Tel örgülerin arakasından izlediler

Ailelerden tören isyanı

Tel örgülerin arakasından izlediler Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Üniversitesi bu yıl 9. Kez mezuniyet sevinci yaşadı. Üniversiteden bu yıl 3 bin 377 öğrenci mezun olurken ailelerde çocuklarının bu sevincine ortak olmak için Türkiye’nin dört bir yanından Bartın’a geldi.  Binlerce kişi törenin yapıldığı Bartın Atatürk Stadyumu tribünlerini doldururken binlerce kişi de töreni tel örgülerin ardında izlemek zorunda kaldı. Sahaya girmek isteyen aileler, özel güvenlik engeline takılırken bu duruma tepki gösterdi. Bu durum toplu mezuniyet töreni için artık Atatürk Stadyumunun kapasitesinin yetmediğini de gözler önüne serdi.

Bartın Üniversitesi bu yıl 9. Kez mezuniyet sevinci yaşadı. 2016-2017 akademik yılı mezuniyet töreni her yıl olduğu gibi bu yıl da Bartın Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Bu yıl üniversiteden 3 bin 377 öğrenci mezun olurken öğrencilerin aileleri de çocuklarıyla birlikte mezuniyet sevinci yaşadı. Stadyumun kapalı tribünleri saatler öncesinden tıklım tıklım doldu. Stadyumda misafir takım tribünleri de dahil olmak üzere açık tribünlerde de yer kalmadı. Çocuklarının yıllarca öğrenim gördüğü üniversiteden mezun oluşlarına şahit olmak isteyen, sayıları binin üzerinde öğrenci yakını ise töreni tel örgülerin ardından izlemek zorunda kaldı.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ İLE AİLELER ARASINDA GERGİN ANLAR  

Yurdun dört bir köşesinden otobüsler ya da özel araçlarıyla tören alanına gelen öğrenci yakınları tribünlerde oturacak yer bulamayınca töreni başta sona ayakta ve tel örgülerin ardında izlemek zorunda kaldılar. Saatlerce süren yol çilesinin sonrasında töreni ayakta ve tel örgülerin ardında izlemek zorunda kaldıkları için tepki gösteren öğrenci yakınları ile stadyum kapılarında görevli güvenlik görevlileri arasında gergin anlar yaşandı.

AİLELERDEN SERT TEPKİ 

Bir öğrenci yakını tören için Şanlıurfa’dan geldiğini ve yaklaşık 14 saattir yollarda olduğunu ifade ederek, “Çocuğum dört yıl boyunca bu şehirde öğrenim gördü. Biz yıllarca bu anı bekledik. 14 saatlik yoldan geliyoruz ama burada ayakta kaldık. Aracımıza park yeri bulabilmek için yarım saat uğraştık. Yorgunluğumuz ve ayakta kalmamız bir yana bulunduğumuz yerden töreni de izleyemiyoruz. Neden bu kadar insanı dışarıda bırakıyorlar? Tribünlerde oturanlar insanda biz insan değimliyiz? Hiç değilse bizi sahanın kenar boşluklarına alsalar ne olurdu? ”sözleriyle tepki gösterdi.  

“TEL ÖRGÜLERİN ARDINDAN KALDIK”

Bir başka öğrenci yakını ise Denizli’den Bartın’a geldiğini belirterek, “Sabaha yakın yola çıktık ve akşam törenden önce Bartın’a ulaştık. Buraya gelirken kurduğumuz bir sürü hayal vardı. Çocuğumuzun mezuniyet törenini izleyecektik. O anlara, o mutluluğa şahit olacaktık ama burada tel örgülerin ardından kaldık. Ne alanı görebiliyoruz ne de törende neler olup bittiğini. Bu alanın yetersiz olacağı belli değimliydi? 3 binden fazla öğrencinin mezun olduğu bir alana binlerce kişi geliyor ve neredeyse bin kişi ayakta, dışarıda kalıyor. Böyle büyük bir törende bizim içinde kaldığımız tablo hiç olmadı” dedi.  

KAPILAR ZORLANDI

Sahaya girmek isteyen öğrenci yakınları tarafından zaman zaman demir kapılarda zorlanırken bölgeye özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra polis ekipleri de sevk edildi. Tören programının ardından kapıların açılmasıyla birlikte öğrenci aileleri sahaya girdi. Dışarıda kalan ve töreni takip edemeyen öğrenci yakınlarının olması nedeniyle gergin anların yaşandığı törende ciddi bir olay ise yaşanmadı. Mezuniyet töreni esnasında yaşanan bu olaylar toplu mezuniyet töreni için artık Atatürk Stadyumunun kapasitesinin yetmediği ve bu duruma çözüm bulunması gerektiğini de gözler önüne serdi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam