Güzelcehisar Koruma Amaçlı İmar Planında son gelişme

Meclis itirazları reddetti

Güzelcehisar Koruma Amaçlı İmar Planında son gelişme Güncel

Nurdan Eroğlu

İl Genel Meclisi Haziran gündemini görüşmeye devam ediyor. Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri son toplantıda doğal ve arkeolojik sit alanlarının birlikte gösterildiği Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına askı süresinde yapılan itirazları reddetti. Bu kapsamda 10 itirazın olduğunu ifade eden Dursun, itirazların reddedilme gerekçesini ise “Güzelcehisarda kıyı kenar çizgisinde kalan ve rekreasyon alanları olarak belirlenen parseller yine parsel sahiplerinin tapulu arazilerdir. O parsellerin tapuları İl Özel İdaresi’ne geçmiş değildir” dedi.

İl Genel Meclisi Haziran gündemini görüşmeye devam ediyor. Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri son toplantıda gündemde yer alan İl Jandarma Komutanlığına teçhizat alımı, dalış ve arama kurtarma malzemesi alımı ve ATV tipi araç alımı projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması ile Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına yapılan itirazları görüştü. Başkan Dursun, toplantı öncesinde ise bir önceki toplantılarda alınan kararlarla ilgii kısa bir değerlendirmede bulundu. Dursun, “Gündemimizin 1. Maddesi ile ilgili Zonguldak iline bağlı Karapınar Beldesinin Bartın’a bağlanma talebini içeren komisyon  raporlarının komisyon ve meclis görüşmeleri sürecinde, konuyu her yönüyle değerlendirmeye çalıştık. O nedenle beldenin Bartın’a bağlanma isteği ile ilgili dosya  bize ulaştığı ilk günden itibaren  büyük bir hassasiyet içerisinde değerlendirdik. Komisyon raporları kurum görüşleri doğrultusunda ortak akılın ürünü olarak hazırlanarak meclise sunuldu. Buna mukabil yapılan görüşmelerin sonucunda sorumluluk derecesi yüksek böylesine önemli bir gündemin Bartın İl Genel Meclisinde yapılan oylama sonucunda beldenin bağlanma talebinin uygunluğuna karar verildi. Verilen bu kararı bugün için tek taraflı bir karar niteliği taşıyor. Bundan sonraki süreçte Zonguldak ili yetkili organları ile yine Bakanlık boyutunda yürütülecek çalışmalarla çok daha önemli bir süreç  yaşanacak. Bartın İl Genel Meclisinin almış olduğu bu olumlu kararın beldeye ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Gündemin 2. ve 3. maddelerinde yer alan 2016 Yılı Kesin Hesabı İle Taşınır Kesin Hesapları da İl Genel Meclisinin 2 birleşiminde görüşülerek taşınır kesin hesabı 13 milyon 785 bin 76,43 TL, kesin hesabı ise 67 milyon 489 bin 325,77 TL olarak onaylandı” dedi.

JANDARMAYA ATV TİPİ ARAÇ SAHİL GÜVENLİĞE DE DALIŞ MALZEMESİ ALINACAK

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri ilk olarak İl Jandarma Komutanlığına teçhizat alımı, dalış ve arama kurtarma malzemesi alımı ve ATV tipi araç alımı projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması konusunu değerlendirdi. İl Jandarma  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlandığını ifade eden Dursun, “Biliyorsunuz kanun değişikliğiyle İl Jandarma  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığımız İçişleri Bakanlığına bağlandı. Bu nedenle her iki komutanlığımıza alınması planlanan teçhizat, dalış ve arama kurtarma malzemesi ve ATV tipi araç mevzusu İl Genel Meclisimizin görüşüp karar vermesi gerekiyor. İl Jandarma  Komutanlığımızın bizden zırhlı kıyafet talebi var. Aynı zamanda kırsal alanda kullanılmak üzere ve Türkiye’nin birçok yerinde bulunan ATV tipi araç talep ediyor. Sahil Güvenlik Komutanlığımız da bizden dalış ve arama kurtarma malzemesi talep ediyor” dedi.

İKİ KOMUTANLIK İÇİN  TOPLAM 131 BİN TL ÖDENEK

ATV tipi aracın Bartın’da ilk kez bulunacağını dile getiren Kenan Dursun, “Bu taleplerin hepsi ilimiz için önemli talepler. Özellikle ATV tipi araç Meclisimiz bu talebi kabul ederken ilimizde ilk kez bulunacak. Bu alımlar için İl Özel İdaremizden toplam 131 bin TL ödenek aktaracağız. Jandarmaya 45 bin TL teçhizat alımı için ATV tipi araç içinde 41 bin TL ve sahil güvenliğe profesyonel dalış malzemeleri için de 45 bin TL ödenek sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri oy birliğiyle İl Jandarma Komutanlığına teçhizat alımı, dalış ve arama kurtarma malzemesi alımı ve ATV tipi araç alımı projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasına karar verdi.

ALDATMAZ TOPLANTIDAN AYRILDI

Meclis daha sonra Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına askı süresinde yapılan itirazlarla ilgili komisyon raporlarını değerlendirdi. Görüşme öncesinde ise İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Ziya Aldatmaz, Güzelcehisar’da arsa sahibi olduğunu ve bundan dolayı görüşmede yer almasının doğru olmayacağını ifade ederek Meclisten izin istedi ve toplantıdan çıktı.

“GÜZELCEHİSAR 6 YILLIK MÜCADELENİN ÜRÜNÜ”

Doğal ve arkeolojik sit alanlarının birlikte gösterildiği Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planı için 6 yıldır çalışmalar yapıldığını ifade eden Kenan Dursun ise şunları söyledi:

“Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planı için bundan 6 yıl önce yani 2010 yılında ilk çalışmaları başlattık ve müracaatı yaptık. 6 yıllık bir mücadelenin sonunda oradaki doğal ve arkeolojik sit alanlarının birlikte gösterildiği bir planı da yapmayı başardık. Bu çalışmanın bu kadar uzun sürmesinin en önemli nedeni budur. Bu gerçekten büyük bir mücadele gerektirdi. Çünkü biz Güzelcehisar’da Mugada’da ne yapmaya çalıştıysak onu yapmaya çalıştık. Mugada’da ilk önce 6 hektar daha sonra 27 hektarlık alanda imar çalışması yaptık. İlk etapta orada da çok sorunlarla karşılaştık. Ama insanlar daha sonra yapılan işin güzelliği de ortaya çıkmaya başlayınca bizi anladılar ve bize hak verdiler. Aynı şekilde Güzelcehisar’daki vatandaşlarımız da bunu tıpkı Mugada’daki vatandaşlarımız gibi ilerleyen zamanlar da anlayacaklardır. Kaldı ki biz bu işin önemini 6 yıl boyunca her platformda dile getirdik.

“GÜZELCEHİSAR’DA KİMSENİN MÜLKİYETİNE EL KOYMADIK”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar planını onayladı ve kanun gereği Bakanlık onayının ardından plan 1 ay askı süresinde kaldı. Bu süre içerinde plana 10 vatandaşımız itiraz etti. İmar ve Bayındırlık Komisyonumuzda bu itirazları her yönüyle değerlendirdi. İtiraz eden vatandaşlarımızın kıyı kenar çizgisinde kalan ve daha çok rekreasyon alanları olan belirlenen parsellere karşılık kendilerine İl Özel İdaremizin başka bir arsa vermesini istediler. İtirazlarının nedeni bu oldu. Ancak şunu belirtmek isterim ki o parsellerin sahipleri yine vatandaşlarımızdır. İl Özel İdaremiz o parsellerin tapusunu almış falan değildir. Tapu sahipleri yine aynıdır. Yani biz orada kimsenin mülkiyetine el koymadık.  Kaldı ki bizim o bölgede vatandaşlarımıza verebileceğimiz İl Özel İdaremize ait arsalarımız da yoktur. Ayrıca plan oradaki rekreasyon alanlarına başka bir tesis yapılmasına da müsaade etmiyor. Bu nedenle komisyonumuz itirazları reddetti.

“MUGADA-HATİPLER YOLU SON AŞAMADA”

Bizim amacımız sorumluluk alanımızda bulunan sahillerimizi planlı ve imarlı bir şekilde turizme açmak. Bu amaç doğrultusunda Mugada’da çok güzel çalışmalar yaptık. Karavan Parkı projemiz bunlardan bir tanesidir. Yine Mugada’da tekne parkı yapıyoruz. Herkesin bildiği gibi yazın Mugada’ya özellikle cumartesi ve pazar günleri günlük 30 bin kişi geliyor. Biz bu plajımızın yoğunluğunu azaltmak için Hatipler ile Mugada plajını birbirine bağlayacak yol projesini hayata geçirdik. Yol açma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Son aşmaya da geldik. Bu yol için 150 bin TL ek ödenek aktardık. Mugada ile Hatipler Plajları bu yolla birbirine bağlandığında Mugada sahilimizde yaşanan bu yoğunluğu Hatipler sahiline yaymış olacağız.”

İSKELE PROJESİ DE İMAR PLANINDA YER ALIYOR

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri, komisyondan gelen rapor doğrultusunda Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planı için yapılan itirazları reddetti. Dursun toplantının sonunda ayrıca gündemin 8 maddesinde yer alan  Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak iskele ve buna bağlı seyir terası ve peyzaj  düzenlemeleri projesinin de imar planında yer aldığını kaydetti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam