Tübitak 4006 bilim şenliği fuarı açıldı

Genç mucitler iş başında

Tübitak 4006 bilim şenliği fuarı açıldı Güncel

Nurdan Eroğlu

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Tübitak 4006 Bilim Şenliği Fuarı açıldı. Bu yıl 60 öğrencinin katıldığı ve 19 öğretmenin görev aldığı fuarda 10 araştırma, 10 da uygulama olmak üzere 20 proje yer alıyor.

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Tübitak 4006 Bilim Şenliği Fuarı açıldı. Okulda düzenlenen fuarın açılış törenine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışı ise Başkan Akın, Müdür Demir ve Müftü Gündüz birlikte gerçekleştirdi. Açılışın ardından davetliler fuarda yer alan projelerin hepsini teker teker gezerek projeleri hazırlayan öğrencilerden ve öğretmenlerden projeler hakkında bilgi aldı.

“ISIRGANDAN PASTA OLUR MU?” DEMEYİN!

Bu yıl 60 öğrencinin katıldığı ve 19 öğretmenin görev aldığı fuarda 10 araştırma, 10 da uygulama olmak üzere 20 proje yer alıyor. Fuarın en dikkat çekici projesi ise sağlık açısından birçok faydasının olduğu bilinen ısırgan otundan yapılan pastalar ve tatlılar oldu. Projenin çıkış noktasını ise çok eskilerden beri çeşitli tedavilerde kullanılan ısırgan otunun tüm olumlu özelliklerine ve ülkemizdeki tüm bölgelerde kolay ve ucuz bulunabilen bir bitki olmasına rağmen gıda tüketiminde sınırlı kullanılması oluşturuyor. Projede ısırganın özellikle çocukların severek yediği yaş pasta ve keklerin yapımında kullanımını sağlamak amaçlanmış. Isırganın hem yapraklarının hem de tohumlarının ayrı ayrı faydaları olduğu saptanmış. Her bitkide olduğu gibi ısırganın da aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir besin maddesi olduğu görülüyor. Altın ısırgan projesiyle ısırganın kabarması istenilen pastacılık ürünlerinde sonucu olumlu yönde arttırdığı tat, koku, lezzet ve pişmişlikte istenilen sonuçlar gözlenmiş. 

ÇEVİR BÖREK YANMASIN

Fuarda bu bölgenin yöresel ürünü olan su böreğiyle ilgili de proje geliştirilmiş. Çevir börek yanmasın projesinde böreği ocak üzerinde döndürülerek pişirme esnasında böreğin altı ve üstü yanmadan  pişirilmesi sorununa çözüm aranmış. Bu konuda bir tasarım yapan öğrenciler yaptıkları tasarım sonucunda börek çevirme işini de kolaylaştırmış.

ATIK KIYAFETLERE SON

Fuarda kıyafetlerle ilgili projede bulunuyor. Yeniden tasarlanan kıyafetler projesiyle kullanım sonucu deforme olmuş ya da artık giyilmeyen kıyafetlerin yeniden tasarlanarak tekrar giyilebilir bir kıyafete dönüştürmek ve bu şekilde geri dönüşüme katkıda bulunmak amaçlanmış.

FUARDA TEKNOLOJİ DE UNUTULMAMIŞ

Fuarda teknolojiyle ilgili projelerde yer alıyor. Mikro teknolojilerin bilgisayar gelişimine etkileri projesinde öğrencilerin gelişen teknolojileri ve bilişim teknolojileri alanındaki gelişim aşamalarını daha yakından incelemelerini ve gelecekteki bilgisayar teknolojisinin gelişimi hakkında fikir sahibi olmaları sağlamak amaçlanmış. Projeyle yakında geçmişte izlediğimiz bilim kurgu filmlerindeki o zaman için ulaşılmaz ve imkansız gibi görünen teknolojinin şuanda kullandığımız teknoloji olduğu görülmüş.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam