THK ve Atatürk İlkokulu’ndan uçurtma şenliği

Ağdacı semaları renklendi

THK ve Atatürk İlkokulu’ndan uçurtma şenliği Güncel

Nurdan Eroğlu

Türk Hava Kurumu (THK) Bartın Şubesi ile Atatürk İlkokulu tarafından 3 yıldır düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Uçurtma Şenliği bu yıl da düzenlendi.   Bartın merkeze bağlı Ağdacı da düzenlenen şenlikte öğrenciler, gökyüzünü birbirinden renkli uçurtmalarla süslendi. Şenlikte çuval, yumurta gibi yarışmaların da yapıldığı şenlikte basın mensupları da çocukluklarına dönerek kendi arasında çuval yarışı yaptı. Yarışmayı Bartın Halk Gazetesi’nden Ahmet Karadeniz kazandı.

Türk Hava Kurumu (THK) Bartın Şubesi ile Atatürk İlkokulu tarafından 3 yıldır düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Uçurtma Şenliği bu yıl da düzenlendi.   Bartın merkeze bağlı Ağdacı da düzenlenen şenliğe Türk Hava Kurumu Bartın Şubesi Başkanı Sabri Aktaş ve yönetim kurulu üyeleri, Atatürk İlkokul Müdürü Kadir Uğur, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.  Türk Hava Kurumu Bartın Şubesi Başkanı Sabri Aktaş şenlikte yaptığı açıklamada Bartın’da bir havacılık merkezi olmasını çok istediklerini ama  THK’nin ekonomik durumundan dolayı yer tahsis edilmesine rağmen bunu gerçekleştiremediklerini söyledi. Aktaş, “Türk Hava Kurumu olarak (THK) Atatürk İlkokulu’nun düzenlediği uçurtma şenliğine katıldık. Okul müdürümüzü başta olmak üzere öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. THK yönetimi olarak bu etkinliğe destek oluyoruz. THK olarak havacılık faaliyetlerimizi merkezlerimizde sürdürüyoruz. Böyle bir ortamda Bartın’da da bu yıl bunu sürdürebilmeyi gönül isterdi. Bu konuda tabi yer çok önemli. Pilotlarımızın kalkış yapabileceği bir yer olması lazım. Yer seçimi yapılamadığı için bunu gerçekleştiremedik. Ancak THK gençlere destek olmak için çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Bartın Şubesi olarak bizler de Bartın’daki gençlerimizi öğretmenleriyle birlikte eğitim kurslarına gönderiyoruz ve onların havacılık faaliyetlerine katılmalarını sağlıyoruz” dedi. 

AKTAŞ: “KURSLARIMIZ ÜCRETSİZ”         

THK Bartın Şubesi olarak Bartın’daki öğrencileri havacılık faaliyetlerine özendirmek ve onların bu faaliyetleri yerinde görmesi için eğitim merkezlerine gönderdiklerini söyleyen Aktaş şöyle devam etti:

“Bu yıl da bu konuda bize müracaatlar var ve onları inşallah önümüzdeki günlerde eğitim merkezlerine göndereceğiz. Eğitim merkezinde yapılacak faaliyetlere katılacaklar. Birinci aşamayı bitirenler ikinci aşamaya gidiyor. Tabi bu süreç pilotluğa kadar devam ediyor. Paraşüt, planör, yelken kanat ve yamaç paraşütü şeklinde kurslarımı var. Bu kurslar tamamen ücretsiz. Hatta gençlerimizin konaklamaları dahi ücretsiz. Amacımız gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlamak, onların havacılık faaliyetlerine ilgi göstermesi. Bu yıl da İnönü’de olacağız. Hatta bazı okullarımızla İnönü’ye geziler düzenleyeceğiz. Bu gezilerde öğrencilerimiz konaklayarak havacılık faaliyetlerini izleyecekler.

“BU TÜR FAALİYETLERİN HAVACILIK MERKEZİNDE SÜRDÜRÜLMESİNDEN YANAYIZ”     

Bizim 3-4 yıl önce İl Özel İdaresi’nden tahsis ettiğimiz bir alan vardı. Ancak kurum olarak kendi bünyemizde bir kriz yaşadık. Bundan dolayı da biz bu alanı faaliyete geçiremedik. Faaliyete geçirebilseydin çocuklarımız bu ve bunun gibi faaliyetlerini o alanda yapacaklardı. Terkehatipler Köyü’nün orada 300 dönümlük bir arazi bize tahsis edilmişti. Ama kurumumuz ekonomik olarak tekrar güçlenirse Bartın’da bu tür faaliyetlerin havacılık merkezinde sürdürülmesinden yanayız. Çünkü bu faaliyete ilgi yoğun. Eskişehir İnönü’de, Sinop’ta, Erzincan’da, Antalya’da bizim havacılık eğitim merkezlerimiz var. Bu havacılık eğitim merkezlerimizde yıl da ortalama 12 bin, 13 bin gencimiz havacılık faaliyetlerine katılıyorlar ve eğitimden geçiyorlar.

“EĞİTİM GÖRENLERİN ARASINDA PİLOT OLANLAR DA VAR”

Bu gençler arasında pilotluğa kadar yükselen gençlerimiz var.  Aynı zamanda bu gençlerimize kurumumuzda iş imkanı da sağlanıyor. Lise düzeyindeki gençlerimizin de kurumuzdan faydalanabilmesi için Havacılık ve Uzak Bilimleri Üniversitesi’ni kurduk. Burada da faaliyetimizi sürdürüyoruz. Ankara, Eskişehir ve İzmir’de bölümleri mevcut. Bu bölümlerde yetişen gençlerimiz hava meydanlarında iş bulabiliyorlar. Pilot olanlar var. Mühendislik Fakültesini bitirenler uçakların bakım ve onarımında çalışabiliyorlar. Kurumumuz bu şekilde ülke genelinde hiçbir yerden destek almadan sadece kendi imkanlarıyla bu faaliyetlerini sürdürüyor.”

UĞUR: “BU ETKİNLİĞİ 3 YILDIR SÜRDÜRÜYORUZ”

Atatürk İlkokul Müdürü Kadir Uğur ise  okul olarak 3 yıldır bu etkinliği sürdürdüklerini ve bundan sonrada sürdürmek istediklerini ifade  etti. Uğur, Okul olarak aldığımız kararla sosyo-kültürel faaliyetler kapsamında 3 yıldır bu faaliyeti sürdürüyoruz. Bundan sonra da yapmaya çalışacağız. Amacımız öğrencilerimize eğlenceli bir şekilde Türk havacılığını sevdirmek ve onların eğlenceli bir şekilde birlik ve beraberliğini saplamak” dedi.

AHMET KARADENİZ GEÇİT VERMEDİ

Öğrenciler, gökyüzünü uçurdukları birbirinden renkli uçurtmalarla süsledi. Şenlikte ayrıca yine çocuklar için çuval, yumurta yarışı gibi çeşitli yarışlar da yapılırken basın mensupları da çocukların bu eğlencesine dahil oldu. çocuklar kendi aralarında çuval yarışı düzenleyen basın mensuplarına yarış boyunca  bol bol tezahürat etti. Yarışın galibi ise Bartın Halk Gazetesi’nden Ahmet Karadeniz oldu.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam