Atatürk'e hakarete tepkiler büyüyor

Arslan: “Büyük bir gaflet ve ihanet içindeler”

Atatürk'e hakarete tepkiler büyüyor Güncel

Nurdan Eroğlu

CHP İl Başkanlığı, Eğitim İş Sendikası Bartın İl Temsilciliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şubesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan hakaretlere tepki gösterdi.  basın açıklamasında konuşan   CHP İl Başkanı Mehmet Arslan “Tarihçilik ve din adamlığı kisvesine bürünen insanlıktan nasibini almamış densiz kişiler Atatürk'ü itibardan düşüreceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Onlar büyük bir gaflet ve ihanet içindeler” dedi.

CHP İl Başkanlığı, Eğitim İş Sendikası Bartın İl Temsilciliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şubesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan hakaretlere tepki gösterdi.  Şehir merkezinde Hükümet Caddesinde Arap Camii önünde düzenlenen ortak basın açıklamasında  CHP İl Başkanı Mehmet Arslan, Mustafa Kemal Atatürk’ün ağza alınmayacak iftiralarla itibardan düşürülemeyeceğini söyledi. Arslan,  “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e, annesi Zübeyde Anamıza ağza alınmayacak iftiralar atan, tarihçilik ve din adamlığı kisvesine bürünen insanlıktan nasibini almamış densiz kişiler Atatürk'ü itibardan düşüreceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Onlar büyük bir gaflet ve ihanet içindeler. Bunu yapanlar, Atamızı küçük düşürmeye ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar, hiç kimse Atamızı Türk Milletinin gönlünden ve beyninden silemez. Bunu iyi bilsinler. Bu adamların devlette nerelere yerleştirildiğine bakın Nur Tarikatından olan Hasan Akar'ın kendini bilmez hakaretleri, insanlığa sığmaz. Söylediklerini vicdan muhasebesi yapmadan, iktidara yaranmak için yaptığı kesindir” dedi.

“İFTİRA ATAN BU İHANETE ASLA GÖZ YUMMAYIZ”

İftira atan bu ihanete asla göz yummayacaklarını kaydeden Mehmet Arslan, açıklamaya şöyle devam etti:

“İftira atan bu ihanete asla göz yummayız.  Ekranlarda boy gösteren bu sözde tarihçilerin sözleri, bu din adamı müsveddesinin Zübeyde Anamıza ve Atamıza iftiraları münferit değildir. Bunların ait oldukları grupların, tarikatların, derneklerin, çıkardıkları dergilerin istisnasız tamamı Cumhuriyeti yıkmak, devleti tarikatların elinde paylaştırmak içindir. Siz kim oluyorsunuz, hangi belgelerde okuyorsunuz da dergilerinizde Kurtuluş Savaşı kahramanlarını birbirine düşürmeye kalkıyorsunuz! Atatürk'e, kurduğu cumhuriyete her sayınızda saldırırken sırtınızı kime yaslıyorsunuz? "Derin Tarih" adlı derginin sloganına bakın: "Tüm Bildikleriniz Tarih Olacak”mış ve yine Atamız Çakma Napolyonmuş! Niyetleri çıkardıkları derginin kapağından belli, Cumhuriyetle kavgaya yeminli, Atamızı arşivden silmeye tembihli, iktidara nemalanmış bu çakma tarihçilerin, tarihçiliği düzmece edebiyat sanan bu ihanet şebekesi iyice haddini aşmıştır.

“FİKİR VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜYLE İLGİSİ YOK, ZİKİRLE İLGİSİ VAR”

Bu acımasızca ve insafsızca söylenenlerin, fikir ve ifade özgürlüğüyle ilgisi yoktur. Zikirle ilgisi vardır. Tarihin yorumuna saygı duyarız ama Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsına, Zübeyde Anamızın aziz hatırasına, özel yaşamına iftira atan bu ihanete asla göz yummayız! CHP olarak referandum çalışmaları sırasında söylediğimiz bir eleştiri ve uyarı vardı. Bu iktidar anayasada yapmak istediği değişiklikle Atatürk Cumhuriyetini bitirmek ve kendi rejimleri kurmak istiyor. İşte şimdi birer birer değişik kişilerden, kurumlardan ve tarikatlardan rejim aleyhine açıklamalar ve saldırılar yapılıyor.

YEĞEN: “GEREKEN YAPILSAYDI, BU RAHATLIĞA SAHİP OLAMAYACAKLARDI”

CHP İl Başkanı Arslan’ın konuşmasının akabinde değerlendirmelerde bulunan Eğitim İş Sendikası Bartın İl Temsilcisi Ender Yeğen; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyet’in değerlerine hakaret etme alçaklığının bir özgürlükmüş gibi kullanılması son günlerde sıklaştı. Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’e, o Cumhuriyet’in tüm nimetlerinden yararlanırken hakaret etme hainliğinin bu kadar yaygınlaşmasında şüphesiz ki siyasi duyarsızlığın payı büyüktür. TV Net denilen televizyon kanalında sözde bir “tarihçi” ve nur cemaati “hocalarından” olduğu belirtilen bir meczup atamızın aziz hatırasına leke sürmeye çalışmıştır. TV Net’te “Derin Tarih” adlı programda konuşan tarihçi olduğu iddia edilen Mustafa Armağan, programın adının hakkını vermiş ve Atatürk’e hakaret etme konusunda yobazların “derin” bir işbirliği içinde olduğunu ortaya koymuştur. Aynı programdaki iki diğer isim olan Yavuz Bahadıroğlu, Süleyman Yeşilyurt da bu terbiyesizliğe ortak olmuşlardır. Tarihçilik adın altında Atatürk’ün manevi kızı ve ülkemizin yetiştirdiği en değerli bilim insanlarından Prof. Dr. Afet İnan hakkında asılsız ve çirkin yakıştırmalarda bulunan Armağan, eğer daha önceki densizliklerinde gereken yapılsaydı, bu rahatlığa ne o ne de benzerleri sahip olamayacaklardı” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Eğitim-İş olarak hiçbir zaman buna benzer hakaretleri cevapsız bırakmadığını ifade eden yeğen şöyle devam etti:

“Nur cemaatinin “Okuyucular” konulunun “hocalarından” hasan Akar denilen yobaz internete düşen bir videoda Mustafa Kemal Atatürk’e ve annesi Zübeyde Hanım’a hakaret etti. Eğitim İş olarak cevap değil, ceza hak eden bu alçaklıkların son günlerde sıklaşmasının arkasındaki karanlığı görüyoruz. Laiklik ile bilim ile aydınlanma ile çağdaşlık ile dertleri olan bu insanlar şüphesiz ki bu densizliklerine cesareti, laik eğitimi ortadan kaldırma gayretinde olanlardan alıyorlar. Bilindiği üzere Eğitim İş olarak bu hakaretleri hiç bir zaman cevapsız bırakmadık. Hem yargıya taşıdık, hem de takipçisi olduk. Bu güne kadar Bursa’da Atatürk’ün cehennemde yandığına dair bir sosyal medya paylaşımı yapan Milli Eğitim Şube Müdürü, Kemalist ruhun müfredattan komple sökülmesi gerektiğini söyleyen Eğitim Bir Sen Genel Başkanı, Gebze’de Atatürk’ün tüm zaferlerini Fatih Sultan Mehmet’e ait olduğuna dair bir konuşma yapan bir öğretmen bunlardan sadece bazıları.

“YARGIYA TAŞIDIK VE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bu son saldırıları da bugün itibariyle yargıya taşıdık ve takipçisi olacağız. Eğitim İş olarak uyarıyoruz: Sakın Mustafa Kemal’e hakaretler eden densizlere göstermelik cezalar vererek, yeni alçaklıklara zemin hazırlamak gibi bir hata yapılmasın. Unutulmasın ki: Bu Cumhuriyet, Atamızın aziz hatırası sahipsiz değildir. Bu yalanlar gerçeğin parlaklığında yok olacaktır. Kamuoyuna da çağrımızdır. Sessiz kalmayalım. Bu örgütlü saldırıya toplu yalanlara karşı birlikte tepki göstermek, “Gerçeği söylemekten asla ve hiçbir koşulda korkmayınız” diyen atamıza ve onun arkadaşlarına borcumuzdur. Mustafa Kemal ve Atatürk düşmanlarının bu saldırılarına karşılık bugün ve yarın örgütlü olduğumuz her ilde alanlarda olacağımızı ilan eder, sadece öğretmenlerimizi değil Cumhuriyet aşkıyla yaşayan tüm yurttaşlarımızı bekleriz.”

ALPAY: “SALDIRILAR, YİNE DORUĞA ULAŞTI”

Son olarak konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay ise şu ifadeleri kullandı;

“Atatürk'ün bedensel varlığının uzun süredir aramızda bulunmamasından cesaret alan içteki ve dıştaki kimi olumsuz güçler, O'nun yeni Türk Devletini yaratma doğrultusunda ilk adımı attığı 19 Mayıs 1919'un üzerinden tam 70 yılın geçtiği günlerde, Atatürk devrim ve ilkelerine karşı, açık ya da kapalı saldırılarını doruğa ulaştırmış, bundan daha kötüsü, plânlı ve sinsi bir çalışma ile o devrim ve ilkeleri gelecekte yok etmek çabası içine girmişlerdi. Bu durum karşısında Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inananlar, Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kurarak, O'nun devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunma ve onlara bekçilik yapma zorunluluğunu duymuşlardır. Bu günlerde bu saldırılar, yine doruğa ulaşmış bulunmaktadır. Kanunu ihlal ettiler TV Net'te 7 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan 'Derin Tarih' isimli programda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli şahsiyetlerinden Prof. Dr. Afet İnan'a yönelik hakaret ve iftiralarda bulunulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi hatırasına dil uzatan ve sadece onun değil Yüce Türk Ulusunun manevi kızı olan, Türk Tarihçisi. Prof. Dr. Afet İnan hakkında mesnetsiz ve alçakça söz ve iftiralarda bulunan kendini bilmez Süleyman Yeşilyurt ve diğerleri, alenen suç İşlemişlerdir.

“ADD OLARAK ANT İÇERİZ”

Atatürk'ü seven ve onun ilkeleri, devrimleri, idealleri peşinde koşan insanları kasten yaralayan, üzen, rencide eden bu kişiler, bir taraftan da Atatürk'ü incitmeyi, küçük düşürmeyi, yıpratmayı ve bu suretle hakaret etmeyi bir yandan da Yüce Türk Milletinin değerlerini yok etmeyi amaçlamaktadırlar. Bunun tek adı vardır o da "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suretiyle bölmektir". Bu kişiler ve TV kanalı, Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ederek Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını, 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'u ve Türk Ceza Kanunu'nu, İhlal etmişlerdir. Her türlü mesnetsiz iddialara karşı duracağımıza ADD olarak ant içeriz.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDUK”

Suç İşleyen, sadece iftiracı bu zat değildir, aynı zaman da bu zatın iftiralarını yayınlayan TV Net'in sorumlularıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, bu alçakça olayı gerçekleştiren kişilerin hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını sağlamak amacıyla hem bu kişi hakkında hem de iftiralarını yayınlayan TV Net sorumluları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığıma suç duyurusunda bulunulmuştur. Ulu önderimizin bize emanet ettiği Cumhuriyetimize, ilke ve devrimlerine ilelebet sahip çıkacağımıza; manevi hatırasına yapılacak olan her türlü mesnetsiz iddialara karşı duracağımıza ADD olarak ant içeriz.”

 Yapılan konuşmaların ardından Atatürk'e hakaret edilmesini protesto etmek için toplanan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam