10 kıtada Bartın’ı anlattı

Cennet Bartın’a yüzlerce yorum

10 kıtada Bartın’ı anlattı Yaşam

Nurdan Eroğlu

Bartınlı Murat Nohutcu, 10 kıtalık “Cennet Bartın” isimli türküsü ile Bartın’ın kültürel ve doğal güzelliklerini anlattı. Nohutcu tarafından bestelenip seslendirilen “Cennet Bartın” türküsü sosyal medyada birkaç gün içerisinde binlerce kez izlenip yüzlerce yorum aldı.

46 yaşındaki kuyumculuk mesleği ile uğraşan Murat Nohutcu aşık olduğu Bartın’ı “Cennet Bartın” ismini verdiği, sözlerini ve bestesini de kendisinin yaptığı türkü ile anlattı. Kuyumculuk mesleğinin yanı sıra makine mühendisliği de yapan Nohutcu aynı zamanda kaligrafi sanatıyla da yüzlerce eser ortaya koyan bir isim. Müzikle de iç içe bir yaşam sürdüren Nohutcu sözlerini yazıp bestelediği “Cennet Bartın” isimli türkü ile adeta Bartın’ın tüm güzelliklerini ortaya serdi.

BİNLERCE BEĞENİ ALDI

Doğma büyüme Bartınlı olan Nohutcu Bartın’ı tanıtmak, Bartın’ın kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra saklı kalmış eşsiz noktalarını tüm dünyaya tanıtmak istedi. Aynı zamanda sıla hasreti çeken gurbetçilerinde hasretlerini bir nebze olsun dindirmek isteyen Nohutçu önce kalemini eline alıp Bartın’ı anlatan söz dizeleriyle 10 kıtalık bir eser ortaya çıkardı. İyi derecede saz çalabilen Nohutcu daha sonra beste çalışmasına başladı. Kısa sürede nota öğrendi ve Cennet Bartın türküsünün bestesini ortaya çıkardı. Sazı ve sesiyle Cennet Bartın türküsünü bizzat kendisi seslendiren Nohutcu bu çalışmasını Bartın’ın hem kültürel hem de doğal güzelliklerinin yer aldığı fotoğraflarla bir videoda birleştirdi. Facebook ve Youtube gibi sosyal mecralardan paylaşılan video kısa sürede binlerce beğeni ve yüzlerce yorum aldı.

“BİLMEDİĞİM BİRÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Çalışmasına başladıktan sonra Bartın’ın saklı kalmış güzelliklerinden de haberdar olma şansına eriştiğini söyleyen Nohutcu, “Ben bu çalışmaya başladığım andan sonra Bartın’a ait güzelliklerin daha da farkına vardım. Zaten Bartın aşığı bir insanım. Suyundan havasına, yeşilinden ırmağına kadar her şeyiyle Bartın’a hayran bir insan olarak büyüdüm. Çalışma esnasında Bartın’ı elimden ve yüreğimden geldiğince en iyi şekilde anlatmayı hedeflemiştim. Aklımda Bartın’ın kültürel ve doğal yönüyle bilinen özellikleri vardı. Tabi bir Gürcüoluk Mağarası ve Göldere Şelalesi’nden habersiz olduğumu fark ettim. Bu proje ile Bartın hakkında daha bilmediğim birçok şey öğrendim. Aynı zamanda benim gibi birçok Bartınlı arkadaşımın da Bartın hakkında yeterli bilgilere sahip olmadığını gözlemledim. Mesela bahsettiğim Gürcüoluk Mağarası ve Göldere Şelalesi’nden benim gibi birçok arkadaşım habersizdi. Beste çalışmasının ardından mekan ve fotoğraf taramalarımda bunu fark ettim. Tabi ki bunun farkına varmak beni ne kadar doğru ve yapılması gereken bir iş yaptığım konusunda daha da heyecanlandırdı. Bazı gecelerim uykusuz geçti ama buna değdi” dedi.

“GURBETÇİ HEMŞERİLERİMİZE ADADIM”

Üniversite, askerlik ve çalışma hayatı nedeniyle 8-9 yıl kadar Bartın dışında Zonguldak, Sivas, Kocaeli ve Edirne’de yaşadığını kaydeden Nohutcu, “Gurbette geçen yıllarda Bartın özlemi neymiş bir defa bunu çok iyi anladım. Gerçekten Bartın’da doğup büyüyen bir insan için gurbetçilik çok zor. İl dışında geçen her günümde Bartın özlemini yüreğimde hisseden birisiydim. Şu anda başta iş olmak üzere çeşitli nedenlerle gurbette yaşayan insanlarımızın ne duygular taşıdığını çok iyi anlayabiliyorum. Özellikle de bu yüzden bu çalışmaya çok değer verdim ve bu çalışmamı gurbetçi hemşehrilerimize de adadım” şeklinde konuştu.

KAVŞAK SUYUNU İÇİNCE BARTIN’DAN AYRILAMAMIŞ

Babasının Bartın’a çalışmak için Çanakkale’den geldiğini ve kavşak suyu içtikten sonra Bartın’dan ayrılamadığını gülümseyerek sözlerine döken Nohutcu, “Babam yıllar önce Çanakkale’den Bartın’a çalışmak için gelmiş birisi. Çimento fabrikasında eğitmen olarak görev yapmış. Tabi kavşak suyunu içince Bartın’dan ayrılamamış. Adeta o da Bartın’a aşık olup burada kalmış ve evlenip Bartın’a yerleşmiş. 13 yıllık eşimde aslen Bartınlı değil ama oda Bartın’a öğrenim görmek için gelip kavşak suyu içtikten sonra Bartın’dan ayrılamayanlar arasında. Kavşak suyunun namı ve içenler için Bartın’dan ayrılamaz deyimi de türkünün içinde yerini buldu” ifadelerinde bulundu.

“YENİ BESTE ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIM”

10 kıtalık Cennet Bartın türküsünün her bir kıtasında Bartın’ın farklı özelliklerine değinen Nohutcu, “Heyecanla başladığım bu çalışmada en büyük destekçim başta ailem oldu. Aile dostlarımız ve arkadaşlarımın da büyük desteğini gördüm. Birkaç hafta süren çalışmalarım çok şükür istediğim gibi neticelendi. Videoyu sosyal medyada paylaştıktan sonra çok güzel yorumlar aldım. İzlenme sayısının oldukça fazla olması da beni çok mutlu etti. Yorumlar çoğunlukla gurbetçi hemşehrilerimizden geldi. Bartın’a olan özlemlerini bir nebzede olsa bu türkü ve videoda yer verdiğimiz görsellerle dindirdiğimi ifade ettiler. Erol Başol gibi hayatı müzikle iç içe olan bir isminde bu çalışmamdan dolayı tebriklerini aldım. Bunlar gerçekten mutluluk verici. Harcadığım emeğin karşılığını bu şekilde almak çok güzel. Yeni beste çalışmalarına da en kısa zamanda başlayacağım.” Şeklinde konuştu.

İşte Cennet Bartın Türküsünün Sözleri!

 

Bartın’ımın insanı merttir güleçtir

misafire her zaman eli geniştir

O yüzden severim ben bu güzel şehri

Neşeyle yürünür caddeleri

 

Kavşak suyu içen Bartın’da kalır

Bizden kız isteyen biraz zor alır

Hoşgörülü insanlar diyarı burası

Güleryüz ve tatlı dilin müptelası

 

Hamarattır hanımı kurar pazarı

Hiç durmadan çapalar tüm tarlaları

Türkiye’ye dünyaya Bartın’dan hatıra

Yapar göz nuruyla simli tel kırma

 

Karaelmas çıkarır madencileri

Avrupa’da çalışır gurbetçileri

Almanya, Fransa, İsveç, Hollanda

Hasretle bekliyoruz sizi Bartın’da

 

Yeşilin her rengini vermiş yaradan

Mavinin en güzeli görülür her an

Cennet misali bir köşesi yurdun

Bu güzellikleri yaşamaya buyurun

 

Bartın’ımın ırmağı sevgiyle akıyor

Sandalın sefası vakte zevk katıyor

Gemilerin girdiği yegane nehir

Açılan köprüsüyle ülkemde tektir

 

Uluyayla şenlikleri ve şelaleri

Unutamaz tekrar gelir tiryakileri

Güzelcehisar’ın lav sütunları

Dünyada eşi yok keşfet bunları

 

Boşuna Çeşm-i Cihan dememiş Fatih

Amasra’nın toprağından fışkırır tarih

Kuşkayası üç bin yıllık tek yok anıtı

Müze ve bedesteniyle tarihin kanıtı

 

Bartın’ın yoğurdu, fındığı, çileği

beyaz baklavası, su böreği

olmazsa olmazı yaprak sarması

parmak yedirir mancar dolması

 

Karadeniz’in incisi İnkum, Amasra

Kozcağız, Kurucaşile, Ulus bir başka

Çakraz, Abdipaşa, Arıt, Kumluca,

Görülesi Bartın’a gelin tatil olunca

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam