Bartın’ın vazgeçilmezi galla pazarı

Hem geleneği yaşıyorlar hem geçimlerini sağlıyorlar

Bartın’ın vazgeçilmezi galla pazarı Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın’da 200 yıllık bir geleneği günümüze yansıtan Galla Pazarı vatandaşların alışverişlerinde öncelikli tercih olmaya devam ediyor. Köylü kadınların bahçelerinde ürettikleri ve salı ve cuma günleri kurulan Galla Pazarında satışa sunulan ürünler doğallık ve tazelikleriyle halkın tercih sebebi oluyor.

Bartın’da 200 yıllık bir geleneği günümüze yansıtan Galla Pazarı vatandaşların alışverişlerinde öncelikli tercih olmaya devam ediyor. Çoğunluğunu köylü kadınların oluşturduğu Galla Pazarında maruldan ıspanağa, kabaktan mancara, biberden baklaya, köy peynirinden manda yoğurduna kadar onlarca ürün alıcısı ile buluşuyor. Salı ve cuma günleri olmak üzere haftada iki kez kurulan pazara Bartın halkı yoğun ilgi gösterirken Bartın’a ilk kez gelenlerde bu pazarı büyük bir merak içinde dolaşıyor. Yöresel ve organik ürünlerin büyük rağbet gördüğü Pazar, Bartın’ın 200 yıllık geleneğini günümüze taşımakla birlikte geleceğe de kültürel bir iz bırakıyor. Bahçe ve seralarında günlerce emek vererek ürettikleri ürünleri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte küfeleri ve sepetleriyle pazara getiren köylü kadınlar, akşam saatlerine kadar ürünlerini tüketmek için çaba sarf ediyorlar. Onlarca kadının satış yaptığı Galla Pazarında zaman zaman satıcılar arasında rekabetlerde yaşanıyor. Tezgahlardaki ürünlerinin tazeliğini ve doğallığını ön plana çıkaran köylü kadınlar zaman zaman müşterileri ile çetin pazarlıklarda yaşıyorlar.

EVLERİNİ GEÇİNDİRİYORLAR

Birçok belgesel, haber ve TV programına konu olan Galla Pazarında yaz-kış demeden ürünlerini pazarlayan köylü kadınlar kültürel bir mirası yaşatmalarının yanı sıra evlerinin geçimini de pazardan sağlıyor. Emeklerinin karşılığını ürünlerini istedikleri fiyatlara satabildikleri takdirde aldıklarını söyleyen köylü kadınlar fiyatlar konusunda da herkese kolaylık sunmaya çalıştıklarını belirtiyorlar. Satışların nasıl olduğu sorulduğunda, kimi zaman ürünlerini satamayıp eve götürmek zorunda kaldıklarının da altını çizen köylü kadınlar “Tek isteğimiz emeklerimizin karşılığını alabilmek. Buradan kazandıklarımızla çocuklarımıza torunlarımıza harçlık veriyoruz. Evlerimizin ihtiyaçlarını görüyoruz. Bağımıza bahçemize de para harcıyoruz. Seralarımızı yeniliyoruz. Kıt kanaatte olsa, ucu ucuna da olsa buradan kazandığımızla geçiniyoruz” diyor

İŞTE FİYATLAR!

Peki Bartın’ın meşhur Galla Pazarında güncel fiyatlar nasıl?  İşte  Galla Pazarından fiyatlar!

Bakla 5 TL kabuklu bakla 2,5 TL, erik 4-5 TL, fasulye 6-7 TL, çilek 7-7,5 TL, sivri biber 6-7 TL, dolma biber 4-5 TL, kiraz 6-7 TL, marul 1,5-2 TL, bezelye 3-4 TL, ıspanak 3 TL, pazı 1,5 TL, salatalık 1,5-2 TL, kabak 2 TL, semiz otu 2-3 TL, dut 6 TL, karadut 10 TL, domates 6 TL, mancar 2 TL, darı mancarı 1 TL, üzüm yaprağı bağı 10 TL, sarımsak 2-3 TL, enginar 2-3 TL, patlıcan 5 TL, yoğurt 2,5 TL, manda yoğurdu 10 TL, peynir 12 TL, kabuklu fındık 10 TL, kabuklu ceviz 17 TL.

Kapalı Pazaryerinde ki fiyatlar şu şekilde:

Patlıcan 1,5,-3 TL, domates 3 TL, Kabak 2,5-3 TL, biber 3 TL, nektar 5 TL, kayısı 5 TL, erik 5 TL, muz 9-10 TL, üzüm 5-7 TL, kiraz 5-10 TL, yeni dünya 4 TL, şeftali 5 TL, havuç 3 TL, kavun 5 TL,  karpuz 2 TL, mantar 8 TL, fasulye 3-5 TL, salatalık 1,5-2 TL, limon 6, dolmalık biber 2,5-3 TL, mor lahana tane 6 TL, kırmızı biber 6 TL, patates 2 TL, soğan 1 TL, bezelye 2,5 TL, hurma 10-12 TL.

Balık tezgahlarında ki fiyatlar ise şu şekilde:

Mezgit 25 TL, barbunya 25 TL, istavrit 20 TL, somon 70 TL, taş balığı 20-25 TL, çupra 30 TL.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam