Erdoğan 3 yıl sonra yeniden genel başkan

Tunç: “Yeni atılım dönemi için hazırız”

Erdoğan 3 yıl sonra yeniden genel başkan Siyaset

Nurdan Eroğlu

AK Parti günlerdir beklenen 3. Olağanüstü Büyük Kongresi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden AK Parti Genel Başkanı olduğu kongreye Bartın’dan da çok sayıda partili katıldı. kongreye katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla atmosferi takipçilerine aktarırken paylaşımına “Yeni atılım dönemi için hazırız. Kurucu Liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan aramızda.  Hoş geldiniz Sayın Cumhurbaşkanım” notunu düştü.

AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı. Kongrede tek aday olarak yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 414 oyla 3 yıl sonra yeniden genel başkan olarak seçildi.  Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleşen AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav’ın yanı sıra AK Parti Eski İl Başkanı Yaşar Arslan, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, 22. Dönem Bartın Milletvekili Asım Kulak, AK Parti 25. dönem  Bartın Milletvekili Adayı Mustafa Yelkenci, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, il yönetiminde yer alan Yusuf Ziya Aldatmaz, Turhan Kalaycı, Murat Yıldırım, Mustafa Zengin, Ramazan Taş, Muzaffer Yelkenci, Sercan Durası, Feride Özkardaş, Dilek Acar, Zeliha Aksoy Kaya, Sabri Açıkgöz, Hüseyin Demirci, Göksel Candan, İsmail Toksöz, Dinçer Çavuşoğlu, Halil Kökoğlu, Uğur Yılmaz, Ali Eyüpustaoğlu ve Kerem Aydın gibi birçok isim katıldı.

ERDOĞAN DA OY KULLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Arena'ya birlikte geldi. Önce dışarıda bekleyen kalabalığa hitap ettiler, ardından salona giriş yaptılar. Erdoğan'ın salona girişi sırasında "15 Temmuz Demokrasi Marşı" çalındı. Yöresel kıyafetli çocuklar tarafından karşılanan Erdoğan daha sonra eşi, Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile salondaki platform üzerinden izleyicilere beyaz ve kırmızı karanfiller dağıttı. Bu sırada Erdoğan'ın seslendirdiği "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" şiiri okundu. Kurucu genel başkan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan da kongrede oy kullandı. 

KONGREDE PANKART ŞOV

Kongre salonunda kürsünün iki tarafına Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın resimleri ile Türk ve AK Parti bayrakları asıldı. ​Tribünlerdeki büyük pankartlarda ise 'Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek', 'Millet, Bayrak, Vatan, Devlet', 'Sağlam İrade, Güçlü Türkiye', 'Millete Efendilik İçin Değil, Millete Hizmet İçin Varız', 'Değişimin Lideri Milletin Partisi', 'Hep Birlikte Yeni Hedeflere', 'Kutlu Dava Güçlü Türkiye' pankartları dikkat çekti. Kongrede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın A takımı belli oldu. 50 kişiden oluşan Merkez Karar Yönetim Kurulu’na 19 yeni isim girerken, 19 isim de liste dışı kaldı.

PARTİ TÜZÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİK

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Tüzük Değişikliği Komisyonunca hazırlanan parti tüzüğünün 11 maddesine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi. Buna göre, tüzüğün "Temel Amaçlar" başlıklı 4. maddesine, "AK Parti, köklü devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesini siyasetinin merkezi olarak görür. Milletin tüm fertleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder. Bayrağımız bağımsızlığımızın ortak sembolüdür. Şehitlerimizin emaneti olan, milletimizin üzerinde yaşadığı, bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak, vatanımızdır. Devlet, milletimizin ortak eseridir. AK Parti, yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder." fıkrası eklendi.

Tüzüğün 69. maddesinin 3. fıkrasına "Ancak en az 5 delegece imzalı yazılı teklif gelmesi halinde, genel başkan ve diğer bütün seçimlerin aynı anda yapılmasına büyük kongrece karar verilebilir. Bu halde 76. maddenin 3. fıkrası uygulanmaz." ibaresi eklendi. Değişiklikle genel merkez ve diğer merkez organ seçimlerinin aynı anda yapılmasına imkan sağlanacak. Tüzüğün 73. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "Genel Başkanın yokluğunda" ibaresi "Genel Başkanın veya Genel Başkan Vekilinin yokluğunda" şeklinde değiştirildi. Söz konusu maddeyle Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantılarına başkanlık etme konusundaki temel ilke düzenlendi. Ayrıca tüzüğün 74. maddesinin 4. fıkrasında yer alan "Gerek görülen yerlerde teşkilat kurmak" ibaresinden sonra "kaldırma" ibaresi eklenirken, 14. fıkradaki "yürütme organlarının" ibaresi "yönetim ve yürütme organlarının" şeklinde yeniden düzenlendi.

"ÜÇ DÖNEM KURALI" ESNETİLEBİLECEK

İlgili maddenin 16. fıkrası "Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu ile diğer ilgili kanuni mevzuatın açıkça yasakladığı veya sınırladığı konular ile tüzükte belli bir Genel Merkez organının görev ve yetkisinde olan konular dışında parti politikaları, adaylık şartları ve kısıtlamaları, seçimler ve benzeri konularla ilgili her türlü prensip veya istisnai nitelikte kararlar almak ve uygulamak gibi görevler yapar, yetkiler kullanır." şeklinde değiştirildi. Buna göre, partideki "üç dönem kuralı" devam edecek ancak MKYK, gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturulacak. MKYK, bu alanlarda parti politikaları dikkate alınmak suretiyle inisiyatif kullanma yetkisiyle donatılacak. Değişiklikle partinin il, ilçe ve belde teşkilatlarının kurulması yanında kaldırılmasına yönelik yetkiyle bu teşkilatların yönetim organ üye sayılarının tüzükte belirlenen asgari ve azami üye sayıları kapsamında belirlenmesi yetkisi MKYK'ya verildi.

GENEL BAŞKAN VEKİLLİĞİ GETİRİLDİ

AK Parti Tüzüğü'ne "77/A" sayılı yeni madde eklendi. Tüzüğe eklenen "Genel Başkan Vekili" başlıklı maddeye göre, genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenecek. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri yürütecek, yetkileri kullanacak. Genel başkanın yokluğunda, genel başkan vekili MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık edecek. Bu madde hükmü, yan kuruluşlarla genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmayacak. Düzenlemeye göre bir genel başkan vekili belirlenecek, alt kademeler ise "kademe başkanlarının vekili" şeklinde statü oluşturamayacak.

MYK'NIN OLUŞUMU NASIL OLACAK?

Tüzüğün 79. maddesinin birinci fıkrasına "Genel Başkan Vekili" ibaresi eklendi. İlgili maddenin ikinci fıkrası, "TBMM Parti Grup Başkanı ve Grup Başkan Vekilleri dışındaki MYK üyeleri, Genel Başkan tarafından MKYK üyeleri arasından belirlenir." şeklinde, üçüncü fıkrasındaki "Genel Başkanın yokluğunda" ibaresi ise "Genel Başkanın veya Genel Başkan Vekilinin yokluğunda" olarak değiştirildi. Maddeyle MYK'nın oluşumu, üyelerinin belirlenmesi usulü ve toplantıya başkanlık etme konusu yeniden düzenlendi. Ayrıca tüzüğün 81. maddesinin kenar başlığı "Genel Başkan Yardımcıları" şeklinde değiştirildi, "MYK'nın MKYK tarafından seçilen" ibaresi madde metninden çıkarıldı.

GEÇİCİ İHRAÇ VE KESİN İHRAÇTA DÜZENLEME

AK Parti Tüzüğü'nün 116. maddesindeki disiplin yaptırımları bakımından geçici ihracı gerektiren kurallar ve fiillerden bazıları, partiden kesin ihraç düzenlemesini içeren 117. madde kapsamına alındı.Buna göre, "seçimlerde, partiden olur almadan bağımsız aday olmak, diğer partilerin veya bağımsız adayların propagandalarını yapmak yahut parti adayları aleyhine çalışmak", "partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek çıkar sağlamak, partili olmayı nüfuz sayarak kötüye kullanmak" ve "usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak" fiilleri, tüzüğün kesin ihraç eylemlerini düzenleyen maddesine aktarıldı. Ayrıca, tüzüğün 116. maddesinin 2, 4 ve 6. fıkraları, "kesin ihraç cezası verilmesini gerekli kılan haller" arasına alındığı için yürürlükten kaldırıldı. Tüzüğün 149. maddesi, "Genel Başkan Vekili dışındaki Merkez Yürütme Kurulu üyesinin Bakanlar Kurulu üyeliğine atanması halinde, MYK üyeliği kendiliğinden sona erer" şeklinde yeniden düzenlendi. AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, söz konusu tüzük değişikliğine ilişkin hükümler madde madde oylandı ve kabul edilerek yürürlüğe girdi.

ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR VE KARARLILIK MESAJI

Kongrenin ardından teşekkür konuşması yapan Erdoğan, "Şahsımı bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördüğünüz için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bu kongre yeni bir başlangıçtır. Hizmetlerde yeni bir döneme giriyoruz. Yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceğiz. Bundan sonraki dönem icraatta da sıçrama dönemi olacak. 2019 yılına kadar milletimizin talebi olan reformları süretla hayata geçirmekte kararlıyız. 2019'a kadar büyüme ve istihdam rakamlarını hızla yukarıya doğru çıkartacağız" dedi.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam