Hangişi enflasyon rakamlarını değerlendirdi

“Enflasyon bütçeyi deldi geçti!"

Hangişi enflasyon rakamlarını değerlendirdi Güncel

Haber Merkezi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Sezai Hangişi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarının memur maaşlarına etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Memurun ocak ayında aldığı 90 TL’lik zammın şubattan itibaren erimeye başladığını ifade eden Hangişi, mayıs ayı itibariyle erimenin aldığı zammı ikiye katladığını söyledi.

TÜİK Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre geçtiğimiz ay enflasyon yüzde 0,45 oranında yükselirken ocak-mayıs arasında 5 aylık enflasyon yüzde 6,18’e yükseldi; yıllık enflasyon ise yüzde 11,72 ile yaklaşık 9 yılın zirvesinden dönmüş oldu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Sezai Hangişi, açıklanan enflasyon rakamlarının memur maaşlarına etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Memurun ocak ayında aldığı 90 TL’lik zammın şubattan itibaren erimeye başladığını ifade eden Hangişi, “TÜİK tarafından mayıs ayına ilişkin yapılan açıklamaya göre aylık enflasyon yüzde 0,45 oranında artış gösterirken ocak-mayıs arasında 5 aylık enflasyon yüzde 6,18’e çıkmış; yıllık enflasyon ise yüzde 11,72 oranına ulaşmıştır. 3 bin TL maaş alan bir memur ocak ayında 90 TL zam almıştı. Bu zam şubattan itibaren erimeye başladı. Mayıs ayı itibariyle erime aldığı zammı ikiye katladı. Bu memurun maaşı bin 91TL eridi. Mevcut durumda yapılan zamma önümüzdeki aya ait Ramazan enflasyonun da eklenmesiyle birlikte ortaya çıkacak toplam oran, gidişatın negatif seyir izlediğini daha açık biçimde gösterecek memura oluşan borç katlanacaktır” dedi.

“RAMAZANDA ORUÇ AÇMANIN MALİYETİ ASGARİ BİN 905,3 TL”             

Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin asgari olarak bin 905,3 TL olduğunu kaydeden Sezai Hangişi, “İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında oluşan gıda harcamalarının hesaba katılmasıyla elde edilen verilere göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 65,7 TL; 29 gün sürecek Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise asgari olarak bin 905,3 TL olduğu ve bu maliyetin son bir yıl içinde yüzde 11,3 oranında yükseldiği bir dönemde memur, maaşının yüzde 68,4’ünü oruç açmak için ayırmakta diğer zorunlu harcamalarına ise para kalmamaktadır. Bu duruma bir de önümüzdeki ay açıklanacak olan enflasyon oranı eklenince vay memurun ve emeklinin haline!” şeklinde konuştu.

“MEMUR TEMMUZ ZAMMINI DA ŞİMDİDEN TÜKETTİ”

Memurların temmuz zammını da şimdiden tükettiğini dile getiren Hangişi, “Memur maaşları 5 ayda yüzde 3,18 erimiş; enflasyon farkı alacağı oluşmuştur. Alım gücü 2016 yılının da altına düşerken, mevcut veriler memura yapılan zammın sözde kaldığını göstermektedir. 2017 yılı Şubat ayında iki aylık enflasyon yüzde 3,29 olarak gerçekleşince memur maaşları yüzde 0,29 oranında değer kaybetmiş; daha yılın başında memura borçlanma başlamıştır, bu orana ilk beş ayda toplam yüzde 6,18’lik gerçekleşen enflasyon eklenince memur maaşında yüzde 3,18’lik gerileme oluşmuştur. Sonuç itibarı ile gerçekleşen enflasyonun, yapılan tahminlerin ve bütçede öngörülenin oldukça üzerinde seyrettiği görülmüştür. Sözünü ettiğimiz yüzde 3,18’lik erime toplam zararı yansıtmamakla birlikte sadece içinde bulunduğumuz ayın zararını içermektedir.  Açıklanan verilere bakıldığında memurlarımız Temmuz zammını dahi şimdiden tüketmişlerdir. Bu nedenle erimeyi telafi edecek bir ödeme talep etmek konusunda ısrarcıyız. Aksi takdirde memurun ekonomik iflası kaçınılmaz bir hal alacaktır” ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam