Drahna çıkmaz sokak olmaktan çıkıyor

Tuz yolu yeniden hayata geçiyor

Drahna çıkmaz sokak olmaktan çıkıyor Güncel

Nurdan Eroğlu

Ulus’ta çıkmaz sokakta yer alan ve 6 köyden oluşan Drahna Bölgesinin çıkış kapısı olacak olan tarihteki adıyla Tuz Yolu şimdiki adıyla ise Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu en sonunda hayata geçiyor. Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER) tarafından proje tabanlı toplantı ve doğa yürüyüşü düzenlenirken bölgede incelemelerde bulunan Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürlüğü yol için olumlu görüş bildirdi. Tahmini olarak 7,5 kilometre uzunluğunda olan yolu Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü yapacak. Yolun tamamlanmasıyla birlikte Ulus’ta 6 köy ve 15 mahalleden oluşan Drahna Bölgesi, Cide 12 köyden oluşan Güren Bölgesi ve Pınarbaşı’da 20’ye yakın köyden oluşan Ayahna Bölgesi çıkmaz sokaktan kurtulacak.

Ulus’ta çıkmaz sokakta yer alan ve 6 köyden oluşan Drahna Bölgesinin çıkış kapısı olacak olan tarihteki adıyla Tuz Yolu şimdiki adıyla ise  Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu en sonunda hayata geçiyor.  Yol için Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER)  tarafından proje tabanlı toplantı ve doğa yürüyüşü düzenlendi. İlk olarak Drahna festival alanında projenin tanıtımı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve İl Başkanı Hüseyin Manav, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel, Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Arslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, DRAHNADER ve Bartın Dernekler Federasyonu (BARFED), köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

UZUN: “YILMAZ TUNÇ, BAKAN EROĞLU’NA PROJEYİ İLETTİ”

Toplantıda ilk olarak Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar,  Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından  hazırlanan festival alanı peyzaj projelerini tanıttı. Daha sonra ise BARFED Genel Başkanı Ahmet Yılmaz, Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu ile KDMP ve Bölge Turizminin Geliştirilmesi projesini aktardı. Yılmaz’ın kısaca projeyi anlatmasından sonra ise Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Drahna’nın öneminden bahsetti.  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un bağlantı yolu projesini  Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na ilettiğini ifade eden Uzun, “Sizin her zaman samimiyetle ve içtenlikle hazırladığınız bu tarz programlar bize hep iyi geliyor. Sizin sayenizde bu güzel Drahna Bölgesinin temiz havasını içimize çekiyoruz. Burada 13 kere festival gerçekleştirdiniz.  Bu festival bölgemizin tanıtımına hizmet eden bir festival. Bu festivalin daha iyi olması için sürekli bir gayret içerisindesiniz. Bu gayreti her zaman destekliyoruz. Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun en son Bartın’a yaptığı ziyarette bugün burada toplanmamızı sağlayan Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu projesini kendilerine iletti. Bende o toplantıdaydım. O günden bugüne kadar bölge müdürlerimiz de yolun yapılması planlanan alanda ciddi çalışmalar gerçekleştirdiler.  Bu projenin Sayın Valimizin de katkılarıyla hayata geçeceğine inanıyorum.  Bölgemize yapılan her hizmet her faaliyet bizler için çok önemli. Ulus doğayla iç içe olabileceğiniz bir yaşam alanı. Drahna Vadisi de bölgemizin doğa turizmi açısında önemli bir parçası. Bu bölge için yapılan her proje bize yeni ufuklar açacaktır. Buna yürekten inanıyorum.  Yapılan çalışmalara emek harcayan herkese bu emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞEL: “BU YIL 180 KÖYDE 2 B TAMAMLANACAK”

Hasan Hüseyin Uzun’un ardından konuşma yapan Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel ise bölgede incemeler yaptıklarını ve yolun açılması için bir sorun olmadığını söyledi. Yolun Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından açılacağını ifade eden Başel şu bilgileri verdi:

“Bartın’ın yüzde 59’u ormanlarla kaplı.  Ormanlarımızın yüzde 36’sında ekonomik faaliyetler geçekleştiriyoruz. Yüzde 64’ünde ise ekolojik ve sosyal faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Bartın’da orman kadastrosunu bitirdik. Bu yıl ise köylülerin kabusu haline gelen 2 B’yi 180 köyümüzde bitiriyoruz. Artın Bartın’da 2 B alanı olmayan ve vatandaşla sorunu olan hiçbir alanımız kalmayacak.  Bartın’daki vatandaşlarımıza ormanları korudukları için teşekkür ediyoruz. Biz de artık vatandaşımızın elinden çalıştıkları tarlaları ellerinden almayacağız. 2 B olmadığı için biz o alanlar orman yapmıştık. Ama şimdi 2 B incelemelerini yapıyoruz. Ufak tefek aksaklıkların dışında artık Bartın’da 2 B sorunu tarih olacak.

“YOLUN YAPILABİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Biz aynı zamanda ormanlarımızı yakınlardan korumak için doğasına uygun orman yolları da yapıyoruz. Bu şekilde ormanlarımızı ulaşıma da açıyoruz. Ulus’ta bu yıl 50 kilometrelik orman yolu yapacağız. Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolunun yapılacağı arazide incelemelerde bulundu. Araziyi arkadaşlarımızla ve muhatlarımızla birlikte gezdik.  Biz bu arazide bu yolun yapılabileceğine inanıyoruz. Projenin bir kısmı Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürümüzle birlikte bu konuda bir rapor hazırlayıp onu da Genel Müdürlüğe sunacağız. Bu yol inşallah yapılır. Bizler bu yolun yapılabileceğine inanıyoruz. Bizim felsefemiz önce insan. Biz ormanlarımızı koruyacağız ama aynı zamanda insanımıza da hizmet edeceğiz.”  

BAŞYİĞİT: “MUTABAKATIMIZI SAĞLADIK”

Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, yolun yapılabilirliği konusunda mutabakat sağladıklarını belirtti. Başyiğit şu ifadelerde bulundu:

“Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğümüz adına bizler Küre Dağları Milli Parklar Müdürlüğümüzle birlikte burada korunan alanların değerlendirmesini yaparak yolun yapılabilirliği konusunda çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Bu yolla ilgili bugüne kadar çeşitli çabalar gerçekleştirilmiş.  En son Sayın Vekilimiz bu yolla ilgili taleplerini Sayın Bakanımıza illetiler. Sayın Bakanımızın da bu yolla ilgili bizlere olumlu talimat verdi. Biz de o çerçevede çalışmalarımıza başladık. Bu konuda da aşağı yukarı son noktayı koyduk.  Bu yolun yapılabilirliği konusunda mutabakatımızı sağladık.

“GEREKLİ ÇALIŞMALARIMIZI BAŞLATACAĞIZ”

 Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz orman standardında yolun yapılmasında bir sıkıntı olmadığını kaydetti. Bizim de belirlediğimiz bir güzergah var. Küre Dağları Milli Parkımız dünyada, ülkemizde ve bölgemizde çok önemli bir konuma sahip.  Buranın korunmasıyla ilgili herkesin bir hassasiyeti olduğunu biliyorum. Bu gölgede turizm adına yapılması gereken ne varsa hepsini gerçekleştireceğiz. Bunları da yapmamız gerekir. Ancak bunları yaparken bizim koruma ve kullanma dengesini iyi kurmamız gerekiyor.  Bu proje içinde yol güzergahını değerlendirdiğimizde mevzuatımız açısından bir problem görünmüyor. İnşallah bunun adımlarını atıyoruz. Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz etüt çalışmalarına başladığında biz de gerekli çalışmalarımızı başlatacağız. Bu yolun bitip hizmete girmesini bizler yürekten destekliyoruz. İnşallah bölge halkımız açısında hayırlı olur.

TUNÇ: “DERNEĞİMİZ GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPIYOR”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ta yaptığı konuşmada DRAHNADER’in faaliyetlerinden, Küre Dağları Milli Parkının ve yolun öneminden bahsetti. Tunç şunları söyledi:

“Drahna Derneği 2005 yılında İstanbul Pendik’te kuruldu. Ben de o sıralarda Pendik’te bulunuyordum. Açılışında sizlerle birlikteydik. Memleketimize hizmet etmek, büyük şehir de Ulus’taki kültürümüzü yaşatmak ve memleketle bağları koparmamak amacıyla kuruldu ve 2005’ten bu yana da belirlediği amaçlar doğrultusunda hizmetlerini gerçekleştiriyor. 13 kere burada festival gerçekleştirildi. Festivallerin hemen hemen hepsine katılarak yine sizlerle bir araya geldik. Birlik beraberlik, kaynaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini gösterdiniz. Hepinize bunun için teşekkür ediyorum. Bu işte emeği olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da derneğimiz güzel çalışmalar yapmaya devam edecek.

“BAĞLANTI YOLUNU HER FIRSATTA BAKANIMIZA DİLE GETİRDİK”

Drahna-Cide bağlantı yolunu Sayın Valimiz ve Bölge Müdürlerimizle birlikte yerinde göreceğiz. Bölge Müdürlerimiz yolun yapılacağı alanı daha önce gezip görmüşler ve yapılabilirliği noktasında görüşlerini belirttiler. Bu bizim için müjdeli bir haber. Daha önce Sayın Bakanınız Veysel Eroğlu’ya konuyu ilettik. Birkaç kere bu konuda görüştük. Drahna-Cide bağlantısının olması gerektiğini hem Bartın’da hem de Ankara’da bir araya geldiğimiz her fırsatta dile getirdik. Sayın Bakanımız Genel Müdürlere ve Bölge Müdürlerine talimatlarını verdi. Gerekli incelemelerin de bu talimatlar doğrultusunda yapıldığını görüyoruz. İnşallah bunu başaracağız.

“BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİMİZ YOLUN YAPILMASINA OLUMLU BAKIYOR”             

Drahna-Cide arasındaki bağlantıyı sağladığımızda gerçekten bölgemiz için önemli bir hizmeti yerine getirmiş olacağız. İçinde bulunduğumuz alan yani Küre Dağları Milli Parkı Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından dünyada korunması gereken 100 sıcak noktadan biri olarak belirlendi.  Dünyada artık yok olmaya yüz tutmuş ve korunması gereken endemik bitkiler ve hayvanlar bu gölgede bulunuyor. İşte bu nedenle burası dünyanın 100 sıcak noktasından biri. Avrupa’nın da PanParks üyesi olan 13 parkından biri. Türkiye’nin tek PanParks üyesi olan milli parkımız. Rahmetli Galip Arslan amcamızın bu konuda çok büyük emekleri vardır. Girişimleri sivil toplum kuruluşu olarak onlar başlattılar. Bu bölgenin korunması gereken bölge olması dolayısıyla da Drahna-Cide arasındaki bağlantı yoluyla ilgili uzun bir süre bürokratik yazışmalar gerçekleştirildi. Bu yazışmaların sonucunda Orman Bölge Müdürlüğümüz ve Doğa Koruma ve Mili Parklar Bölge Müdürlüğümüz yolun yapılmasına olumlu bakıyor. Biz de kendilerine bu konuda gerekli desteği vereceğiz.

“BURADAKİ TIKALI DAMARI AÇMAMIZ LAZIM”

Buradaki tıkalı damarı açmamız lazım. Bu damarı açmazsak bu bölgede kriz olabilir. Bartın Üniversitesi tarafından hazırlana peyzaj projesine gelince gördüğümüz görseller gerçekten güzel. Ancak bu projenin yapıldığı takdirdeki maliyeti en az projenin kendisi kadar önemli. Uygulama projesini bir görmek lazım.  Fakat biz burası için yapılması gereken neyse İl Özel İdaremizle birlikte buna destek veririz. Şu bir gerçek ki Türkiye nereden nereye geldi. Görselini gördüğümüz  büyük şehirlerde olabilecek bu projede tabi ki buraya yapılabilir. Neden olmasın? Şuanda Drahna-Cide arasındaki bağlantı yolunu konuşuyoruz. Bundan 15 yıl önce ülkemizde 3,5 kilometrelik Bolu Dağı Tüneli yapılamamıştı.  Nereden nereye geldik. Şimdi Türkiye Bartın ile Kurucaşile arasında sadece Bolu Dağı Tünelinin 7 katı olan 22 kilometrelik tünel yapan bir ülke konumuna geldi.

“İŞTE HAZMEDİLEMEYEN BU!”

İşte hazmedilemeyen bu! Türkiye’yi kıskananlar bunu hazmedemiyor. Bunu hazmedemedikleri için Türkiye’nin başına PKK’sını FETÖ’sünü, DHKP-C’sini bela ediyor. Ama milletimiz birlik ve beraberliğini bozmayacak. Kenetlenmeye devam edeceğiz ve bu terör örgütlerinin hakkından da geleceğiz. Türkiye dünyada güçlü ülke olma yolundaki adımlarını bir adım dahi geri atmadan devam ettirecek. Bunun kararını sizler 16 Nisan’da evet diyerek verdiniz. Hepinize bunun için de teşekkür ediyorum. Bizim başımızı öne eğdirmediniz.

Küre Dağları Milli Parkı hem Bartın’ın hem de Kastamonu’nun bir değeri. Küre Dağları Bölge Müdürlüğü ilimizde kuruldu. Bu Bartın için bir fırsattı. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Buna biz sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkar. Küre Dağları Bölge Müdürlümüze gerekli imkanları sağladık.  Ulus’a Kocagöz Konağını tahsis ettik ve etnografya müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Bartın merkezde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün eski tarihi binasını Sayın Valimizin katkılarıyla Küre Dağları Müdürlüğüne tahsis ettik. Bizler müdürlüğümüze sahip çıkmaya devam ediyoruz.

KOZANLI KÖYÜNE ZİYARETÇİ MERKEZİ

Ulus’taki ziyaretçi merkezlerimizi çoğaltmak istiyoruz. Kozanlı Köyümüzdeki Okulu ziyaretçi merkezi yapmamız ve bu yönde programa aldırmamız lazım. Ulukaya ziyaretçi merkezimize Türkiye’nin değişik yerlerinden yılda 25 bin öğrenci geliyor. Bu öğrencilerimiz Kozanlı’ya kadar çıksın. İnşallah bunları da gerçekleştirmek nasip olur. Memleketimiz için ne yapılması gerekiyorsa biz her zaman buna hazırız. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

DİRİM: “BUNUN ARTIK ŞAHİDİYİZ”

Bartın Valisi Nusret Dirim de konuşmasında tarihi Tuz Yolunun yıllar sonra yeniden çalışmaya başlayacağına inandığını kaydetti. Dirim şunları söyledi:

“Drahna Bartın’ın en güzel noktalarından birisi. Bölge Müdürlerimiz Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yoluyla ilgili yaptıkları çalışmaları bizlerle paylaştılar ve bunun olabileceğini söylediler. Bizler de bunun artık şahidiyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu konu daha çok olgunlaşır ve tarihi Tuz Yolu da artık yıllar sonra yeniden çalışmaya başlar. İlk etapta yolun standardı orman yolu standardında olacak ama ileride tabi ki bu yol geliştirilecektir.

“TURİZM BARTIN’IN GELECEĞİ”

Turizm Bartın’ın geleceği. Bartın’ın geleceği de turizmin gelişmesine ve turistik alanların çoğalmasına bağlı. Bartın’daki kısa turizm sezonunu uzatmamız ve çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bölgemizde ihtiyaca göre turizm yerleri oluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda da Küre Dağları içerisinde bulunan bu güzel mekân çok önemli. Bu farkındalığında oluşturulması gerekiyor. Küre Dağları her ne kadar Kastamonu’nun gibi algılanıyorsa da önemli bir kısmı aslında Bartın’da.  Burada festival alanıyla ilgili Bartın Üniversitemiz tarafından yapılan peyzaj projesini de gördük. Üniversitemize çok teşekkür ediyorum.  Hazırlıklar yapmışlar. Tabi bu hazırlıklar değerlendirilir. Bu program benim için sizlerle güzel bir buluşma imkanı oluşturdu. Bu birlik ve beraberlik her zaman devam etsin.  Bir toplumun gücü birlik ve beraberlikten geliyor.”

Nusret Dirim konuşmasının ardından Drahna Festival alanının peyzaj düzenlemesi projesini gerçekleştiren Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğrencilerine plaket taktim etti.

YOL ALANI İNCELEDİ

Protokol program sonunda ise yine DARAHNADER tarafından düzenlenen proje tabanlı doğa yürüyüşüyle bağlantı yolunun yapılacağı alanın bir kısmında incelemelerde bulundu.  Ulus İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, incelemede yol ve güzergahın özellikleri hakkında bilgiler verdi. Projenin yol tesisi kısmı Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Bu yol, doğu-batı istikametince uzanan, kuzey-güney istikametini birbirinden ayıran milli parkın geçit verebileceği tek yol olacak. Ulus, Kurucaşile, Pınarbaşı, Cide, ilçeleri bu proje ile en kestirme hali ile bağlanacak. Bu proje ileyle Ulus’un 6 köy ve 15 mahalleden oluşan Drahna bölgesi, Cidenin 12 köy ve mahallelerden oluşan Güren bölgesi, Pınarbaşı’nın 20 ye yakın köyünün yer aldığı Ayahna bölgesi halklarının beşeri ve ticari ilişkileri kurulacak. Şu anda birbirleriyle bağlantısı olmayan bu ilçelerin en kestirme ve müsait bağlantı şekli söz konusu projenin içeriğini oluşturuyor. Projenin gerçekleşmesi halinde; Küre Dağları Milli Parkına üç ana kapı açılmış olacak.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam