifade ederek bundan sonra binalarda komşu gürültülerine karşı önlem alınacağını söyledi. Duvarlar ses geçişini en aza indirecek şekilde yapılacağını belirten Özcan yönetmeliğin 2018’de yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmeliğin 31 Mayıs’ta  yayınlandığını söyledi. yönetmeliğin amacının  binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin en aza indirilmesi olduğunu ifade eden Özcan, “31 Mayıs 2017 tarihli ve 30082 sayılı Resmi Gazete’de “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” yayımlanmış olup, Yönetmelik hükümleri yayımı tarihinden bir yıl sonra yürürlüğe girecektir. Yönetmeliğin amacı; her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin işletimi ve kullanımı safhalarında insanların maruz kalacağı, binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükûnuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için, tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim bakımından uyulacak kuralların belirlenmesidir” dedi.

RESMİ VE ÖZEL HER TÜRLÜ YAPIYI KAPSIYOR

Yönetmeliğin resmi ve özel her türlü yapıyı kapsadığını kaydeden Özcan, “Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde inşa edilecek resmi ve özel her türlü yapıyı kapsamı içine alan yönetmelik, bina, tesis ve işletmelerde insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler gibi dış çevre gürültüleriyle yapı içinde oluşan komşuluk gürültüleri, darbe sesleri (matkap vb.), mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültüleri ve cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemleri içeriyor. Binalarda gürültüye karşı alınması gereken önlemler, akustik konularında mimari ve mekanik tasarım öğeleriyle yapı elemanlarından beklenen performans değerleri yönetmelikte detaylı olarak tanımlandı” şeklinde konuştu.

SES GEÇİŞİ EN AZA İNDİRİLECEK

Bundan sonra duvarların sesi geçişini en aza indirecek şekilde yapılacağını vurgulayan Ali Özcan, “Yönetmeliğe göre, artık binalarda konuşma gibi doğrudan bitişik odalara iletilen sesin bu mekanlarda yaşayanları olumsuz etkilememesi için ilave önlemler alınacak. Mekanları ayıran duvarlar ses geçişini en aza indirecek şekilde yapılacak. Aynı şekilde, konut içinde yürüme gibi darbeyle yayılan sesin iletimini ve gürültü oluşturmasını engellemek için döşemeler belirli koşulları sağlayacak. Tesisattan kaynaklanan gürültü ve titreşimlerin yanı sıra yapı elemanları vasıtasıyla iletilen seslerin miktarını azaltmak için de binada duvar, döşeme, pencere gibi unsurlar belirlenirken malzemelerin ses yalıtım özelliği dikkate alınacak. Konutların yanı sıra okul, hastane gibi halkın yoğun olarak bulunduğu binaları da kapsayacak. Bu yönetmelikle Bakanlığımızın hedefi; gürültü kirliliğinin beden ve ruh sağlığımızdaki olumsuz etkilerini en aza indirmektir. Yeni yönetmelikle birlikte; evlerimiz işyerlerimiz, okullarımız ve hastanelerimiz çok daha sessiz ve huzurlu olacak” ifadelerinde bulundu.

 

Nevin ÖZBAKAN

Nevin ÖZBAKAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam