Kirazlıköprü’de özlem bitiyor

Baraj yılsonunda tamamlanıyor

Kirazlıköprü’de özlem bitiyor Siyaset

Haber Merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın için çok önemli olan ve Bartın’ı sel tehlikesinden kurtaracak aynı zamanda enerji üretimi ve tarımsal sulamayı sağlayacak olan Kirazlıköprü Barajı gövde inşaatının bu yılsonunda tamamlanacağını söyledi. Ödenek sıkıntısının olmadığını ifade eden Tunç, Karayollarının da yol çalışmalarını yetiştirmek için çalıştığını kaydetti.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın için çok önemli olan ve Bartın’ı sel tehlikesinden kurtaracak aynı zamanda enerji üretimi ve tarımsal sulamayı sağlayacak olan Kirazlıköprü Barajı gövde inşaatının bu yıl sonunda tamamlanacağını söyledi. Barajda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Tunç, “Kirazlıköprü Barajı’nın 2011 yılında proje revizyonunu gerçekleştirdik, eski projede baraj gövdesi kil çekirdekli dolgu tipindeydi.  Yeni proje ile beton dolguya çevrildi. Baraj içerisinden geçen yol inşaatı da DSİ müteahhidinden alınarak Karayollarına devredildi. Karayolları yolun yapım ihalesini gerçekleştirdi ve yol çalışmaları devam ediyor. Baraj sahasında Bartın içme suyu hatlarının deplaseleri yapıldı. Proje revizyonu çalışmalarının ardından 2014 yılında ikmal ihalesini gerçekleştirdik ve barajın ikmal inşaatının temelini de 2014 yılının temmuz ayında Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun katılımı ile attık ve müteahhit firma yoğun bir çalışma sergiledi. Şu anda Kirazlıköprü barajında kış döneminde de ara verilmeden çalışmalar sürüyor. Bu yılın sonuna kadar barajın gövde inşaatı tamamlanacak. Ödenek sıkıntımız yok. Karayolları da yol çalışmalarını yetiştirmek için çalışıyor” dedi.

SULAMA, TAŞKIN VE ENERJİ AMAÇLI OLACAK

Kirazlıköprü Barajının sulama, taşkın ve enerji amaçlı önemli bir yatırım olduğunu belirten Yılmaz Tunç Bartın il merkezini ve 670 hektar tarımsal alanı sel tehlikesinden koruyacak olan barajda 66 milyon metreküp depolanacak su ile 2113 hektar tarım arazisine sulama suyu temin edileceğini, kurulu gücü 8 MW olan bir adet Hidroelektrik Santral ile yılda 41 milyon kwh enerji üretileceğini söyledi. Tunç, “Kirazlıköprü Barajının bir an önce tamamlanması için gerekli destekleri veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'na ve yaz kış demeden, geceli gündüzlü bir çalışma göstererek, baraj inşaatını bu yıl sonuna kadar tamamlamak için çalışan DSİ yetkilileri ile müteahhit firma ve çalışanlarına teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam