Avrupa’da sandıklar kapandı

Almanya’daki Bartınlılar sandık başındaydı

Avrupa’da sandıklar kapandı Siyaset

Muhammet Civan

Anayasa değişikliği referandumu için yurt dışında Avrupa'daki temsilciliklerde oy kullanma işlemi sona erdi. Yurt dışında 57 ülkede 120 noktada vatandaşlar oy kullandı. Türklerin en yoğun olduğu Almanya’da ise 1 milyon 430 bin 127 seçmen oy kullanırken Dortmund seçim bölgesinde ise 116 bin 828 seçmen oy kullandı. Oy kullanan seçmenler arasında Bartınlılarda yer aldı.

Anayasa değişikliği referandumu için yurt dışında Avrupa'daki temsilciliklerde oy kullanma işlemi sona erdi. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 2 milyon 972 bin seçmen, 31 gümrük kapısında Türkiye'de de oylamanın yapılacağı 16 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar oylarını kullanmaya devam edecek.  Yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme işleminin bitmesinin ardından oylar sayılarak, Saklama Komisyonu'na teslim edildi. Torbalardaki oylar, Başkonsolosluk temsilcisi, AK Parti, CHP, MHP ve HDP'li temsilcilerin eşliğinde kapısında 4 kilit bulunan odaya getirildi. AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri ile Başkonsolosluk temsilcisi kendilerinde bulunan anahtarlarla kilitleri tek tek açtılar. Torbalardaki oyları içeri koyan temsilciler daha sonra kapıyı birlikte kilitlediler. Yurt dışında kullanılan oylar, 11 Nisan Salı günü özel uçaklarla Türkiye'ye gönderilecek.

SADECE DORTMUND’TA 116 BİN 828 SEÇMEN OY KULLANDI

Avrupa’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya’da ise  1 milyon 430 bin 127 seçmen oy kullandı. Almanya’da 13 bölgede oy kullanılırken bu bölgelerden biri de yine Türklerin ve Bartınlıların yoğun olarak yaşadığı Dortmund oldu. Dortmund’ta 116 bin 828 seçmen oy kullandı. Essen Türk Konsolosu Ahmet Davaz,  bu referandumda önceki seçimlere göre katılımın daha fazla olduğu söyledi. Davaz, seçimde görevlilerle birlikte vatandaşlara kolaylık sağlamaya çalıştıklarını ve seçimlerin olaysız geçtiğini ifade etti.

Yurt dışındaki Türk seçmenler böylece, dış temsilciliklerde kurulan sandıklarda 4. kez oylarını kullanmış oldu. Yurt dışındaki Türkler daha önce, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde oy kullanmışlardı. 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam