Üniversitede bir mezuniyet sevinci daha

Bu yılın şampiyonu kızlar

Üniversitede bir mezuniyet sevinci daha Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Üniversitesi 9. Mezunlarını verdi. Bugüne kadar 8 bin 845 mezun veren Bartın Üniversitesi’nde 2016-2017 akademik yılında 3 bin 377 öğrenci daha mezun oldu. Üniversitenin bu yılki mezunları arasından kız öğrencilerin daha başarılı olduğu da dikkatlerden kaçmadı. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi Sevim Handan Yılmaz üniversite lisans birincisi olurken Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan Sibel Artan da üniversite ön lisans birincisi oldu.

Bartın Üniversitesi,  2016-2017 akademik yılı mezuniyet törenini gerçekleştirdi. Atatürk stadyumunda yapılan törene Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkan Vekili Fahri Fırıncıoğlu, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun’un yanı sıra çocuklarının bu mutlu anına şahit olabilmek için Türkiye’nin dört bir yanından gelen aileler ve öğrenciler katıldı. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun başta olmak üzere öğretim üyeleri ve öğrencilerin geçit yürüyüşüyle başlayan törende halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi.

UZUN: “. SEVİNMEK, GURUR DUYMAK HEPİNİZİN HAKKIDIR”

Törenin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, öğrencilere ve velilere seslenirken Kurucu Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a teşekkür etti. Uzun,  şunları söyledi:

“Büyük emekler vererek önemli bir sürecin sonuna geldiniz. Burada bulunmamızın temel nedeni olan sizlerin mezuniyetinizi içtenlikle kutluyorum. Bugün verdiğiniz emeğin ve yaptığınız fedakârlığın ödülünü alıyorsunuz. Sevinmek, gurur duymak hepinizin hakkıdır. Mezuniyetiniz hayırlı, uğurlu olsun. Değerli öğrenciler, bugün mezuniyetinizin yanı sıra yeni bir başlangıcın da kutlamasıdır. Mezun olduktan sonra pek yakında çalışma hayatına atılıp yeni başarılara imza atacağınıza inancım tamdır. Burada aldığınız eğitimle ülkemizin daha müreffeh ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında üstlenmeniz gereken sorumluluklar oldukça büyüktür. Yıllar sonra sizleri önemli mevkilerde görmekten gurur duyacağımı da ayrıca belirtmek isterim. Üniversitemizle olan bağlarınızı bundan sonra da güçlendirerek devam ettireceğinize olan inancım tamdır. ‘Bartın Üniversitesi ailesinin bir ferdi olmak’ kavramı, beraberinde güçlü bir aidiyet duygusu getirir. Öğrencilerimiz arasındaki bu bağ, üniversite hayatı ile başlayıp mezuniyetle biten bir zaman dilimiyle sınırlı değildir. Üniversitemiz ile mezunlarımız arasındaki iletişimi güçlendirmek, mezunlar arasındaki dayanışmayı arttırmak, mezunlarımızın desteğini alarak üniversitemizin ve öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunmak gerçekleştirmeyi düşündüğümüz hedefler arasındadır. Bu hedefi gerçekleştirebilmemizde siz mezunlarımızın katılımı ve desteği büyük önem taşımaktadır. Mezunlarımızın bu noktaya gelmesinde en az onlar kadar payı olan ve şu an aramızda bulunan, onları büyük bir özveriyle yetiştiren ve her zaman destekleyen siz değerli aileleri de canı gönülden kutlamak ve sizlere teşekkür etmek istiyorum.

“EVLATLARINIZLA ŞİMDİ GURUR DUYMA VAKTİDİR”

Mezunlarımızın değerli aileleri, bundan 2 ya da 4 yıl önce buraya kayıt olmaya beraber geldiğiniz evlatlarınızla şimdi gurur duyma vaktidir. Bize bu gururu yaşatan öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyor ve siz değerli ailelerine şükranlarımızı sunuyorum. Gençlerimizin bugüne ulaşmasında bir diğer pay ise akademisyenlerimize aittir. Değerli akademisyenler, kıymetli mesai arkadaşlarım; gençlerimizin yetişmesi için gösterdiğiniz çabalar elbette ki onların hayatında önemli izler bırakacaktır. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz bu çabalarınız sayesinde edindikleri tecrübe ve donanımı iş hayatlarında karşılaştıkları sorunların çözümünde kullanacak ve sizleri hatırlayacaklardır. Çözüm odaklı, analitik düşünebilen, bilgiyi paylaşabilen ve sürekli öğrenen iş gücünün yetişmesinde öğretim elemanlarımıza çok büyük sorumluluk düşmektedir. Sahip olduğunuz bilgileri, öğrencilerimize en iyi şekilde aktardığınız için sizlere ayrıca teşekkür etmek isterim.

“BUGÜNE KADAR 8 BİN 845 MEZUN VERİLDİ”

Sayın Valim, değerli konuklar; bugün itibarıyla, 14 bin 333 öğrencisi bulunan Üniversitemiz, 536 akademik ve 241 idari insan kaynağı ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Bugüne kadar 8 bin 845 mezun veren Üniversitemizde, halen son sınıfta bulunmaları dolayısıyla mezun olabilecek düzeydeki öğrenci sayımız ise 3 bin 377’dir. Diğer taraftan, bugüne kadar Üniversitemizde 86 bin 403 metrekare kapalı alan inşa edilmiş, açık alan miktarı ise 1 milyon 162 bin 781 metrekareye ulaşmıştır. Sadece bu sayılar bile, Üniversitemizin kısa zaman içerisinde hangi mesafeleri kat ettiğini göstermesi açısından önemlidir. Üniversitemizin bu noktaya gelmesinde görevi kendisinden teslim aldığım Sayın Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a da buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte üniversite olarak kalite geliştirmeye ve bölge ile işbirliğine daha çok odaklanarak sürekli iyileşmeyi önceleyen bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu bir sorumluluk anlayışını da beraberinde getirmektedir. Bunu gerçekleştirmek için tüm iç ve dış paydaşlarımızla birlikte çalışmaya özen göstereceğiz. Bu bağlamda, üniversite ve bölgenin güçlü yanları ile fırsatları katılımcı bir anlayışla analiz edilecektir. Daha sonra belirlenen alanlarda farklılaşma ve odaklanma stratejisi ile üniversitemizin rekabet üstünlüğü elde edeceğine inancım tamdır.

“İŞBİRLİĞİNE HER DAİM AÇIĞIZ”             

Üniversiteler kuruldukları bölgelerde ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri olan kurumlardır. Diğer görevlerinin yanı sıra özellikle son dönemde, yükseköğretim kurumlarının bölgesel kalkınmada itici güç işlevi görmesi de beklenmektedir. Bu noktada, bölge odaklı stratejiler geliştirme amacına yönelik olarak tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine her daim açık olacağımızı ve bu doğrultuda gayret göstereceğimizi huzurunuzda ifade etmek isterim. Yakın zamanda kurulan Ulus Meslek Yüksekokulu, bölge ile işbirliğinin güzel bir örneğidir. Ulus’ta bulunan Bartın Meslek Yüksekokuluna bağlı programlar bundan sonra Ulus Meslek Yüksekokulu adıyla ayrı bir akademik birim altında toplanacaktır. Böylece Ulus’ta öğrenim gören öğrencilerimiz öğrenci işleri için artık Bartın merkeze gelmek zorunda kalmayacaklar. Orman varlıklarıyla öne çıkan Ulus İlçemize kurulan Meslek Yüksekokulumuz, bölge ile yürütülen işbirliklerinin daha da ileriye taşınmasında lokomotif görevi görecektir. Ulus MYO binasının yapımına katkı sağlayan herkese huzurunuzda tekrar teşekkür ediyorum. Buradan hareketle, Üniversite-Şehir işbirliğinin bundan sonra çok daha ileri noktalara taşınacağına olan inancımı ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken mezuniyetinizin tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum. Son olarak herkesin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

DİRİM: “SİZLER ARTIK BARTIN’IN GÖNÜLLÜ KÜLTÜR ELÇİSİSİNİZ”

Rektör Uzun’un ardından da öğrencilere tavsiyelerde bulunan Vali Nusret Dirim ise konuşmasında “Bartın Üniversitesi mezunları artık stada sığmıyorlar. Bu bizim için çok güzel bir manzara. 15 bin öğrenciye ulaşan Bartın Üniversitesi. 8 bin civarındaki mezun öğrencilerini Türkiye’nin eğitilmiş insan potansiyeline ekledi. Bu gurur verici tablonun oluşmasında, hiç kuşkusuz Bartın Üniversitesi’nin akademik kadrosunun çok büyük gayreti var. Değerli öğrencilerimiz burada belirli sürede bizlerle hayatı paylaştınız. Sizler artık Bartın’ın gönüllü kültür elçisi oldunuz. Burada yaşadığınız güzellikleri Türkiye’nin her yerinde anlatacağınızı ve güzel duygular içerisinde geçen günlerinizi ömrünüz boyunca hatırlayacağınızı düşünüyorum. Tabi hayat yolculuğunda çok önemli bir virajı almış bulunuyorsunuz. Tabi şu anla iş bitmiyor. Çalışma, hayatın hiçbir dönümünde vazgeçilmez bir gerçek. Ne kadar gayet gösterirseniz o kadar başarınızda aratacaktır. Hayat başarısı ile akademik başarı hiçbir zaman örtüşmeyebiliyor. Akademik başarınızı kendinizde alt yapı gibi kullanacaksınız. Bunun üzerine yeni çalışmalar ve projelerle yolunuza devam edeceksiniz. Ben, sizlerin yeni hayat yolculuğunuza uğurlarken; yolunuz bahtınız açık olsun. Mezuniyetiniz kendinize ve ailenize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TUNÇ: “ÖĞRENCİLERİMİZ DE ARTIK BARTIN’IN FAHRİ HEMŞERİLERİ”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da Bartın’ın üniversite ile birlikte kabuğunu kırdığını ve büyümeye başladığını belirterek “Bugün Bartın’ımızda bir sevinci paylaşıyoruz. Bartın Üniversitesi’nin mezunları bugün Bartın Stadyumuna sığmadı. Bartın Üniversitesi artık Bartın’a da sığmıyor. Bartın, üniversite ile birlikte kabuğunu kırıyor ve üniversite büyüdükçe inşallah Bartın da büyümeye devam edecek. Öğrencilerimizin aileleri bugün hem Bartın’ın buranın güzelliklerini görmeye hem de evlatlarının mutluluklarını ortak olmaya gelmiş oldu. Öğrencilerimiz de artık Bartın sevdalıları, Bartın’ın fahri hemşerileri ve belki de bir kısmı memleketine dönmeyecek. Ama gidenler de Bartın’a inşallah tekrar gelecekler. Bugün burada Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden, her vilayetinden insan var. Üniversite demek bir şehri Türkiye’ye hatta dünyaya açmak demektir. Bartın Üniversitesi ile de Bartın 2008 yılında Türkiye’ye, dünyaya açıldı. Kurulu Kanun Teklifinde imzam olan Bartın Üniversitesi ile gurur ve onur duyuyorum. Kuruluşundan bu yana başta Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Kaplan gerçekten çok büyük gayretler gösterdi, akademisyenleri ve çalışma arkadaşlarıyla beraber Üniversiteyi bu seviyeye getirdi. Yeni kampüs alanımızda çalışmalar devam ediyor, bölgemizin en prestijli üniversitesi Bartın’da yeşeriyor” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam