Kaynarca’da dev proje start aldı

Bartın’ın en büyük parkı olacak

Kaynarca’da dev proje start aldı Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediyesi tarafından Orduyeri Kaynarca’da 20 bin metrekarede yapımına başlanacak olan Kaynarca Spor Kompleksi ve Yaşam Parkı’nın temeli atıldı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın temel atma töreninde yaptığı konuşmada ilk etapta 12 bin metrekarelik alanda çalışma gerçekleştireceklerini söyledi. Bu 12 bin metrekarelik alanın KDV dahil 3 milyon 140 bin TL’ye ihale edildiğini ifade eden Akın, geriye kalan 6 bin metrekarelik alanda ise Bartın Belediyesi’nin kendi imkanı ve personeliyle çalışma yapacağını kaydetti. Akın, ayrıca şuanda Belediye ekiplerinin şehir merkezinde 30 ayrı noktada çalışma yaptığını belirtti.

Bartın Belediyesi tarafından Orduyeri Kaynarca’da 20 bin metrekarede yapımına başlanacak olan Kaynarca Spor Kompleksi ve Yaşam Parkı’nın temeli atıldı. Dün gerçekleştirilen temel atma törenine Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yanı sıra Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Bartın Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Erol Demirkoparanoğlu,  AR-GE Başkanı Aykut Oktay Ulu, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ercüment Özçelik, Kadın Kolları Başkanın Nuran Akmaz, Bartınspor Kulübü Başkanı Mehmet Bulut, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.

PROJENİN TOPLAM MALİYETİ 4,5 MİLYON TL

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Akın, toplamda 4,5 milyon TL’ye mal olacak olan proje ile ilgili bilgiler vererek “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar gerçekten Bartın’da şimdiye kadar yapılamayan, yapılamamış ne kadar nokta varsa el atmaya çalışıyoruz. Daha birkaç ay evveline kadar Gazhane Parkı için temel atma töreni yapmıştık. Temmuz ayının sonunda oranın açılışını yapacağız nasip olursa. Burayı da Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı olarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Burada 20 bin metrekarelik bir alanımız var. Voleybol, basketbol, tenis sahası, buz pateni pisti, mini futbol sahası, mini golf sahası, 500 metrekare kafe, süs havuzu, bin metrekare ve 4 adet çocuk oyun alanı, kondisyon aletleri, 6 bin metrekare peyzaj alanı, oturacak alanlar, bin civarında belki de daha fazla ağaçlandırılması gereken alanlarda ağaçlandırılacak. İnşallah bu alan gerçekten çok güzel bir alan olacak. KDV’si ile beraber 3 milyon 140 bin TL’ye burası ihale oldu. Yalnız 12 bin metrekarelik alan böyle ihale oldu. 6 bin metrekarelik alanı Bartın Belediyesi’nin Park Bahçeler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Ulaştırma Hizmetleri Müdürlüğü beraberce yapacaklar. Bununla beraber de ortalama 4,5 milyon TL’ye mal olacak bir yapı inşallah burada olacak. Bir yaşam merkezi meydana gelecek.” dedi.

“HİÇ BORÇLANMADAN BU PROJELERİ YAPIYORUZ”

Belediye bütçesinde parası olmayan hiçbir işe başlamadıklarını ve yapılan projeleri de hiç borçlanmadan hayata geçirdiklerine dikkat çeken Akın, yapım çalışmaları devam eden ve tamamlanan projeler hakkında da şu açıklamalarda bulundu:

“Biz yaptığımız hiçbir işte asla borçlanarak yapmaya çalışmıyoruz. Buraya da başlarken bütçemizde paramız var mı diye baktık. Bütçemizde para vardı ve bütçemizde parası olmayan hiçbir işe başlamıyoruz. Gazhane Parkı Projesi yine bizim yapacağımız işlerle birlikte 3 milyon TL’yi geçen bir projeydi. Devam eden birçok projemiz var. Eski Belediye Binasında Kent Tarihi Müzesi çalışmaları devam ediyor. O da 3,5 milyon TL’lik bir proje ve onun da parası hazır. Hükümet Caddesi yeni baştan değişiyor. Çok kısa bir alan ama orada da birçok çalışma yapılıyor. alt yapı çalışmaları yapıldı. Kanalizasyon, su, yağmur suyu, kavşak suyu, elektrik hatları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Bunların hepsini yaptık artık 10 güne kadar yolumuz orada biter ve peşinden de orada güzelleştirme çalışmaları meydana gelecek.

ŞEHİR MERKEZİNDE 30 AYRI NOKTADA ÇALIŞMA

Aladağ’da 5 bin metrekarelik bir mesire alanı yapıyoruz. Yine oranın doğalgaz çalışması var, kaldırım çalışması var, yol çalışması var. Çayırlar’da kaldırım, yol ve doğalgaz çalışması şu anda devam ediyor. Yukarı Balamba’da yani karşı Balamba dediğimiz mevkide doğalgaz çalışması devam ediyor ardından yol ve kaldırım çalışması başlayacak. Aşağı Cami Sokak dediğimiz Şadırvan’ın arkasındaki Halatçıyaması’na giden sokakta doğalgaz çalışması bitti ve yol çalışmasına başlayacağız. Hendekyanı’nda bir üst geçit çalışması yapıyoruz. İhalesini yaptık. Orası da Eylül ayına kadar bitmiş olacak. Kavaklı Caddesi güzel bir cadde haline gelecek. O bölgede şu anda yol çalışması devam ediyor. Bartın Belediyesi Bartın’da 30 noktada çalışma yapıyor. Yani 30 ayrı noktada Bartın Belediyesi bu çalışmaları yürütüyor. Bazıları ihale ettiğimiz müteahhit arkadaşlar tarafından yürütülüyor. Bazılarını biz kendimiz yapıyoruz. İnşallah bu hizmetlerimiz devam edecek.”

Kurban kesimi ve edilen duaların ardından da Başkan Akın, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Bartınspor Kulüp Başkanı Mehmet Bulut ve diğer katılımcılar işe birlikte temele ilk harç için butona bastı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam