Akın’dan kırmızı taş açıklaması

“Caddeyi tarihi görünümüne kavuşturuyoruz”

Akın’dan kırmızı taş açıklaması Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, şehir merkezinde Hükümet Caddesi’nde yapılan düzenleme çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Hükümet Caddesi’nin Bartın’ın tarihi çarşısı olduğunu ifade eden Akın Caddenin yeniden kırmızı taşla döşenmemesiyle ilgili olarak ise “Türkiye’nin hiçbir yerinde kırmızı taşlarla döşeli bir cadde yok. Biz caddeyi tarihteki görünümüyle granül taşlarla döşüyoruz. Caddeye kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere 3 çeşit taş döşenecek” dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, şehir merkezinde Hükümet Caddesi’nde yapılan düzenleme çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Hükümet Caddesi’nin Bartın’ın tarihi çarşısı olduğunu ifade eden Akın, caddenin yeniden kırmızı taşla döşenmemesiyle ilgili olarak ise caddeyi tarihi dokusuna kavuşturmak istediklerini söyledi.  Türkiye’nin hiçbir yerinde kırmızı taşlarla döşeli bir caddenin olmadığını kaydeden Akın, “Hükümet Caddesi aslında Bartın’ın tarihi çarşısı. Literatürde de bu şekilde geçiyor. Ben Tarihi Kentler Birliği de dahil olmak üzere Türkiye’de bir çok yer gezdim ve bu yerlerin hiçbirinde tarihi caddelerin kırmızı taşlarla döşendiğini görmedim. Biz Hükümet Caddesi’ni eski tarihi görünümüne kavuşturmak istiyoruz. Bu yüzden de bu görünümü sağlayacak granüllü taşlarla döşüyoruz. Caddeye kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere 3 çeşit renkte taş döşenecek. Taş döşeme çalışmalarını da 15 gün içerisinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

“TAŞ BİNALARI DA ŞEHRİMİZE KAZANDIRIYORUZ”

Caddede Eski Belediye Binasında yapılan çalışmalara da değinen Cemal Akın, “Hükümet Caddesi’nde bildiğiniz gibi aynı zamanda Eski Belediye Binasındaki restorasyon çalışmalarımız da devam ediyor. binada restorasyon çalışmalarına başladığımız zaman biz taş binanın üzerine sıva yapıldığını gördük. O sıvayı söktüğümüzde ise binanın tarihi taşları ortaya çıktı. O taşlar yeniden kazandırabilmek için kumlama çalışması yaptık. Çünkü biz Bartın’da bir tarih ve kültür yolu oluşturmak istiyoruz. Turistlerin şehir merkezine gelmemesinden yakınıyoruz. Ama turisti şehir merkezine getireceksen buradaki tarihi dokuları da ortaya çıkarmamız lazım. Bunun için biz aynı zamanda taş binaları da yeniden kazandırmak istiyoruz. Bunun ilk uygulamasını su terazinin orada yaptık” şeklinde konuştu.

"AYDINLATMA VE ÇİÇEKLENDİRME ÇALIŞMASI DA YAPILACAK”

Hükümet Caddesi’nde bunun yanı aydınlatma ve peyzaj çalışmaları da yapacaklarını dile getiren Akın, “Eski Belediye Binasının restorasyonu tamamlandığında ve caddedeki taş döşeme işleri bittiğinde caddeye ağdacı, simitçi ve kalaycı olmak üzere orta boyutta 3 tane heykel koyacağız. Aynı zamanda cedde de aydınlatma çalışması ve peyzaj çalışması da yapacağız. Caddeye çiçekler koyacağız. Aydınlatma ve çiçeklendirme çalışmalarını Ramazan Bayramına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Dediğim gibi bizim tek amacımız Hükümet Caddesi’ni tarihteki görümüne kavuşturmak. Yani tarihi çarşımızı yeniden ortaya çıkarmak” ifadelerinde bulundu.

“TEK BAŞIMA KARAR ALMIYORUM”

Caddedeki bu çalışmalara tek başına karar vermediğinin altını da çizen Akın, “Ben bu çalışmaya tek başıma karar vermedim. Bizim bir proje ekibimiz var. Bu çalışmaya onlarla birlikte karar verdik. Üzerinde çok düşündük ve çok tartıştık. Kaldı ki caddenin yeni görünümünü de birçok sefer birçok yerde paylaştım. Görsellerini gösterdi. Hatta son bastırdığımız kitabımızda da yer alıyor. Yani bu yaptığımız çalışmaya çok kısa bir zamanda karar vermedik. Aynı şekilde Eski Belediye Binasında yaptığımız çalışmada da bir anca ortaya çıkan bir proje değil. Binadaki çalışmada nereden baksanız hazırlık safhasında 1,5 yıllık bir emek yatıyor” açıklamasında bulundu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam