Cumhurbaşkanı Erdoğan, ak parti 3 yıl sonra geri döndü

Tunç: “Yepyeni bir dönem başlıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ak parti 3 yıl sonra geri döndü Siyaset

Nurdan Eroğlu

16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişikliğiyle birlikte "Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesilir" kuralının kaldırılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam 3 yıl sonra yeniden AK Parti’ye üye oldu. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kurucu Genel Başkan Erdoğan’ın yeniden partisine geri dönüşünü sosyal medyadan “Reis eve dönüyor.  Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” sözleriyle duyurdu.

2014’teki cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı olarak seçilen ve partisine veda eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam 3 yıl sonra yeniden AK Parti’ye üye oldu.  16 Nisan'da halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliği ile "Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesilir" kuralının kaldırılmasıyla Erdoğan’ın  Kurucu Genel Başkanlığını yaptığı AK Parti’ye geri dönüşünün yolu da açılmış oldu. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kurucu Genel Başkan Erdoğan’ın yeniden partisine geri dönüşünü sosyal medyadaki hesabından duyurdu. Tunç, paylaşımında “Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye üye olması ile Türk siyasetinde yepyeni bir dönem başlıyor. 16 Nisan halkoylaması ile milletimizin evet dediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk adımı bu gün (dün) atılıyor. Reis eve dönüyor ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

57 YIL SONRA İLK PARTİLİ CUMHURBAŞKANI OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden partiye üye olmasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde 57 yıl sonra 1960 ihtilaline kadar görev yapan Celal Bayar’ın ardından partili ilk cumhurbaşkanı olacak. Türkiye'de 27 Mayıs 1960 darbesine kadar cumhurbaşkanları partiliydi. 1961 Anayasası ile cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü getirildi. 1982 Anayasası'nda da bu hüküm korundu. Türk siyasi tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı, CHP'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hem parti genel başkanlığı hem de cumhurbaşkanlığı yapmıştı.  Atatürk'ün ölümünün ardından CHP'nin başına geçen İsmet İnönü de 1950 yılına kadar hem genel başkanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevini birlikte yürütmüştü.  Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle birlikte Celal Bayar cumhurbaşkanı seçildi. Bayar, Demokrat Parti Genel Başkanlığından ayrıldı fakat parti üyeliğinden ayrılmadan cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirmişti.

PARTİ GENEL BAŞKANI DA OLACAK

AK Parti, 21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek. AK Parti Bartın Teşkilatının da tam kadro katılacağı düşünülen kongrede Erdoğan’ın parti genel başkanlığına seçilmesi bekleniyor.  Erdoğan bu seçimle birlikte sadece parti üyesi olarak değil parti genel başkanı olarak Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam