Kurucaşile’de yıllardır devam eden bir gelenek

Ekmeğini taştan çıkarıyorlar

Kurucaşile’de yıllardır devam eden bir gelenek Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bartın’ın Kurucaşile İlçesi, yıllardır bir geleneği hem devam ettiriyor hem de ekmeğini taştan çıkarıyor.  İlçede, Batı Karadeniz Bölgesinde köy ekmeği, ev yufkası, gözleme yapımında sık kullanılan sac imalatı yapılırken imal edilen saclar aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanına da satılıyor.

Bartın’ın Kurucaşile İlçesi, yıllardır bir geleneği hem devam ettiriyor hem de ekmeğini taştan çıkarıyor.  İlçede, Batı Karadeniz Bölgesinde köy ekmeği, ev yufkası, gözleme yapımında sık kullanılan sac imalatı yapılırken imal edilen saclar aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanına da satılıyor. Sac ustaları taşı önce kayadan daire şeklinde çıkartıyor sonra onu bin bir meşakkatle işleyip satışa hazır hale getiriyor. Bir sacın yapımı tamamen insan emeği ve gücüyle olan olurken ancak 2 saatte taştan bir sac yapılabiliyor. Yapılan saçların fiyatları ise imalatına ve kalitesine göre değişiyor. Sacların satışı 60 TL’den başlıyor.

İŞİN EN ZOR KISMI TAŞIN KAYADAN ÇIKARILMASI

İlçede yaklaşık 20 taş ustası bulunuyor. İlçeye bağlı Karaman Köyü ilçede sac imalatı yapan köylerden. Mustafa Kayık ve Erol Kayık ilçedeki sac ustalarından sadece 2 tanesi. Ekmeğini taştan çıkaran bu ustalar, bir sacın nasıl yapıldığını ve hangi süreçlerden geçtiğini anlattı. Aslında işin en zor kısmı taşı, kayadan daire şeklinde çıkarabilmekte diyen ustalar, “Bu aşamadan sonra taşı önce işliyoruz. Sonra da kurumaya bırakıyoruz. Taş kuruduktan sonra ise ona kızgın yağ sürüyoruz ve kızgın ateşte iyice pişirerek sağlamlığını arttırıyoruz” diyor.

2 SAATTE BİR SAC YAPILABİLİYOR

Sac ustaları bu işin tamamen insan emeği ve gücüne dayandığını ifade ediyor. Bunun için bir sacın yapımının 2 saat sürdüğünü dile getiren ustalar, “Bu iş tamamen insan emeği ve gücüne dayanıyor. Yani bir makine kurup seri imalar falan yapmanız mümkün değil. Bu nedenle de bir sacın yapılması 2 saat sürüyor” şeklinde konuşuyor.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA SATILIYOR

Aynı zamanda davul üzerine de sac imalat ettiklerini kaydeden ustalar, “Aynı zamanda davul üzerine de sac imal ediyoruz. Sacların fiyatları kalitesi ve imalatına göre değişiyor. Fiyatlar 60 TL’den başlıyor ve artarak devam ediyor. Sadece bölgemize değil Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyoruz.  Sac imalatı yıllardır ilçemizde yapılmaya devam ediyor. biz de gelecek nesillere bu ustalığı bırakmak için çalışıyoruz” ifadelerinde bulunuyor.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam