Emekçiler 1 Mayıs’a hazırlanıyor

Kemerköprü’de toplanacaklar

Emekçiler 1 Mayıs’a hazırlanıyor Güncel

Nurdan Eroğlu

1 Mayıs Emekçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Düzenleme Kurulu, tüm emekçiler tarafından pazartesi günü kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Kurul adına açıklamayı gerçekleştiren Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Başkanı Ertan Kaya, pazartesi günü şehir merkezindeki Kemerköprü Meydanında toplanacaklarını ve özgürlük, laiklik ve demokrasi için sömürüye, işten atılmalara, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına ve yoksulluğa karşı susmamak için yürüyeceklerini söyledi.

1 Mayıs Emekçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Düzenleme Kurulu, tüm emekçiler tarafından pazartesi günü kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Eğitim-Sen Bartın Şubesi binasında yapılan açıklayama kurulu oluşturan GMİS, Eğitim Sen, Yol İş, SES, Belediye İş, BES ve ESM sendikaları temsilcilileri katıldı. Kurul adına açıklamayı gerçekleştiren GMİS Amasra Şubesi Başkanı Ertan Kaya, pazartesi günü şehir merkezindeki Kemerköprü Meydanında toplanacaklarını ve özgürlük, laiklik ve demokrasi için sömürüye, işten atılmalara, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına ve yoksulluğa karşı susmamak için yürüyeceklerini söyledi. Toplanma saatinin 11.00 olduğunu ifade eden Kaya, “ 1 Mayıs’ta özgürlük, laiklik ve demokrasi için sömürüye, işten atılmalara, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına ve yoksulluğa karşı susmuyoruz! Kemerköprü Meydanında saat 11.00 da toplanıyoruz. Biz, emek ve meslek örgütleri olarak, özgürlük, eşitlik talepleri ile alanlara çıkacağımız yeni 1 Mayıs’a hazırlanıyoruz” dedi.

“SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ”

1 Mayıs’ın Türkiye’de 1912’den itibaren kutlandığını dile getiren Ertan Kaya, şunları söyledi:

“Türkiye’de 1 Mayıs 1912’den itibaren tüm engellemelere rağmen “Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak zorlu koşullarda bile olsa kutlanmaktadır. 1 Mayıs 2017 kutlamaları, işsizlik ve yoksulluğun kalıcılaştığı, ekonomik krizin olumsuz etkisinin, resmi rakamlarda bile gizlenemeyecek bir düzeye ulaştığı, OHAL koşulları altında gerçekleşmektedir.  Bütün bu durum ortadayken, toplumsal tepkilerin ve muhalefetin artması kaçınılmazdır. Toplumun bilgilenme hakkının ve düşünce özgürlüğünün önüne konulan engeller kaygı vericidir. Biz emek ve meslek örgütleri olarak, emeğin haklarının yok edilmeye çalışıldığı, ülkenin bir sivil diktaya doğru yöneldiği bir süreçte, yoksulluğa, eşitsizliğe, hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine, haksız hukuksuz bir şekilde çalışanların meslekten ihraç edilmesine ve doğal kaynaklarımızın tahrip edilmesine karşı sesimize yükseltiyoruz.

“SOSYAL ADALET, EŞİTLİK VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

1 Mayıs 1977 katliamında kaybettiklerimizin anısına, işçi sınıfına, birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak yeniden kazandırmamızda, bizimle birlikte kararlı bir mücadele veren, sınıf dostlarımızla, emek ve emekten yana olanlarla yeniden yan yana, omuz omuza alanlarda olacağız.  Biz sosyal adalet, eşitlik ve demokrasi istiyoruz.  Özgürlükçü, laik, eşitlikçi sivil demokratik bir anayasa ve yasalar istiyoruz. Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için sesimizi yükseltiyor, demokrasiden ve sosyal devletten vazgeçmeyeceğimizi bildiriyoruz.

İŞTE EMEKÇİLERİN İSTEKLERİ!

Bir kez daha hükümete sesleniyoruz:  1 Mayıs 1977'de kaybettiklerimizin faillerinin bulunmasını, adalet önüne çıkarılmasını,  işsizliğin önlenmesini, kiralık işçilik düzenlemesinden vazgeçilmesini, kıdem tazminatı hakkımıza dokunulmamasını,  İşsizlik Sigortası Fonu'nun işsizler için daha etkin kullanılmasını, vergi adaletsizliğinin giderilmesini, sağlık ve sigorta haklarımızdaki mağduriyetin giderilmesini, asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellenmesini, özelleştirmelerin durdurulmasını, sosyal devletin daha etkin olmasını ve Emekçilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz.  Bu 1 Mayıs kapitalist sistemin yarattığı, ekolojik tahribata, açlığa, yoksulluğa, işsizliğe karşı emeğin haykırışı olacaktır. 1 Mayıs Pazartesi günü saat 11:00’da Bartın Kemer Köprü Meydanında toplanıp, Cumhuriyet Meydanında yapılacak olan etkinliklerle mitingimiz devam edecektir. Mitingimize tüm emekçiler ve halkımızı gücümüze güç katmaya davet ediyoruz.”                                  

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam