“Belediye de devletin liman da devletin” “kararı millet verecek”

Akın’dan ikili cevap

“Belediye de devletin liman da devletin” “kararı millet verecek” Siyaset

Nurdan Eroğlu

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Valisi Nusret Dirim’in Bartın Limanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un 2019 yerel seçimlerle ilgili sözlerine cevap verdi. Akın, Vali Dirim’in limanın işletmesinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verilmesiyle ilgili açıklamaları için “Devlet büyüktür. Devletimiz yapar ve bize teslim eder. Belediye de devletin. Liman da devletin” derken Tunç’un 2019’daki yerel seçimlerde Bartın Belediyesi’nin artık AK Partili olması gerektiğine dair sözleri içinse “Kimseyle meselemiz yok. Biz hizmete devam edeceğiz. Kararı millet verecek” ifadelerinde bulundu.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Belediyesi tarafından bastırılan “Belediye çalışıyor, Bartın kazanıyor” isimli kitabın tanımını için düzenlediği basın kahvaltısında gazetecilerin sorusu üzerine Bartın Valisi Nusret Dirim’in Bartın Limanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un 2019 yerel seçimlerle ilgili sözlerine cevap verdi. Vali Dirim, Bartın Hergün Gazetesine yaptığı ziyarette Bartın Limanın Filyos Vadi Projesi kapsamında Filyos Limanına lojistik destek sağlayacak şekilde entegre edilmesi gerektiğini söylemişti. Dirim, bunun için limanın derinliğinin artırılması ve iskelesinin büyütülmesi gerektiğini ifade ederek şunları söylemişti:

DİRİM: “BARTIN LİMANI FİLYOS’UN LOJİSTİĞİNİ YAPABİLMELİ”

“Bartın Limanından Filyos Limanına duble yol olarak bir bağlantı istiyoruz. Aynı zamanda karayolunun yanı sıra bir demiryolu bağlantısı da istiyoruz. İki limanı birbirine bağladığımızda Bartın Limanı’nı da Filyos  Projesi içerisine dahil etmiş oluruz. Filyos’ta bir sorun olduğunda ya da bir yoğunluk olduğunda Bartın Limanı bu şekilde Filyos’un lojistiğini yapabilecektir.

“BARTIN LİMANI GENİŞLEMELİ, BELEDİYE HAKKINDAN FERAGAT ETMELİ”

Bu noktada tabi ki Bartın Limanını da büyütmemiz gerekecek. Şuanda 4 gemi geliyor. Ama bizim bu rakamı 14’e hatta 20’ye çıkarmamız lazım. Bunu da yapmak çok zor değil. Liman derinliğini artırdığımızda ve mendireğini uzattığımızda bu olabilecek bir şey. Bartın Limanının işletmesinin Bartın Belediyesi’nde olması bu çalışmalar için elbette ki sorun oluşturuyor. Çünkü yatırımı Belediyenin yapması gerekiyor. Liman her zaman kazandıran bir yatırımdır. Dolayısıyla Bartın Belediyesi de harcamadan limandan kazanıyor. Bu durum Belediyeye yarıyor. Bölgeye yaramıyor. Bölgenin bundan bir kazancı olmuyor. Filyos geliştiğinde mecburen Bartın Limanının da gelişmesi lazım. Bunun için Belediyenin bu hakkından vazgeçmesi lazım. Limanı tekrar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredebilir. Bakanlıkta gerekli yatırımları yapacaktır.”

AKIN: “BELEDİYE DE DEVLETİN LİMAN DA DEVLETİN”

Cemal Akın ise Dirim’in bu açıklamaları karşısında kahvaltıda “Bartın Limanı’nın genişletilmesi ile ilgili işletmesi Bartın Belediyesi’ne ait olan limanın ilgili bakanlığa devredilmesi gerekip gerekmediği yönünde yöneltilen soruya ise Başkan Akın; “Devlet büyüktür. Devletimiz yapar ve bize teslim eder. Liman zaten devletin. Bütün mülkler devletin. Devlet büyük. Bartın’a 1966 senesinde Bakanlar Kurulu kararıyla Samancı döneminde  verilmiş. Allah razı olsun. Tabii oranın derinleştirilme şansı yok. Rıhtımın komple yıkılması gerekiyor. Böyle bir şey yapılacaksa eğer devlet bunu yapar. Belediye de devletin. Liman da devletin. Biz beraber çalışırız” ifadelerinde bulundu.

TUNÇ, 2019’DA BELEDİYEYİ HEDEF GÖSTERMİŞTİ

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise AK Parti Mayıs Ayı Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında 2019 yerel seçimlerine değinerek Bartın Belediyesinin artık AK Partili olması gerektiğini kaydetmişti. Tunç, toplantıda şunları demişti:

“Belediye seçimleri, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri öncesinde çok önem arz ediyor. Bartın hazine. Bartın kıymet. Türkiye’de denizden ırmak içine doğru 14 kilometre gemilerin girebildiği bir ırmağa sahip olan başka il var mı? Bartın şuanda şehirleşmesiyle hak ettiği noktada mı? O zaman bizim ilk hedefimiz Bartın’da AK Partili bir belediyeye sahip olmak. Bunun için canla başla çalışacağız. Kadrolarımızı en iyi şekilde oluşturacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı, planlarımızı yapacağız. Bartın’da gerçekleşmesi gereken birçok proje var. Bartın’da 4 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Şuanda devam eden 4 milyar TL’lik yatırımımız daha var. Ama hep gecikmeyle oluyor. Niye?

“AK PARTİLİ BİR BELEDİYE OLSAYDI İMAR PLANI 3 YIL BEKLER MİYDİ?”

Hastane kavşağından Çatmaca’ya kadar olan yolun ihalesi yapılalı 3 sene oldu. AK Partili bir belediye olsaydı imar planı 3 yıl bekler miydi? 2 ayda biterdi. Belediye başkanı dosyayı alırdı kendisi getirirdi. 3 yıl bekledik. Yazık değil mi Bartın’a? Çaydüzü’ne doğalgaz 10 yıl sonra gelir mi? Olur mu böyle bir şey? Bartın’a doğalgaz 2010’da geldi. 2017’de değil miyiz? Aradan 7 yıl geçti. Bartın’ı her şeyiyle ırmağıyla, şehirleşmesiyle, üniversitesiyle geliştirmeliyiz.”

AKIN: “KARARI MİLLET VERECEK”

Cemal Akın, Yılmaz Tunç’un bu açıklamalarına istinaden de “Tarihleri karıştırmış. Kafa karışık herhalde. Tüm mahallelerimize destek veriyoruz. Yapılması gereken ne ise onu yapıyoruz. Herkes her şeyi söyler. Bizim işimiz Bartın’a hizmet etmek. 10 yıl falan demiş. Yılları karıştırmış. Kaç yılında başladığını sizler biliyorsunuz. Bizim hizmetle ilgili sıkıntımız yok. En iyi kararı millet verir. Her gün halkın içindeyim. Çevre yolunun kamulaştırılmasıyla ilgili toplantı geçtiğimiz günlerde Bartın Belediyesi meclis salonunda yapıldı. İkinci toplantı da ayın 24’ünde. Biz işin içindeyiz. Ancak ilk yapılan planda su deposu yok ediliyordu. Mezarlığa 6 metre giriliyordu. Şehitlik yok ediliyordu. Buna fırsat veremezdim. Planı değiştirmelerini istedik. Hiçbir belediye başkanı hizmeti engellemez. Battı çıktının yapılmasını 7 yıl önce öneren benim. Biz hizmet adamıyız. Kimseyle meselemiz yok. Biz hizmete devam edeceğiz. Kararı millet verecek” dedi.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam