Öğrencilere enerji verimliliğini anlattılar

Niçin enerji verimli kullanılmalı?

Öğrencilere enerji verimliliğini anlattılar Güncel

 

Nurdan Eroğlu

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından “Verimlilik Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Bartın Enerji Derneği Başkanlığı ile “Enerji Çocuk” bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda öğrencilere enerji verimliliğinin önemi anlatılırken Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, “Verimlilik anlayışı toplumumuzda yerleştirmek istediğimiz çok önemli bir anlayıştır” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 81 ilde gerçekleştirilen “Verimlilik Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Bartın Enerji Verimliliği Derneği Başkanlığı’nca “Enerji Çocuk 2017” isimli bir program gerçekleştirildi. Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) Müdürü Zafer Çakan, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, Bartın Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Mehmet Kemik, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, dernek üyeleri ve öğrenciler katıldı.

CANGİ: “VERİMLİ OLMAK AZ KULLANMAK DEĞİLDİR”

Programın açılış konuşmasını yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, verimliliğin önemini anlattı. Cangi, “Verimlilik anlayışı toplumumuzda yerleştirmek istediğimiz çok önemli bir anlayıştır. Verimli olmak az kullanmak, tasarruflu olmak, idare etmek demek değildir. Verimli olmak gerçekleştirmek istediğiniz bir amacı öncelikle onu engelleyen unsurları en doğru zamanda ve en doğru yerde en doğru kararları vererek ortadan kaldırmaktır. Verimliliğin matematiksel tanımı varsa da biz sözel olarak mesela en verimli ders çalışma amacımız için önce bizim en verimli ders çalışmamızı engelleyen unsurları yazıya dökmeliyiz sonra bunları peyderpey ortadan en akılcı şekilde kaldırmalıyız. Amacımız en verimli ders çalışmak olduğu gibi başka hedefler içinde bu çalışmaları yapabilirsiniz. Verimlilik en doğru yerde en doğru zamanda en akılcı kararları vermek demektir. İşte bunun içinde her türlü kararımızda dikkatli, olmalıyız. Unutmamalıyız ki vereceğimiz kararlar bizim hayatımızı şekillendirmektedir. Kullandığımız suyu en akılcı şekilde verimli olarak kullanmalıyız yine kullandığımız elektriği en akılcı ve en doğru şekilde kullanmalıyız, kullandığımız zamanımızı ise yine en doğru yerde ve en verimli işlerde kullanmalıyız” dedi.

ENERJİ NİÇİN VERİMLİ KULLANMALI?

Bartın Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Mehmet Kemik de enerjiyi neden verimli kullanmamız gerektiğini anlattı.  Dernek tarafından yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Kemik şunları söyledi:

 “En önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar hızla tükeniyor. Enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Kullandığımız enerjinin yüzde 70’ini yurtdışından döviz ödeyerek satın alıyoruz. Evimizde ve ulaşımda tükettiğimiz enerjinin faturası aile bütçemizin en önemli kalemlerindendir. Enerji faturalarımızı düşürmek ve aile ekonomisi katkıda bulunmak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli kullanalım. Binalarımızda alacağımız bazı önlemler ve enerji tüketim alışkanlıklarımızdaki küçük değişiklikler bizlere çok şeyler kazandıracaktır.

2023’E KADAR 150 MİLYAR TL KAYNAK HEDEFLENİYOR

Başarılı kampanyalar ve etkinlikler düzenleyerek toplum üzerinde enerji verimliliği konusunda kısa zamanda farkındalık oluşturmayı başaran Derneğimiz; Enerji Takımı Projesi içerisinde yer alan Enerji Hanım, Enerji Çocuk, Enerji Verimli Sanayi ve Enerji Verimli Ulaşım çalışmaları ile farklı kurumsal paydaşlar ve sektörler arasında enerji verimliliği konusunda bilinç oluşturmayı amaçlamaktadır. Enerji Takımı Projesi ile 2023 yılına kadar 150 milyar TL kaynak oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca daha sonradan takıma katılan Enerji Verimli Ürün Etiketi Projesi ile de ürünlerin Enerji Verimliliği konusunda Türkiye'de de tek bir noktadan enerji verimli ürün niteliğinde olup olmadığının tespit edilmesi çalışmalarına başlanmıştır. Farklı kesimlerde farklı çalışmalarla toplumda enerji verimliliği konusunda bilinç oluşturan Derneğimiz, son olarak ise ‘Enerji Verimli Bina’ projesi ile kamuoyunun karşısına çıkmayı planlamaktadır.

21 İLDE EĞİTİMLER DÜZENLENDİ

Enerji tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biri ailedir. Ailede günlük faaliyetlerin sürdürülmesinde ve tüketimde karar verici kişi olarak ise kadınların önemli bir rolü bulunmaktadır. ‘Enerji Hanım’ Projesinde enerji verimliliği çalışmalarına vurgu yapılarak, başta evlerde olmak üzere ülke genelinde kadınlarımızın enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi ve bu yolla önce ev ekonomisine, sonra ülke ekonomisine katkıda bulunmasının sağlanması amaçlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile Aralık 2012’de tanıtımı yapılan ‘Enerji Hanım’ projesi kapsamında 21 ilde eğitimler düzenlenmiş olup 34 bin kadına ulaşılmıştır.

FATURALARDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Eğitimler sırasında sorulan sorulara doğru cevap veren hanımlara enerji verimliliği sağlayan ürünler hediye edilmiştir. Kayseri, Denizli, Konya, Bursa, Kocaeli, Van, Edirne, Malatya, Kars, Şanlıurfa, Trabzon, Sinop, Diyarbakır, Mersin, Adana, İzmir, Hakkâri, Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Sivas illerinde eğitimler düzenlenmiştir. ‘Enerji Hanım’ projesi kapsamında programa katılan hanımların eğitim sonrasındaki enerji tüketim alışkanlıklarının araştırılması yönünde bir anket çalışması yapılmıştır. Anlatılanları evlerinde kesin olarak uygulayan bayanlar, elektrik faturalarında 20-35 TL arasında bir düşüş olduğu bilgisi paylaşmaktadırlar. Bu da projede öngörülen yılda bir çeyrek altın tasarruf miktarına denk gelmektedir. Türkiye geneline yayıldığında bu rakam, ülkenin enerji harcamalarına ayırdığı 4 milyar TL’lik bir bütçenin cebimizde kalması demektir. Bu para ile 100 adet okul veya 200 adet tam teşekküllü hastane yapmak mümkündür. Ülke genelinde büyük bir farkındalık oluşturmak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım Projesi, 2013 yılının en çok dikkat çeken projesi olarak medyada en fazla haberi yapılan çalışma olmuştur. Enerji Hanım Projesi, Paris COP 21 iklim Değişikliği Zirvesi’nde model proje olarak zirve katılımcılarına anlatılmıştır.

ÇOCUKLAR ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMAYI ÖĞRENECEK

Çocuklarımızın enerji kullanımı ve tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla yürütülen proje, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile başlamıştır. Enerji Çocuk Projesi ile binlerce çocuğun enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi, bu yolla önce ev ekonomisine, sonra ülke ekonomisine katkıda bulunması hedeflenmektedir. 17 Ocak 2014’te Ankara’da proje tanıtım toplantısı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği arasında protokol imzalandı. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 21 ilde toplam 336 okul ile çalışmalara başlandı. 2016 eğitim öğretim yılında 38 pilot ilimizde toplam 438 okulumuz ile çalışmalara devam edildi. 2017 eğitim öğretim yılında ise son 22 pilot ilimizde toplam 189 okulumuz ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Enerji Verimliliği Kulüp Çalışması ve Enerji Çocuk Kulüp Üyeliği, ‘Enerji Verimliliği’ konulu resim yarışması, Enerji Çocuk Yönetim Kurulu Toplantısı, Enerji Çocuk Naz ve Arkadaşları Tiyatro Gösterisi proje çerçevesinde yürütülen başlıca çalışma Ayrıca Enerji Çocuk Naz için hazırlanan çizgi film çalışmasının da en yakın çalışmalarımız devam etmektedir. 2015 eğitim öğretim yılında 21 pilot ilde düzenlenen ‘Evlerde Enerji Verimliliği’ konulu resim yarışması 2015-2016 eğitim öğretim yılında 38 pilot ilde ‘Okullarda Enerji Verimliliği’ konu başlığı altında düzenlenmiştir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında ise geriye kalan 22 pilot ilde ‘Küresel Isınma ve Enerji Verimliliği’ konu başlığı altında afiş yarışması olarak yapılacaktır.

2017 YILI İÇİN YAPILACAK ÇALIŞMALAR NE?

İlimizde de İl Halk Eğitim salonunda 10’a yakın ilköğretim öğrencilerinin katıldığı enerji çocuk tiyatrosu yapılmıştır. Ayrıca enerji çocuk fuarında ödül alan öğrencilerimize genel başkan İbrahim Çağlar tarafından laptop bilgisayarla ödüllendirilmiştir. Türkiye nezdinde yapılan enerji çocuk resim yarışmasında ödül alan üç okul ve öğrencilerimize hediyeler; İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir ile birlikte hediyeleri ve plaketleri verilmiştir.

İŞLETMELERİN FATURALARINDA YÜZDE 30 AZALMASI HEDEFLENİYOR

‘Enerji Verimli Sanayi’ projesi ile Organize Sanayi Bölgesinde farkındalık oluşturup, işletmelerdeki çalışanlara verimlilik anlayışının yerleştirilmesi ve sanayideki ufak değişikliklerle verimliliğin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Enerji verimliliğini artıran projelere yatırım yapan sanayiciler, yatırımın yapıldığı bölgeye bakılmaksızın 5. bölgeye yapılan yatırımlardan faydalanacaktır. Proje ile kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör iş birliği içerisinde 10 yılda ülke ekonomisine 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu sağlanması ve işletmelerin faturalarının yüzde 30 azalması hedeflenmektedir. İlimizde Bartın T.S.O. toplantı salonunda ilimizdeki sanayici ve işadamlarımıza Enerji Verimli Sanayi Paneli yapılarak konunun önemi ve yapılması gerekenler anlatılmıştır. Organize Sanayi Bölgelerinde hayata geçirilen çalışma kapsamında; işletmelerin, enerji verimliliğini sağlayacak uygun projelerin ortaya konulması amacıyla enerji etütleri yapılmış, enerji tasarrufu açısından enerji verimliliği değerlendirilmiş, enerji tasarruf odakları belirlenmiştir. Öncelikle 7 bölgenin her birinden bir il seçilerek ilgili ildeki OSB'de faaliyet gösteren işletmelerin, enerji verimliliğini arttırmak için yapılması gereken faaliyetler tespit edilmiş ve enerji verimliliğini arttırmak için yapılabilecek çalışmalar hakkında farkındalık oluşturmak adına bir araştırma çalışması yapılmıştır. Konya, Kocaeli ve Zonguldak’ta eğitim çalışmaları tamamlanmış olup diğer illerde de eğitimler verilecektir.”

Konuşmaların ve sunumun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, KYK İl Müdürü Zafer Çakan ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi’ye plaket verildi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam